Ať už se vám to líbí nebo ne, v USA je volební sezóna. Po příštích 15 měsíců budeme ve Spojených státech sledovat politické propagační spoty a debaty a číst politické sloupky, jež se budou zabývat tématem, který politický kandidát poskytne městu, okresu nebo státu nejlepší šanci na prospěch.

Sean Williams, The Motley Fool | původně publikováno 11. srpna 2019 na https://finance.yahoo.com/news/bernie-sanders-just-suggested-unique-130600153.html?guccounter=1

Jedna věc je na volbách 2020 mimořádně zajímavá: poprvé v historii se diskuse soustředí na téma konopné reformy.

Jak asi víte, marihuana je v USA klasifikována jako droga Seznamu 1. To znamená, že je zcela ilegální, vyvolává závislost a nemá žádné léčebné využití – i když Ústav USA pro drogy a léky v červnu 2018 schválil vůbec první orální [ústy užívaný; pozn. překl.] lék na bázi kanabidiolu (CBD). Přesto podle několika průzkumů americká veřejnost podporuje legalizaci rekreačního konopí, a v drtivé většině schvaluje, aby měli přístup k léčebnému konopí pacienti.

Tento rozpor – mezi tím, co podle průzkumů chce veřejnost, a neschopností zákonodárců postoupit ve vážné diskusi o konopné reformě – se pravděpodobně vyhrotí v prezidentských volbách v roce 2020.

Demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders při projevu. Zdroj: web senátora Bernieho Sanderse.

Cítíš to (konopí), Bernie?

Zatímco očekávaný republikánský kandidát na druhý prezidentský mandát Donald Trump je v otázce legalizace rekreačního konopí na federální úrovni v USA nerozhodný, téměř všichni demokratičtí kandidáti vystoupili na podporu nějaké formy legalizace nebo dekriminalizace této drogy. Ale snad žádný prezidentský kandidát nebyl na téma svého postoje v dané otázce hlasitější než nezávislý senátor za stát Vermont Bernie Sanders.

V roce 2016, kdy se Sanders ucházel o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu a nakonec prohrál s Hillary Clintonovou, byla jedním z mnoha jeho slibů v nominační kampani reforma amerického právního systému ve vztahu k marihuaně. To učinilo Sanderse prvním důležitým prezidentským kandidátem, který podporuje legalizaci konopí. Před prezidentskými volbami v roce 2020 zaujalo stejný postoj mnoho dalších demokratických kandidátů na prezidenta USA.

Ale zatímco mnozí ze Sandersových demokratických kolegů nabídli svou podporu legalizaci či dekriminalizaci, aniž by řekli, jak to chtějí udělat, Sanders navrhl unikátní cestu, jak přivést do USA „zelenou horečku.“ Jak napsal Newsweek, Sanders by k tomu použil prezidentský dekret.

Když hovořil s Joe Roganem v pořadu Joe Rogan Experience, Sanders k tomu řekl:

Když jsem se ucházel o prezidentskou nominaci v roce 2016, mluvil jsem o rozloženém systému trestního soudnictví, díky kterému mají USA ve vězeních více lidí než jakákoliv jiná země na světě. A tehdy jsem volal a nyní volám po legalizaci marihuany v Americe.
Zařazení marihuany do Seznamu I kontrolovaných látek je šílené. Heroin je droga zabiják. Můžeme se dohadovat o plusech a mínusech marihuany, ale shodneme se, že marihuana není heroin. Takže s tím musíme skončit, a to je to, co udělám jako prezident Spojených států. Jsem toho názoru, že tak lze učinit prezidentským exekutivním příkazem (dekretem), a přesně ten vydám.

Photo credit: Author Phil Roeder https://www.flickr.com/photos/tabor-roeder/21581179719