Thajský král tento týden podepsal královský dekret, legalizující marihuanu a kratom pro léčebné užívání a dovolující lékařům, pacientům, školám, farmářům, podnikatelům a vývozcům pěstovat, držet a distribuovat obě drogy.

Richard S. Ehrlich | původně publikováno 20. února 2019 na https://www.washingtontimes.com/news/2019/feb/20/maha-vajiralongkor-thailand-king-legalizes-marijua/

Na této fotografii z listopadu 2018 dostává pacient s rakovinou na jisté klinice v thajském Bangkoku kapku konopného oleje. Thajský Národní zákonodárný sbor v pátek 9. listopadu 2018 schválil novelizace zákonů, jež postaví marihuanu a rostlinu kratom, místně populární coby stimulans a lék proti bolesti, do zákonné kategorie, která povolí jejich licencované držení a distribuci za zákonných podmínek. (AP foto/Sakchai Lalit)
Na této fotografii z listopadu 2018 dostává pacient s rakovinou na jisté klinice v thajském Bangkoku kapku konopného oleje. Thajský Národní zákonodárný sbor v pátek 9. listopadu 2018 schválil novelizace zákonů, jež postaví marihuanu a rostlinu kratom, místně populární coby stimulans a lék proti bolesti, do zákonné kategorie, která povolí jejich licencované držení a distribuci za zákonných podmínek. (AP foto/Sakchai Lalit)

Thajský král tento týden podepsal královský dekret, legalizující marihuanu a kratom pro léčebné užívání a dovolující lékařům, pacientům, školám, farmářům, podnikatelům a vývozcům pěstovat, držet a distribuovat obě drogy. To přimělo konopné labužníky po celém světě předzásobit se brambůrky a jinými pochutinami.

Podobně jako Kuba svými doutníky a Francie svými víny, Thajsko je známo kvalitou a potencí tamní marihuany. Královský podpis mnohým dodal naděje, že předznamenává brzkou legalizaci rekreačního kouření marihuany a jejího pěstování.

Král Maha Vajiralongkorn podepsal zákon o léčebném konopí a kratomu dva měsíce poté, co jej jednomyslně schválil parlament vojenské vlády; tuto legislativní proceduru vyžaduje thajská ústava.

Pacienti s lékařskými předpisy nyní mohou dostávat léčebné konopí i kratom, což je věčně zelený strom, jehož listy prý mají zdraví prospěšné a stimulační účinky. Farmáři mohou konopí a/nebo kratom pěstovat na základě povolení státního Výboru pro kontrolu drog.

Rekreační užívání jedné i druhé drogy je stále nelegální.

Většina thajského léčebného konopí a kratomu se zřejmě bude nejdříve dovážet z USA, Kanady, Izraele a dalších zemí, které mají zavedeny profesionální standardy pro výrobu léků, ale už pouhá šeptanda o tom, že by na světový trh mohli dorazit proslulé thajské odrůdy jako Northern Lights – vychválený jedním marihuanovým webem do nebe pro své „pryskyřicí nalité palice, rychlé vyhánění do květu a odolnost během růstu“ – vyvolal docela rozruch.

„Je to tu teď jako na Divokém Západě,“ řekla nedávno Kitty Chopaka z thajské konopné podporovatelské skupiny Highland serveru The Diplomat. „Je to jako právě otevřený zlatý důl, a lidé se řadí do front na lopatky a rýžování.“

Komerční léčebné konopí a kratom musejí být produkovány ve striktně kontrolovaných zařízeních, jejichž stavba, zaměstnanci a údržba stojí milióny dolarů.

To Thajsku ztěžuje rychlé vypěstování dostatku léčebného konopí i kratomu a uspokojení poptávky thajských a zahraničních pacientů.

Ale kde je trh, tam se obvykle objeví zboží, říká mnoho Thajců. Vzhledem k tradicím pěstování, jež trvají po staletí, a vzhledem k některým celosvětově nejoceňovanějším odrůdám konopí, které v Thajsku rostou, mohou být ekonomické zisky abnormální.

Pokud bude zákon uvolněn tak, aby dovoloval rekreační užívání, každý dospělý Thajec může vydělat 13 tisíc dolarů na šesti rostlinách, které bude mít dovoleno pěstovat, říká Anutin Charnvirakul, ambiciózní politik z malé strany Bum Jai Thai (BJT), která se bude příští měsíc účastnit voleb do parlamentu a do úřadu předsedy vlády.

