Bruce Kennedy; původně publikováno 24. září na https://www.leafly.com/news/health/how-emts-and-doctors-treat-cannabis-overconsumption „Fakt jsem si myslela, že budu mít infarkt. A to byl myslím ten moment, kdy jsme zavolali záchranku,” Morgan Rowe o své první zkušenosti s konopnými potravinami Morgan Rowe před pár lety dychtivě očekávala svou první zkušenost s konopím. Stát Washington právě legalizoval prodej konopí pro užívání dospělým, a Rowe, která žila v Seattlu, […]

Bruce Kennedy; původně publikováno 24. září na https://www.leafly.com/news/health/how-emts-and-doctors-treat-cannabis-overconsumption

„Fakt jsem si myslela, že budu mít infarkt. A to byl myslím ten moment, kdy jsme zavolali záchranku,”
Morgan Rowe o své první zkušenosti s konopnými potravinami

Morgan Rowe před pár lety dychtivě očekávala svou první zkušenost s konopím. Stát Washington právě legalizoval prodej konopí pro užívání dospělým, a Rowe, která žila v Seattlu, ještě nikdy nebyla zkouřená.

Snědla několik podomácku vyrobených koláčků s pečlivě odměřenou dávkou konopí a „náhle jsem byla úplně přemožena chechtáním,“ vybavuje si Rowe, jež nyní žije v Maine. „Byla jsem si velmi přesně vědoma, jak moc jsem chtěla tenhle zvláštní stav zažít. A bylo to bezva.“

Ale ne na dlouho, jak si vzpomíná. „Cítila jsem, že něco je opravdu, ale opravdu špatně. Bylo to velmi fyzické. Měla jsem pocit, jako by mým nervovým systémem projížděla žhavá kostka lávy.“

Její společník, jenž byl zkušeným uživatelem konopí, ji uklidňoval. Všechno bude v pořádku. Ale Roweiny příznaky se zhoršovaly.

„V okamžiku, kdy ten pocit zachvátil mé srdce,“ řekla Rowe serveru Leafly, „jsem si doopravdy myslela, že budu mít infarkt. A to byla myslím chvíle, kdy jsme zavolali pohotovost.“

Pohotovost přijela k Rowe domů a její zaměstnanci ji vyšetřili. Ujistili jí, že bude OK, jakmile účinky konopí pominou, a zase odjeli.

(Roweino podání celé události, jež je součástí série serveru Leafly Příběhy hnusných zhulení,je zde.)

Její příběh je ilustrativní pro stále narůstající počet lidí, kteří zkonzumovali příliš mnoho konopí a díky tomu se cítili v tělesné a/nebo psychické nepohodě.

Už brzy v Kanadě

Posledních několik týdnů se Kanada připravuje na legalizaci rekreačního užíváni konopí a kanadská média jsou plná varovných článků o riziku užití příliš velkého množství konopí.

Paranoia a úzkostnost jsou nejobvyklejšími příznaky předávkování.

CBC News přinesla zprávu, že se počet zásahů lékařů ARO pro „přešlehnutí“ konopím v posledních několika letech dramaticky zvýšil. V nejlidnatější kanadské provincii Ontario se v posledních pěti letech podle federálních zdravotnických úředníků počet zásahů pohotovosti kvůli předávkování konopím téměř ztrojnásobil.

Jak více a více federálních států legalizuje rekreační užívání, je předávkování konopím velkým problémem také v USA.

Měli bychom zdůraznit, že nemluvíme o narůstající krizi kolem takzvané syntetické marihuany, uměle připravované drogy, jež se často vyskytuje ve státech, kde marihuana zůstává ilegální. O předávkování tzv. syntetickou marihuanou máme děsivé zprávy, podle nichž se lidé nacházejí v život ohrožujících stavech – a někdy i zemřou.

Silnější konopí = silnější účinky

V Coloradu, které legalizovalo rekreační konopí už před čtyřmi lety, podle lékařů došlo k navýšení případů přehnané konzumace mezi dospělými.

