Oleje, krémy, náplně do vaporizerů, pilulky a potraviny s obsahem konopí: jak trh doslova kvete alternativami ke standardnímu jointu a zapalovači, výtažky z konopí se zdají pěkně nóbl.

Marijuana News | původně publikováno 8. března 2019 na https://420intel.com/articles/2019/03/08/co2-v-ethanol-extraction-what%E2%80%99s-difference

Hovorově se jim říká „haš“ nebo „kief,“ to podle kontextu. Ví se, že výrobci i uživatelé používají drahá zařízení a bezpečnostní alarmy, aby vysály potenciál konopí jako jednak od bolesti ulevujícího léku, jednak jako vnímání deformujícího stimulantu.

Nicméně: jak přesně se dostanou výtažky z konopí z hustých lepkavých listů rostliny do koláčků, tinktur a krémů záleží na tom, co výtažkoví odborníci z rostliny chtějí.

Poradce pro pěstování konopí u Fleming & Singh Cannabis v provincii Nova Scotia Av Singh říká, že snaha izolovat více než stovku známých kanabinoidů – složek konopí – je důvodem, proč společnosti vynakládají tak velké peníze na extrakční zařízení. „Konopné výtažky jsou většinou totéž, co koncentráty,“ vysvětluje Singh. „Vybíráme si chemické látky, kterých chceme více, a zbavujeme se těch, které nechceme,“ poznamenává.

O nepsychoaktivních kanabinoidech z konopí se ví, že mají na účinek konopí obecně nápomocný vliv – čemuž se říká „entourage effect“ či „účinek celé rostliny konopí“ –, může se tedy zdát zvláštní, že výrobci a uživatelé jsou tak dychtiví vydělit ze své společnosti látky typu THC a CBD.

Singh vysvětluje, že i když entourage effect může být prospěšný a dobrý pro všechny, kdo pasou po „plném spektru“ konopí, když jsou pacienti vybíravější co do těchto látek, dělá je to vybíravější také co do účinků, jichž chtějí dosáhnout; a ne každý je připraven na přikování ke gauči před vyražením do práce v pondělí ráno.

„Veřejnost obecně chce THC a CBD, ale je tam přes sto dalších látek, které také mohou být užitečné,“ upozorňuje Singh a dodává, že v rostlině se vyskytuje možná přes 200 terpenů (esenciálních olejů), které podporují řadu léčebných a rekreačních účinků nad rámec působení oněch dvou hlavních hráčů. Méně známé neintoxikující kanabinoidy, jako je CBDA, THCACBN, se dají z rostliny také extrahovat.

Velké metody v moderní extrakci konopí jsou v zásadě jen dvě: superkritická CO2 extrakce a etanolová extrakce.

Superkritická CO2 extrakce

U CO2 extrakce je průmyslový standard často lepší u malých šarží než u masové produkce.
U CO2 extrakce je průmyslový standard často lepší u malých šarží než u masové produkce.

„Superkritická CO2 extrakce využívá teploty a tlaku CO2 k zaměření a zpřístupnění určitých kanabinoidů,“ vysvětluje Singh. Celý proces v průmyslových systémech (jaké používají v USA a v Kanadě licencovaní výrobci) se odehrává v jeho třech oddílech: extrakčním kontejneru, akumulátoru a separátoru. Jakmile je extrakční nádoba naplněna rozdrceným konopím, akumulátor dodává do kontejneru tekutý CO2, dokud nedosáhne tlaku a teploty, nutné k extrakci jakékoliv látky, jíž vědci chtějí, a ta je pak v separátoru izolována pro využití v jakémkoliv množství na konopí založených výrobků.

(Je důležité upozornit, že přesné procesy se mohou zařízení od zařízení lišit.)

„Je to obtížný proces,“ upozorňuje Singh. Zařízení na průmyslovém standardu kvality mohou stát cokoliv od tisícovek dolarů až po milion, a často jsou navíc lepší pro výrobu malých balení než pro masovou produkci – i když Singh očekává, že jak do konopného sektoru plynou peníze, tohle se může brzy změnit. CO2 extrakce je pozoruhodná svou schopností ze směsi vytáhnout specifické kanabinoidy a terpeny, ale má to svou cenu.

„CO2 vás rychle vtáhne a nechá vás extrahovat řadu těchto specifických látek,“ říká Singh, ale dodává, že to je „na účet faktu, že nemáme plný přístup k jiným věcem, jako jsou CBD, CBN nebo THCA. Tak například pokud chcete THCA, můžete mít 70 % kanabinoidního extraktu THCA, a zbytek budou další kanabinoidy, terpeny a tak dál.“ I když je tohle dobrá zpráva pro koncentráty, extraktory mohou občas ze směsi vytáhnout terpeny, pokud je přístroj nastaven na nižší bod varu (tento proces je znám jako „subkritická extrakce“, upozorňuje Singh a vysvětluje, že každá chemická látka v konopí má svůj jedinečný bod varu. Singh dodává, že plné rozdělení konopného oleje na jeho jednotlivé složky (jako je to u destilátů a izolátů) vyžaduje další zpracování krátkou destilací.

Etanolová extrakce

Metoda etanolové extrakce je dobrá pro přípravu potravin a krémů, ale už ne tolik, pokud chcete zachovat specifickou vůni.
Metoda etanolové extrakce je dobrá pro přípravu potravin a krémů, ale už ne tolik, pokud chcete zachovat specifickou vůni.

Etanolová extrakce naopak má tendence nabízet vyváženější reprezentaci rostliny, ale méně co do „vytažení“ specifické látky. Podle Singha je etanol lepším rozpouštědlem než CO2, a je to bipolární rozpouštědlo (což znamená, že rozpouští jak látky, která mají „rády“ vodu, tak ty, které ji „nesnáší“), což má za výsledek větší robustnost výtažku z rostliny.

„Pokud máte přepravku palic, naplňte ji lihem a nechte to hodinu nebo tak nějak extrahovat,“ popisuje konopný výzkumník a šlechtitel Ryan Lee, jenž je také zakladatelem společnosti s konopnými semínky pod názvem Chimera Genetic Resource Mangement.

„Když odstraníte pevné části, máte v lázni kanabinoidy a terpeny,“ říká Lee. Vysvětluje, že etanol se pak přivede k varu, což odstraní mnoho látek, které vřou při nižších teplotách.

„Vůně terpenů se může vyvařit,“ říká Lee. „To je dobré pro potraviny a krémy (které se mají s těmito výrobky smísit a nemít tak ‚travní‘ chuť či vůni), ale nikoliv když chcete udržet profil vůně.“

Singh tvrdí, že typy zařízení etanolové extrakce pro licencované výrobce mohou být stejně drahé, jako přístroje založené na CO2, a to v závislosti na dodavateli a technologii, i když ve většině případů budou zřejmě stát trochu méně. Říká se, že etanolová extrakce vyžaduje více energie než CO2 extrakce, takže může být výhodnější pro velkoobjemové zakázky.

CO2 nebo etanol?

Konopní výzkumníci a specialisté na výtažky si dávají velký pozor, aby zdůraznili, že když experimentátor s extrakcí přemýšlí, který proces je pro něj lepší… záleží vždy hlavně na tom, jaký je kýžený koncový výrobek.