Rekreační marihuana by se časem mohla stát nejhodnotnější plodinou v zemi, která se škorpí s Indií o titul největšího exportéra rýže, řekl pan Anutin.

Předpovědi velkých peněz přesvědčily premiéra Prayuth Chan-ocha, který jde příští měsíc také do voleb, aby legalizační opatření uspíšil. Podle průzkumů se tento krok setkal u voličů s kladnou odezvou.

Volby do parlamentu 24. března 2019 mohou vyústit v prodloužení premiérování pana Prayutha, které začalo, když se chopil moci po svržení zvolené vlády v roce 2014.

Prodemokratické strany nicméně doufají ve zisk dostatečného počtu parlamentních křesel, aby dokázaly proti panu Prayuthovi sestavit koalici.

Strana pana Anutina se může spojit s kýmkoliv, kdo vyhraje, takže BJT bude moci prosazovat svou politiku.

Pan Anutin nedávno vztyčil silniční značky se světle zeleným marihuanovým listem, které informují voliče o závazku strany legalizovat léčebné i rekreační konopí.

Představa o závislosti

Pan Anutin prohlásil, že „politická propaganda“ Washingtonu v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století přesvědčila Thajce, že marihuana je „návyková,“ a to díky přítomnosti tisícovek amerických vojáků na leteckých základnách v této jihoasijské zemi za války ve Vietnamu.

Někteří američtí vojáci se zhulili na padrť silnou zdejší marihuanou, známou coby „Thajské hůlky.“

„Důvod, proč během vietnamské války USA prohlašovaly, že marihuana je jednou z narkotických drog, byl v tom, že jakmile všichni vojáci USA užili podobnou věc, dokázali spát. Lidi to uklidňovalo. Nevzbuzovalo to v nich agresivitu,“ sdělil minulý týden pan Anutin ve své řeči na panelu „Marihuana, pro peníze nebo medicínu?“ v Klubu zahraničních korespondentů v Thajsku.

Výsledkem bylo, že thajské tresty za marihuanu zahrnují velmi dlouho trvající věznění.

Panu Anutinovi patří jedna z největších thajských stavebních firem Sino-Thai Engineering & Construction, a vede další velké společnosti.

„Máme pět druhů komerčních plodin: rýži, palmový olej, kaučuk, maniok a cukrovou třtinu,“ říká. „Proč prostě nepřidat další? Data ukazují, že tahle marihuana ve ziscích předběhne prvních pět.“

Jeho strana studovala „‘kalifornský model‘ téhle marihuanové věci,“ aby se o legalizaci rekreačního konopí něco naučila.

Podle pana Anutina by legální pěstování, prodej a užívání léčebného a rekreačního konopí měly být regulovány podobně jako tabák, který kontroluje Thajský tabákový úřad.

Pěstitelé tabáku musí prodávat svou úrodu tabákovému úřadu, a ten vyrábí cigarety, provádí výzkumy, určuje kvalitu a spolu s vládou se snaží zabránit ilegálnímu obchodu s tabákem.

Podnikatel Julpas „Tom“ Kruesopon je poradcem pana Anutina pro otázky komerčních možností marihuany; i on byl na panelu minulý týden.

„Vždycky říkám panu Anutinovi, že přinese Thajsku zpět jeho hlavní [turistický] slogan ‚Země úsměvů,‘“ řekl pan Kruesopon.

Pan Julpas byl poradcem premiérky Yinglucka Shinawatry, než její vládu svrhnul puč pana Prayutha.

„Bhum Jai Thai v zásadě říká ‚Pohněme se kupředu a legalizujme léčebné a rekreační užívání zároveň,‘“ říká pan Julpas.

Strana pana Anutina je „velmi znepokojena perspektivou, že pokud bude v Thajsku schváleno jen léčebné konopí, cena léku bude tak vysoká, že vyrábět jej bude schopno jen několik thajských společností,“ upozornil pan Julpas.

„Možná to nevíte,“ dodává, „ale pokud nakoupíte v thajském obchodu s nudlemi, budete mít doma pravděpodobně nějaký čas k jídlu nudle s marihuanou.“

„Dáváme marihuanu do svých potravin. Proto thajské jídlo chutná tak dobře.“