„Bylo jich několik týdně,“ říká MUDr. Eric Lavonas, lékař oddělení rychlé pomoci a toxikolog v Denver Medical Center. Pracuje také v Centru pro jedy a léky Rocky Mountain, referenčním pracovišti pro rychlou zdravotnickou pomoc v Coloradu a dalších pěti federálních státech USA. „My to tedy nějak nesledujeme, ale mým odhadem mohly být tak tři až čtyři týdně.“

Lavonas serveru Leafly řekl, že vše změnily vysoce potentní odrůdy a pokrmy s vysokou koncentrací THC, které se objevily v posledních několika letech.

„Je to prostě jiná marihuana, než jakou jste snadno dostali před deseti lety,“ řekl. „A když máte silnější drogu, jsou silnější i účinky.“

Podle Lavonase je většina případů, které skončí na záchrance, způsobeno marihuanovými potravinami. Obvyklý scénář zahrnuje konopím obohacené cukroví nebo koláčky a někoho, kdo chce zkusit konopí poprvé, bezprostředně po konzumaci ale nic necítí. Poněkud zklamaní toho snědí více; netuší totiž, že první dávka se už propracovává jejich tělem a zpožděné účinky konopí už brzy nastoupí.

„Když se tráva kouří, vrchol účinků drogy nastane během několika sekund,“ poznamenává Lavonas. „To dovoluje uživatelům ovládat míru intoxikace – jaksi se dostat přesně tam, kam chtějí.“ S konopnými potravinami je to naopak tak, že „když vlak opouští stanici, nevíte půl až dvě hodiny, kam přesně jede.“

V centrálním Denveru představují většinu takových pacientů turisté, kteří často marihuanu nikdy nezkusili a nyní snědli příliš mnoho konopných potravin. Podle Lavonase volají záchranku i místní, ale obvykle to bývá kvůli záchvatovité nevolnosti z konopí, zvracení a bolestem břicha, jež se někdy pojí s těžkým a dlouhodobým užíváním konopí.

Příznaky a léčba jsou různé

V každodenní praxi pracovníci akutní zdravotnické pomoci léčí případy předávkování konopím podle příznaků, jež pacient vykazuje.

„Pokud je pacient silně nabuzený, můžeme mu dát nějaké sedativum, třeba benzodiazepin typu midazolamu,“ napsala serveru Leafly v emailu Kristi Koenigová, vedoucí lékařka kalifornského okresu San Diego.

„Pokud pacientovi je nevolno a zvrací, dáváme mu intravenózně tekutiny a léky proti zvracení, jako je ondasetron,“ dodává Koenigová.

Lékaři také pečlivě sledují pacientovy životní funkce, a to jak na výjezdu, tak během transportu do nemocnice. Podle Lavonase ale mnoho předávkovaných uživatelů konopí dovezou na oddělení akutní medicíny jejich rodinní příslušníci či přátelé. Na ARO je pak lékaři vyšetří a léčí.

Stihomam není mýtus

Jedněmi z nejčastějších příznaků přehnané konzumace, dodává Lavonas, je úzkostnost a stihomam (paranoia).

„V lehčích případech si lidé velmi dobře uvědomují svou úzkost a stihomam a přicházejí s tím, že se cítí hrozně,“ říká Lavonas.

Méně obvyklé – ale nikoliv neexistující – jsou podle Lavonase situace, kdy se někdo díky konopným potravinám „dostal přes vrchol“ a má opravdovou psychózu. V takovém případě, říká k tomu, je pacient typicky neschopen pochopit, že „to, co se děje, je chemická reakce v těle. Nejsou schopni kontrolovat své chování. To je ale řídké ve srovnání s případy, kdy se lidé cítí špatně a potřebují jen trochu pomoci, aby se toho zbavili.“

Pro dospívající a děti je to jinak

Zatímco je pro předávkování konopím hospitalizováno jen nemnoho dospělých, story je úplně jiná pro děti a dospívající.

