Online vyhledávání léků na rakovinu vede zoufalé lidi k sebeklamu o stoprocentní účinnosti konopí. Tak dobré zprávy ale ještě bohužel nejsou k dispozici.

Chris Roberts | původně publikováno 10. dubna 2019 na https://cannabisnow.com/cannabis-cancer-fake-news-is-winning-and-thats-a-problem/

Joy Smith žije ve Spojeném království, kde do loňského podzimu bylo konopí ilegální pro jakékoliv použití (a navzdory jistým pokrokům v reformě drogové politiky zůstává v praktické rovině stále zakázáno). V roce 2016 Joy Smithové diagnostikovali pozdní stádium rakoviny slinivky břišní, a dávali jí šest týdnů života.

Zoufalá a rozbolavělá Smithová začala doplňovat svou chemoterapii konopnými výtažky – plnospektrálním výtažkem Ricka Simpsona / Jindřicha Bayera, THC a vším, kvůli čemu musela porušit zákon, když si to pořizovala.

Už asi víte, jak to bude pokračovat. V roce 2019 je Joy Smithová stále naživu. Její rakovina už není v terminálním stádiu. Smithová tento pozoruhodný obrat připisuje konopnému výtažku. Má za to, že jí lék zachránil život, že jí „vyléčil“ rakovinu.

Což znamená – promiňte, ale je to tak! – že Smithová je tak trošku kecka. A ať už to ví nebo ne, usnadňuje mnoha jiným, mnohem bezohlednějším a hnusnějším kecálkům vykořisťovat poddajné a zoufalé lidi.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=_Zpli7sWZW4

Konopí bezesporu pomáhá lidem, trpícím rakovinou. Konopí jim pomáhá spát, konopí jim pomáhá jíst, konopí je dobré na bolest. Rakovina způsobuje bolest, léky na rakovinu, jako je chemoterapie, mohou způsobovat nechutenství a zvracení, a stres a úzkostnost jsou peklo pro spánek, jenž tělo tolik potřebuje, aby se uzdravovalo. Tato tvrzení podporuje výzkum, stejně jako osobní svědectví pacientů a jejich blízkých.

Ale léčba příznaků nebo vedlejších účinků léků je něco jiného než léčba vlastní nemoci. Léčí konopí rakovinu? Možná! Jen si dosud nejsme jisti.

Ano, je tu Guzmanova studie, jež zjistila, že THC zmenšuje u krys nádory. Ano, je tu spousta lidí, kteří užívají konopí jako součást léčby rakoviny a mají úspěch. Ale je to chemoterapií a konopím? Ozařováním a konopím? Zvyšuje konopí úspěšnost konvenční léčby, nebo ji jen dělá snesitelnější? Je to THC? Je to CBD? Je to nějaký konkrétní terpen? Je to dobré na tuhle rakovinu, ale špatné na tamtu?

Jediná možná upřímná odpověď je „Nevíme.“ Nevíme, protože to neví nikdo – ani výzkumníci, ani lékaři – a každý, kdo říká, že ví, je plný sra*ek a zřejmě něco chce prodat.

Jak si někteří lékařští výzkumníci všimli v článku, publikovaném nedávno v recenzovaném vědeckém časopise Cureus, internet je plný takových šarlatánů, kteří pasou po snadné kořisti. A ať už je ta která rakovina v terminálním stadiu nebo ne, pacienti s rakovinou a jejich rodiny jsou takovými nesmysly snadno zranitelní.

Siyu Shi, Arthur Brant a Erqi Pollom jsou radiační onkologové na Stanfordské univerzitě, jež má sídlo v kalifornském Palo Alto. To je v Bay area – tj. v jedné k marihuaně nejpřátelštější oblasti na světě. Aaron Sabloch je také radiační onkolog, ale v oregonském Portlandu, tedy ve státě s bujícím legálním marihuanovým průmyslem.

Onkologové, nervózní z množení online slibů vyléčení rakoviny (asi nejzhoubnější příklad „fake news“ marihuanového světa), prozkoumali některé trendy internetového hledání a zjistili, že v posledních sedmi letech se na Google výrazně zvýšil počet společných vyhledávání slov „konopí“ a „rakovina.“

V rámci tohoto trendu několik pochybných webů, které odkazují na zdroje špatně nebo vůbec, publikovalo obsah, který se okamžitě stal naprosto virálním – který sliboval bez jakékoliv kvalifikace vyléčení nejrůznějších rakovin konopím.

Výzkumníci zjistili, že z deseti nejvirálnějších příběhů, které toto prohlašovaly, nejméně dva odkazovaly na Smithovou.  Správné informace jsou k dispozici, ale co se stalo smutným trendem – přítomným v amerických prezidentských volbách v roce 2016 a nyní znovu – je přechod fake news na Facebook, kde naprosto zdivočí a vaši vzrušiví příbuzní a přátelé o nich ne a ne přestat postovat.

„Nejúspěšnější falešná zpráva o konopí jako léčbě rakoviny – ‚Institut pro rakovinu konečně přiznává, že marihuana zabíjí rakovinu‘ vygeneroval 4,26 milionu kliků,“ napsali výzkumníci. „Snopes, organizace, prověřující tvrzení ve veřejném životě, publikovala zprávu, zpochybňující tento falešný mediální příběh, ale jejich zpráva vygenerovala celkem jen 2027 kliků.

V zásadě na internetu zuří válka o konopí a rakovině – a skutečnost a pravda dostávají na frak.

Není to vůbec tím, že by medicína hlavního proudu neměla ráda konopí; zdaleka ne. Podle výzkumníků 80 procent onkologů v USA o konopí se svými pacienty mluví, a 46 procent doporučuje pacientům, aby je užívali k úlevě od příznaků.

Tady máte příběh ze života: můj otec má rakovinu. Čtvrté stádium. Metastazující rakovinu. Pokoušel jsem se ho přimět užívat konopí po roky – roky! – než konečně začal brát před spaním kapsule s obsahem 10 mg THC a 10 mg CBD. Nyní se má velmi dobře, dostává ale také imunoterapii a další konvenční léčbu rakoviny. Jsem si jist, že kdyby kvůli konopí opustil svého onkologa, byl by teď mrtvý. Věřím, že konopí nějak pomáhá, ale nemám pro to žádný důkaz a nemohu si být jist.

Ne každý v osobních a online sítích je tak racionální. Podle výzkumníků se 40 procent mediálních příběhů, sdílených na sociálních médiích, týkalo alternativních léčeb – a z nich bylo nejčastější alternativní léčbou konopí. Takže většina příběhů o nekonvenčních způsobech léčby rakoviny jsou sra*ky.

„Falešné zprávy o konopí jako léčbě rakoviny se rychle šíří online a zájem o takové příběhy rapidně stoupá,“ uzavírají výzkumníci svůj článek. „Ve světle tohoto závažného vzrůstu je třeba říci, že se diskuse jen minimálně účastnily hlavní nemocnice, léčící rakovinu, a oficiální organizace pacientů,“ které mají možnost a povinnost publikovat uměřené a pravdivé informace.

Rád bych si myslel, že paní Smithová – a nezapomínejte, že nezanechala konvenční léčby rakoviny, ale doplnila ji konopím – si není vědoma, že šíří falešné naděje. Myslím, že věří, že konopí pomáhá. Ale prozatím to je přesně to, čemu věří každý, kdo tvrdí, že „konopí léčí rakovinu.“