Txt: Dina Gusovsky Překlad: Lukáš Hurt Systém léčby konopím je v Izraeli největší a nejpropracovanější na světě – v současnosti je v něm registrováno více než 22 000 pacientů. V poslední době je však stále více pozornosti věnováno i nejkontroverznější oblasti medicínského využití rostliny – léčbě dětí. Janiv Ešed skálopevně věří pozitivním účinkům léčby konopím u dětí. Jeho devítiletý syn Aviel se léčí […]

Txt: Dina Gusovsky
Překlad: Lukáš Hurt
Systém léčby konopím je v Izraeli největší a nejpropracovanější na světě – v současnosti je v něm registrováno více než 22 000 pacientů. V poslední době je však stále více pozornosti věnováno i nejkontroverznější oblasti medicínského využití rostliny – léčbě dětí.

Janiv Ešed skálopevně věří pozitivním účinkům léčby konopím u dětí. Jeho devítiletý syn Aviel se léčí s rakovinou kostní dřeně ve zdravotnickém středisku Šeba, což je největší nemocnice v Izraeli. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC se tento otec svěřil, jako ho mrzí, že se o využití konopí v léčbě nedozvěděl dříve, než Aviel podstoupil šestiměsíční chemoterapii.

 

Nedostatečná informovanost

„Nevěděl jsem toho tolik jako teď,“ vysvětluje Ešed. „Kdyby mi někdo o možnosti této terapie řekl hned na začátku, věřím, že bychom syna ušetřili mnoha měsíců bolesti.“

Léčebné konopí představuje v Izraeli odvětví se současnou hodnotou 40 milionů dolarů, přičemž místní výzkum pomohl v rychlé expanzi léčby konopím ve Spojených státech, kde hodnota odvětví dosáhla v letošním roce více než dvou miliard dolarů.
Mnoho lékařů v Americe i jinde ve světě však stále zpochybňuje účinnost rostlinných kanabinoidů a požaduje další výzkum v této oblasti, než se přistoupí k širšímu modelu legalizace. Objevují se také studie naznačující, že pravidelné užívání konopí může u mladých lidí ohrozit vývoj mozku.


Poplatek 100 dolarů za měsíc je paušální a nezávisí na množství konopí, které pacient užívá. Pro děti s rakovinou je léčba zcela zdarma.


Legalizace léčby konopím ve Spojených státech probíhá na úrovni jednotlivých států, nikoli federálně, zatímco v Izraeli a dalších zemí včetně České republiky byla legalizována celostátně.

Tikun Olam, největší izraelskou společnost produkující konopí k léčbě v Izraeli, založil podnikatel Cachi Cohen v roce 2006. Jednalo se zprvu o soukromý projekt mladého filantropa, jehož cílem bylo poskytovat konopí nemocným zdarma. První licenci na pěstování konopí dostal Cohen od izraelského Ministerstva zdravotnictví již v roce 2007.

 

 

Po úspěchu s léčbou v izraelských nemocnicích apeluje v současnosti společnost na izraelské, palestinské i mezinárodní organizace, aby zpřístupnily konopí nemocným dětem, které se léčí nejen na území Izraele, ale i na palestinských územích. Na rozdíl od samotného Izraele je ovšem léčba konopím v Palestině stále stigmatizována.

„V současnosti máme k dispozici kvalifikovaného izraelského zdravotního asistenta arabského původu, který hovoří plynně arabsky a můžeme tak léčit řadu palestinských dětí z Ramalláhu a Gazy, které trpí rakovinou a jsou hospitalizovány v izraelských nemocnicích,“ vysvětluje CNBC Eran Rise, mluvčí společnosti Tikun Olam.

Výjimečná nemocnice

Zdravotnické středisko Šeba je výjimečné v tom, že se jedná o instituci provozovanou vládou, kde pacienti přímo užívají výtažek a kapsle obsahující především tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD). Tikun Olam léčí přibližně 4 000 pacientů a zaměstnává kolem 60 osob včetně zdravotních sester, lékařů, výzkumníků a agronomů. Většina pacientů platí společnosti za léčebné konopí 100 dolarů měsíčně a také poplatek 40 dolarů za kurz týkající se správného užívání konopí.