Výzkumníci z Dětské nemocnice v Coloradu v nedávno zveřejněné studii poznamenávají, že se v jejich nemocnici mezi lety 2005 a 2014 (rok, kdy bylo v Coloradu konopí zlegalizováno) počet předávkovaných teenagerů a těch, kteří jsou na konopí testováni pozitivně, zvýšil více než čtyřikrát.

Podle vedoucího studie, MUDr. George Sama Wanga, jenž je lékařem rychlé pomoci a docentem pediatrie na Lékařské fakultě Anschutz Coloradské univerzity, se navíc počet urgentních případů zhulených teenagerů mezi lety 2009 a 2015 více než zdvojnásobil.

Wang serveru Leafly řekl, že většina pediatrických případů předávkování konopím jde na vrub konopných potravin.

Wang v emailu napsal, že příznaky se liší ve své závažnosti „od mírné ospalosti až po extrémně vzácné případy dětí, které potřebují dýchací přístroj nebo jinou mechanickou pomoc s dýcháním.“

Rodiče jsou nyní upřímnější

Většinu takových dětí, říká k tomu, přivezou jejich rodiče. A podle všeho jsou rodiče po legalizaci konopí upřímnější v tom, kde jejich děti vzaly konopí, jež jim udělalo zle.

Wang konopí užívajícím rodičům radí, aby „k marihuaně a výrobků z ní přistupovali jako k alkoholu, cigaretám, lékům, nebo nebezpečným chemikáliím v domácnosti,“ říká. „Prostě je odstraňte z dohledu, někde je zamkněte, a dejte je do bezpečnostních obalů.“

Čas je na naší straně

Podle dosavadních zpráv ve státech, jež mají konopí legální, pomohly počet předávkování konopím snížit přísnější regulace a zavedení bezpečnostních obalů, do nichž se děti nemohou dostat.

„Je to jistě celostátní téma, jež se pokoušíme nastolit,“ řekl dr. Kennon Heard, profesor emergentní medicíny na Lékařské fakultě Univerzity v Coloradu. „Colorado je v předstihu, jedno z prvních míst, kde se s tímhle setkáváte. Shrnujeme své zkušenosti a sdílíme je, zejména co se týče pediatrických případů.“

A podle dr. Lavonase zkušenost učí, že nejlepším antidotem pro většinu případů předávkování konopím je personál urgentní lékařské pomoci. „Na rovinu řečeno, neumím si představit, že bych pro tohle přijal do nemocnice nějakého dospělého,“ říká k tomu.

A jako u všech podobných případů, říká, se lékaři musí ujistit, že u pacienta nejsou další nemoci, které by zkomplikovaly léčbu. „To, že kouříte marihuanu, ještě neznamená, že nemůžete mít zápal plic. Takže si musíme být jisti, že nemáme pacienta s dvěma problémy.“

A pak, dodává, je důležité „dát lidem vědět, že jsou v dobrých rukou, že čas je na jejich straně a že budou OK. A pokud jim takové uklidnění dostatečně nepomůže, dáme trochu léků, jež jim pomohou odpočívat, něco na úzkost, tekutiny, a … prostě čas.“

Zpomalte, vychutnejte si hamburger

Jedním z nedávných denverských případů byl podle Lavonase muž v podniku rychlého občerstvení, který vykouřil marihuanu.

„Měl pocit, že se dusí,“ vzpomíná Lavonas, “a tak zavolal telefonem záchranku a na oddělení dorazil ještě se sáčkem s Burgery … a limonádou. Můj lékař pacienta prohlédl, zhodnotil situaci a zjistil, že ten člověk ve skutečnosti špatně artikuluje a trochu cítí úzkost. Tak ho nechal vypít limonádu, sníst burgery, a poslal ho pryč.“

„Na konci vídáváme happyendy,“ ukončuje Lavonas. „Nikoho nesoudíme. Prostě se o ně postaráme, aby se cítili lépe, a pošleme je domů.“