Daby. Výtažky. Koncentráty. Drť. Vosk. Oleje. Omáčka. Živá pryskyřice. Míza. Diamanty. Izoláty. Destiláty. Pojďme se na chvíli zabývat sémantikou.

RANDY ROBINSON | původně publikováno 2. dubna 2019 na https://merryjane.com/culture/whats-the-difference-among-weed-dabs-extracts-and-oils-2019

Daby. Výtažky. Koncentráty. Drť. Vosk. Oleje. Omáčka. Živá pryskyřice. Míza. Diamanty. Izoláty. Destiláty. A ten seznam by mohl pokračovat. Co ale všechny tyhle módní termíny se vztahem ke konopí přesně znamenají?

Pro ty, kdo jsou v legálním konopném byznysu noví, jsou všechny ty různé typy produktů… komplikované. Nijak nepomůže ani to, že mezi těmito termíny je hodně překryvů. Takže začněme se základy.

Výtažek: akce a objekt

Slovo „výtažek“ odkazuje ke dvěma věcem. Prvním je proces, který vytahuje z konopné rostliny chemické látky. Druhým je výrobek, vytvořený tímto procesem, jemuž se říká „výtažky“ či „výtažek.“

Ale vezměte si například surový konopný olej: černá pryskyřice s konzistencí starého javorového sirupu. Tento olej se „extrahuje“ z rostliny, pak je zpracován a prodáván jako „výtažek.“

Olej alias výtažek: základ pro vše ostatní

„Oleje“ v obchodní terminologii odkazují na ultrakoncentrované výtažky, jako v příkladě, zmíněném výše. Surové oleje se obvykle extrahují etanolem, typicky přípravkem Everclear. Mají také spoustu jmen, jako Rick Simpson Oil (RSO; známý též jako Jindrich Bayer Oil; pozn. překl.), Fénixovy slzy nebo konopné oleje z celé rostliny.

Výtažky obsahují nejvyšší koncentrace kanabinoidů, jako je THC a CBD, stejně jako terpenů a dalších pryskyřic, přirozeně produkovaných rostlinou. Ale spalování těchto výtažků chutná jako uhlí a zanechávají za sebou dlouho trvající pachuť, takže dabování, vapovaní ani kouření Fénixových slz není nejlepší nápad.

Před inhalací koncentrátů se většinou musí udělat několik kroků k pročištění té mazlavé hmoty. Inhalovatelné produkty obvykle zahrnují výtažky extrahované rozpouštědly typu butanu, propanu, nebo kysličníku uhličitého.

Aby byly věci ještě více matoucí, inhalovatelným výrobkům se také někdy říká „oleje,“ a začínají od věcí jako jsou drtě, vosk a destiláty. Pročištěnější oleje jsou luxusnější, jako je míza a živá pryskyřice.

[pozn. překl. Aby byly věci v češtině ještě složitější, v ČR se jako „konopný olej“ označuje také olej, vylisovaný z konopných semen. Ten sice obsahuje řadu výživných látek, ale žádné kanabinoidy.]

Daby: další akce a objekt

Nyní, když máme výtažky a oleje za sebou, co jsou daby?

„Dab“ má také dva významy. Jedním jsou výtažkům podobné oleje, zvané „daby.“ Typicky se za daby označují inhalovatelné výtažky, zatímco poživatelné oleje nikoliv.

„Dabovat“ či „dabování“ odkazuje k aktivitě, při níž se daby užívají.

Jak dabování funguje?

Aby mohli dabovat, mnozí dabéři používají „nádobíčko,“ někdy nazývané „olejové nádobíčko.“ Tím je v zásadě bong nebo vodní dýmka, které ale mají místo nádoby na drcenou trávu jen „podložku.“

Podložka je malá plošinka, obvykle ze skla, keramiky nebo z titania. Po elektronickém rozžhavení podložky (nebo po rozžhavení zapalovačem) se dabér dotkne dabem na malé špejli, zvané „hůlka,“ podložky.

Žár způsobí, že se z dabu odpařuje konopný koncentrát. Dabér inhaluje výpary z podložky nádobíčkem, a tak dostává do plic megadávku konopí.

Dabéři v pohybu mohou používat bateriemi napájená vapovací pera k diskrétnímu potáhnutí, i když této metodě se obvykle říká „vapování“ a nikoliv „dabování.“

Nejsilnější daby na zemi

Výtažky jsou nejjednodušší formou dabů či koncentrátů, nejsou ale nejpotentnější. Dabéři nyní mohou díky vědě žhavit relativně čisté THC či CBD.

Z výtažků mohou být kanabinoidy jako THC dále čištěny do čistých krystalů (zvaných „diamanty“) nebo prášků (zvaných „izoláty“). Když jsou krystaly rozpuštěny v terpenovém oleji, říká se tomu „omáčka.“

Ale proč by někdo daboval ultrapotentní konopné koncentráty, když kouření starých dobrých džoánků je dostupnější a vyžaduje méně kroků?

Samotná potence není hlavní výhodou dabingu. Někteří huliči s jointy či špeky dosáhli svého tolerančního limitu, a touží po něčem silnějším. Dabování nabízí dlouhodobým uživatelům nový způsob povznesení, zejména uživatelům léčebného konopí, kteří mohou k dosažení terapeutického účinku potřebovat neobyčejně vysoké dávky THC.

Pro labužníky dabování také poskytuje požitky z vůní, které u prosté marihuany nejsou možné. To proto, že daby často obsahují spolu s kanabinoidy koncentrované formy terpenů, a tak mají výrazně posílené jakékoliv přirozené vůně dané odrůdy konopí, z něhož byly připraveny.

Teď, když rozumíte odbornému žargonu, na co čekáte? Vezměte si dab, a jaba daba dů, jaba daba dů, a tak dále a tak dále.