„Kdyby mi někdo o možnosti této terapie řekl hned na začátku, věřím, že bychom syna ušetřili mnoha měsíců bolesti.“


Tyto ceny jsou stanoveny izraelským Ministerstvem zdravotnictví, u nějž také musí pacienti žádající o konopí na předpis získat povolení. Poplatek 100 dolarů za měsíc je paušální a nezávisí na množství konopí, které pacient užívá. Pro děti trpící rakovinou je konopí zdarma.
Přestože Tikun Olam při léčbě arabských i židovských pacientů přímo v Izraeli slaví úspěchy, dosud nenašla partnera pro spolupráci na palestinském území. Společnost nyní žádá o pomoc organizace jako Lékaři bez hranic a Lékaři pro lidská práva (PHR) a zároveň vkládá velké naděje do Zvi Bentviče, bývalého předsedy a současného člena rady PHR.

 

Bentvič byl prvním lékařem, jenž se v Izraeli věnoval výzkumu HIV/AIDS. Léčil i pacienta, který jako první v Izraeli získal oficiální povolení na užívání konopí. To mu účinně pomáhalo se zvládáním vedlejším účinkům spojeným s jeho nemocí. „Obecně můžeme říci, že podávání konopí dětským onkologickým pacientům je prospěšné, protože jim pomáhá překonat některé problémy související jejich nemocí,“ uvedl pro CNBC Bentvič.

Nejen děti, ale i prarodiče

Léčbu konopím však v Izraeli nepotřebují pouze děti. V čím dál větší míře se k této léčbě uchylují i senioři. Reportér CNBC navštívil dům s pečovatelskou službou v kibucu Nán, kde pacienti ve věku až 103 let užívají konopí hned několika různými způsoby. „Někteří si ho přidávají do kaše, jiní užívají konopné kapsle, jeden z pacientů ho kouřil v dýmce a další dokonce dostával konopné injekce přímo do břicha.“
Některé země mimo oblast Středního východu se obracejí na Izrael s žádostí o podporu vlastních programů léčby konopím. Například český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navštívil minulý měsíc jednu izraelskou pěstírnu, aby zjistil, zda by odsud bylo možné dovážet léčebné konopí a navázat další formy spolupráce v tomto rozvíjejícím se oboru. Společnost Tikun Olam řeší obdobné otázky například s kanadskou společností MedReleaf.


Zdravotnické středisko Šeba je výjimečné v tom, že se jedná o instituci provozovanou vládou, kde pacienti přímo užívají výtažek a kapsle obsahující především tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD).


Bývalý náměstek pro rozpočet a věci veřejné státu New York Ari Hoffnung navštívil společnost Tikun Olam v Izraeli před několika měsíci. Jeho cílem bylo prozkoumat, nakolik by bylo možno uplatnit izraelský model léčby konopím v New Yorku. „Jsem přesvědčen, že klíčové prvky izraelského modelu bychom mohli aplikovat i ve Spojených státech,“ prozradil CNBC sám Hoffnung. „V dnešní době vidím největší problém v tom, že konopí je stále považováno za drogu spadající do kategorie těch nejnebezpečnějších, v důsledku čehož Amerika ještě nenašla způsob, jak postupovat v případě rozsáhlého výzkumu konopí, jako je tomu v Izraeli.“

Aaron Houston je vedoucím obchodním stratégem ve společnosti Ghost Group, která vyvíjí technologie související s konopným odvětvím, a zároveň byl hlavním lobbistou za legalizaci v americkém Kongresu v letech 2005–2010. Pro CNBC uvedl, že ve Spojených státech již proběhl neúspěšný pokus o implementaci izraelského modelu. Prohlásil také, že federální vláda postupuje v otázkách legalizace příliš pomalu a že nebude lehké přeřadit konopí do kategorie méně škodlivých drog.

Zdroj: CNBC