Léčebné konopí bylo v listopadu 2018 legální v 33 z 50 federálních států USA, a v hlavním městě Washingtonu k tomu. Přesto federální vláda USA stále trvá na tom, že konopí nelze legálně užívat a že snadno vede ke zneužívání. Mezitím se rozdělovny léčebného konopí ve Spojených státech plní stále širším sortimentem výrobků na tišení bolesti, na úzkost, na sex a na mnoho dalšího.

Marijuana News | původně publikováno 15. března 2019 na https://420intel.com/articles/2019/03/15/marijuana-lot-more-just-thc-pharmacologist-looks-untapped-healing-compounds

Skleněné pulty a sklenice se zbožím v rozdělovnách připomínají lékárnu z 18. století. Mnoho z odrůd konopí, jež se zde prodávají, mají evokativní a magická jména jako Modrý sen, Bubba Kush a Čokonopí. Co to ale všechno znamená? Liší se skutečně léčebné účinky různých odrůd? Nebo jsou odrůdy s přitažlivými jmény jen laciným reklamním trikem?

Chumashský Indián Rafael, jenž v devatenáctém století sdílel s antropology kulturní svět kalifornských Indánů. Leon de Cessac
Chumashský Indián Rafael, jenž v devatenáctém století sdílel s antropology kulturní svět kalifornských Indánů. Leon de Cessac

Jsem profesorem na Fakultě farmacie Univerzity Jižní Kalifornie. V Kalifornii žiji už dlouho a vzpomínám si na Léto lásky v Haight-Ashbury. Jako postgraduant jsem pracoval s profesorem Alexandrem Shulginem, otcem nových syntetických drog, jenž mne naučil chemii léčivých rostlin. Pak jsem se už jako profesor na Univerzitě Jižní Kalifornie učil po 14 let – od roku 1998 do roku 2012 – učil chumashské léčbě od indiánské chumashské léčitelky. Naučila mne, jak z kalifornských rostlin připravovat léky – ale nikoliv z marihuany, které nepochází z USA, nýbrž z Asie. V současnosti přednáším pro studenty farmacie o léčebném konopí.

Pokud je něco o marihuaně jisté, pak je to fakt, že v malých dávkách u mužů i u žen posiluje libido, což vede k více sexu. Dá se ale marihuana skutečně používat jako lék na nemoci?

Co jsou kanabinoidy?

Podle nejnovějšího výzkumu je marihuana více než jen zdrojem kanabinoidů, chemických látek, které se mohou vázat ke kanabinoidním receptorům v našem mozku, až jsme z toho „zkouření.“ Nejznámějším kanabinoidem je tetrahydrokanabinol (THC). Marihuana je mimořádně bohatým zdrojem léčivých látek, které teprve začínáme zkoumat. Abychom ovládli plný potenciál složek této rostliny, musí společnost překonat zavádějící názory o konopí a pohlédnout na to, co výzkum jasně říká o jeho léčebné hodnotě.

Úřad pro potraviny a léky USA (Food and Drug Administration, FDA) už udělal v tomto směru několik kroků, když schválil léky na předpis, připravované z marihuany, včetně dronabinolu, nabilonu, nabiximolů a kanabidiolu. Dronabinol a nabilon jsou kanabinoidy, které se používají na nevolnost. Nabiximoly – které obsahují THC, složku konopí, nejvíce zodpovědnou za marihuanové omámení, a kanabidiol, který omámení nevzbuzuje – se používají k léčbě roztroušené sklerózy. Kanabidiol (či CBD) se také používá k léčbě některých forem epilepsie.

Marihuana pochází a hor Altaje ve Střední a Východní Asii a obsahuje nejméně 85 kanabinoidů a 27 terpenů, těkavých olejů, jež produkují mnohé rostliny a květiny a jež mohou být aktivní léčivou látkou. THC je kanabinoid, který každý chce, aby se cítil zkouřený. Vzniká z THC kyseliny – která představuje až čtvrtinu váhy sušené rostliny – kouřením nebo zahřátím jakékoliv části marihuany.

THC svými účinky napodobuje přirozeně v těle vznikající neuropřenašeč anandamid, který v mozku funguje jako signální molekula. Anandamid se váže k bílkovinám v mozku, zvaným kanabinoidní receptory, které pak vysílají signály spojené s rozkoší, pamětí, myšlením, vnímáním a koordinací, abychom jmenovali alespoň některé. THC funguje tak, že tyto přirozené kanabinoidní receptory „unese“ a spustí tak silné omámení.

