Poté co u Darryla Colina Hornea objevila policie šest kilogramů konopí, dostal pěstitel trpící rakovinou šanci vyhnout se vězení – jedinou podmínkou je, aby během následujících 42 dní neužíval konopí. 

Txt: Sean Fewster

Překlad: Lukáš Hurt

Okresní soud v Adelaide na začátku listopadu rozhodl, že v Horneově případě zváží pouze podmínečné odsouzení nebo domácí vězení, pokud dokáže zůstat „střízlivý“ do 15. prosince.

Sofiina volba

Soudkyně Geraldine Davisonová učinila tuto nabídku, aby souzený mohl dokázat, že zprávy soudních znalců byly mylné, když tvrdily, že Horne je „příliš závislý“ na drogách na to, aby se mohl změnit.

Proč by měl dostat šanci jen tak odsud odejít a znovu okamžitě porušit zákon tím, že bude pokračovat v užívání konopí?

horne_cannabis_crop
Zahrádka Darryla Colina Hornea

Soudkyně Horneovi řekla: „Nejsem si jistá, zda si uvědomujete závažnost své současné situace. Užívání konopí v jakékoli formě je nelegální (Austrálie oficiálně legalizovala léčebné konopí 1. listopadu, ovšem soudkyně hovořila před tímto datem – pozn. překladatele) a bylo by chybou, kdybych vás odsud podmíněně propustila a vy byste v jeho užívání pokračoval.“ Zároveň dodala, že „druhou možností je poslat vás do vězení. Rozumíte mému dilematu? Co s tím uděláme?“

Horneova reakce byla následující: „Pokud bych musel, dokázal bych přestat konopí na krátkou dobu užívat. O jak dlouho by mělo jít?“

Šestapadesátiletý Horne z předměstí Adelaide u soudu trval na své nevině a odmítl několik obvinění vznesených v souvislosti s držením drog. Podle státních zástupců byl zatčen na základě toho, že v jeho domě byly v dubnu 2013 nalezeny rostliny i sušené konopí v hodnotě až 30 000 australských dolarů (přes 500 000 korun).

Nejde o rauš, ale o léčbu

Horne, který trpí leukémií, trvá na tom, že neužíval konopí kvůli jeho psychoaktivním účinkům. Užíval sice skoro 30 gramů denně, ale pouze k léčebným účelům. Konopí si přidával do jídla i pití, inhaloval a vyráběl si výtažek. Tvrdil, že toto „krásné“ koření je „lepší než oregano“ a dodal, že rostliny se mu na zahradě „zbláznily“ a vyrostly do nečekaných rozměrů.

horne_cannabis_crop2Porotci jeho tvrzení nepřijali a odsoudili ho jak za pěstování ilegální rostliny za účelem prodeje, tak za obchodování se zakázanou drogou. Zprostili ho nicméně obvinění z obchodování s velkým množstvím konopí.

V srpnu byl jeho případ odložen, protože soudce čekal na schválení kontroverzního nového zákona o domácím vězení, který by se na Hornea podle jeho obhájce mohl vztahovat.

 

Šestapadesátiletý Horne z předměstí Adelaide u soudu trval na své nevinně a odmítl několik vznesených obvinění v souvislosti s drogami.

 

Obhájce Pat Amey ve čtvrtek také uvedl, že onemocnění jeho klienta „se v současnosti nezhoršuje“, nicméně ze zdravotního hlediska by bylo lepší neposílat takto nemocného člověka do vězení.

 

Poslední šance

„Bez ohledu na to, že si někteří z nás myslí, že to nedokáže, má můj klient nárok na podmíněný trest a na příležitost se ospravedlnit. Má právo na poslední šanci,“ dodal Amey.

horne_3
Darryl Colin Horne

S tím soudkyně Davisonová nesouhlasila a nechala se slyšet, že pachatelům někdy prokazuje shovívavost a slitování, nikdo však automaticky „nemá nárok na poslední šanci“.

„Proč by měl dostat šanci jen tak odsud odejít a znovu okamžitě porušit zákon tím, že bude pokračovat v užívání konopí?“ položila si řečnickou otázku soudkyně.

Podle Ameyho se jedná o „nespravedlnost“, soudkyně Davisonová však namítla, že jistotu bude mít pouze tehdy, když zpřísní podmínky Horneova podmínečného propuštění až do vynesení rozsudku. Nakonec tedy rozhodla, že onkologický pacient nemusí do vazby, ale zůstane pod dozorem a až do 15. prosince se bude muset podrobovat namátkovým drogovým zkouškám. K soudu se pak případ vrací 19. prosince.

 

Zdroj textu i fotografií: Adelaide Now