Nová studie ze Stanfordské university zjistila, že syntetická verze THC může u pacientů snížit noční pocení, a to zejména u pacientů bojujících s rakovinou.

RANDY ROBINSON | původně publikováno 29. března 2019 na https://merryjane.com/health/cannabis-keeps-you-cool-literally-study-says-pot-can-prevent-night-sweats

Výzkum Stanfordovy univerzity zjistil, že dronabinol, syntetická verze THC, pomáhá u účastníků studie zmirňovat noční pocení.

Pacienti s rakovinou často zažívají zvýšenou tělesnou teplotu jako vedlejší efekt léčby. Některé typy rakovin, jako jsou ty, jež postihují prostatu či prsní žlázu, mohou produkci hormonů doslova zbláznit, a z toho také mohou být návaly horka.

Konopí a jeho složky – kanabinoidy – mohou tišit v těle záněty. Když se snižuje imunitní odpověď těla, snižuje se také tělesná teplota.

Pro někoho může být noční pocení jen rozpaky vzbuzující věcí, u pacientů s rakovinou ale často způsobuje chronickou nespavost. Ztráta cenného spánku neprospívá pacientově schopnosti každodenně fungovat a snižuje účinnost jeho imunitního systému.

Podle blogpostu, zveřejněného NORML, došli výzkumníci k závěru, že „Jakmile pacienti zjistili, že je vyřešen jejich problém s nočním pocením, další příznaky jako úzkostnost a únava rovněž polevily, což vedlo ke zlepšení jejich celkové kvality života.“

K projevení účinků dronabinolu na pacienty ve studii stačil méně než týden užívání.

Znamená to, že zapálit si před ulehnutím do postele jointa udrží noční pocení na uzdě? Možná. Dronabinol, prodávaný v USA pod komerčním jménem Marinol, obsahuje jen syntetické THC. Farmaceutický sprej neobsahuje žádné další chemické složky rostliny.

Follow Randy Robinson on Twitter