Kyselina tetrahydrocannabivarinicová, další kanabinoid, může tvořit až desetinu váhy sušené rostliny. Je měněn v další látku, která pravděpodobně přispívá k omámení, když se kouří nebo jí v tepelně upravované stravě: tetrahydrocannabivarin. Potentní odrůdy jako Doug’s Varin a Tangie mohou mít obsah této látky ještě vyšší.

Léčebné vlastnosti marihuany

Ale ne každý kanabinoid vás omámí. Marihuana – zejména některé odrůdy – také obsahuje kanabidiol, kanabinoid podobný THC, a jeho kyselinu. Molekula kanabidiolu reaguje s řadou receptorů – včetně kanabinoidních a serotoninových receptorů a přechodných receptorů potenciálních kationových kanálů (PRK) – aby snižovala počet epileptických záchvatů, bojovala s úzkostí a měla další účinky.

Marihuana také obsahuje několik monoterpenoidů – malých aromatických molekul – jež mají řadu účinků, včetně úlevy od bolestiúzkostnosti; fungují tak, že inhibují PRK kanály.

Typ terpenu myrcen je v marihuaně nejhojnější. Uvolňuje svaly. Další terpeny jako pinen, linalool, limonen a seskviterpen, beta-karyofylen tiší bolest, zejména když se aplikují jako tekutá mast přímo na kůži. Když se marihuana kouří, některé z těchto terpenů mohou přidat na omámení.  

Co znamenají všechny ty odrůdy?

Na trhu [v USA] je řada různých odrůd marihuany, které prý mají léčit spoustu nemocí. Úřad USA pro potraviny a léky (FDA) nad těmito tvrzeními nemá žádnou moc, protože marihuanu neuznává za legální zboží.

Odrůdy marihuany se šlechtí, aby obsahovaly více THC než kanabidiolu nebo naopak. Další odrůdy mají spoustu monoterpenoidů. Jak si máte vybrat správnou odrůdu, která vám pravděpodobně zdravotně pomůže? Každá odrůda by měla mít osvědčení o analýze, z níž se dozvíte, kolik které aktivní látky je v tom, co kupujete. Mnohé federální státy USA zavedly úřad pro kontrolu konopí, který tato osvědčení kontroluje. Řada osvědčení o analýze nicméně neukazuje, kolik je v té které marihuaně monoterpenoidů. Analýzy monoterpenoidů je složitá, protože se z rostlinného materiálu odpařují. Pokud hledáte odrůdu, bohatou na myrcen nebo linalool, požadujte dokumentaci.

Osvědčení o složení. CC-BY-SA
Osvědčení o složení. CC-BY-SA

Marihuana může zlepšit stav u několika nemocí, také ale může věci zhoršit, a může mít nepříjemné vedlejší účinky.

Jak se rozšířilo rekreační užívání, syndrom neutišitelného zvracení z marihuany začíná být pro naši společnost problémem. Někteří lidé zvracejí po vykouření marihuany běžně. Lze to léčit vtíráním kapsaicinového krému, vyrobeného z pálivých papriček, do kůže břicha. Kapsaicinový krém se dá koupit v lékárnách.

Odrůdy s vysokým obsahem THC, jako je Royal Gorilla nebo Fat Banana, mohou také v některých lidech navodit úzkost a dokonce psychózu.

Výzkumníci ukázali, že úzkostnost lze účinně léčit odrůdami, které jsou bohatší na kanabidiol a linalool. Pro úlevu od úzkosti může být nejlepší si vtírat do tváří kanabidiolový balzám nebo krém.

Další nemoci, u nichž studie prokázaly léčebný účinek marihuany, jsou: nevolnost z léčby rakoviny, cukrovka druhého typu, dvě formy epilepsie, ztráta hmotnosti při HIV, syndrom dráždivého střeva, migrény, roztroušená skleróza, osteoartritida, revmatoidní artritida, bolest, chronická bolest, posttraumatický stresový syndrom, poruchy spánkutraumatická poranění mozku.

Pro některé z těchto nemocí platí, že lépe než marihuanu kouřit je jíst ji nebo ji aplikovat povrchově.

Je jasné, že od vědců potřebujeme další výzkum, aby pomohl s patřičným, bezpečným užíváním marihuany. Úřad USA pro potraviny a léky ale užívání léčebného konopí neuznává. To ztěžuje nalézání zdrojů pro výzkum marihuany. Možná by měl financování vědeckého výzkumu marihuany zvážit konopný průmysl. Ale jak jsme viděli u studií, sponzorovaných farmaceutickými společnostmi, v takovém případě může být problémem konflikt zájmů.