Preventivní lékařství je dnes často propírané téma. Všichni chtějí zůstat zdraví a vyhnout se onemocnění.

MUDr. Bonni S. Goldsteinová

Původně publikováno 29. srpna 2018 na https://www.projectcbd.org/should-you-use-cannabis-prevent-illness

Naše těla se skládají z mnoha jedinečných systémů, jejichž jediným smyslem je udržovat vnitřní rovnováhu zvanou homeostáza. Víme, že slinivka břišní vylučuje inzulín, aby udržela rovnováhu glukózy mezi krevním řečištěm a buňkami. Štítná žláza vylučuje thyroidní hormon, jenž reguluje životně důležité tělesné funkce se vztahem k metabolismu, tělesné teplotě a k mnoha dalším. Jednoduše řečeno, naše těla trvale pracují, aby se udržela v rovnováze v odpověď na vnější prostředí.

Vědci při snaze porozumět dobře známým intoxikačním účinkům THC zjistili, že máme další regulatorní fyziologický systém, zvaný endokanabinoidní (endocannabinoid system, ECS). Jeho rolí je udržovat homeostázu ve zprávách, posílaných mezi našimi buňkami navzájem. Další výzkum zjistil, že nemoc, zánět a úraz spustí ECS, jenž se pak snaží vrátit naše vnitřní prostředí do stavu rovnováhy. Tento systém je považován za ochranný a nezbytný k životu. Co kdybychom dokázali tento systém spouštět s cílem předejít nemocem a udržet si zdraví?

ECS je nejpočetnější receptorový systém lidského těla. Skládá se ze tří součástí: kanabinoidních receptorů, z látek zvaných endokanabinoidy a z enzymů, které endokanabinoidy vytváří a rozkládají.

Endokanabinoidy, často označované jako naše „vnitřní konopí,“ se syntetizují podle potřeby ze zdravých tuků ze stravy. Kanabinoidní receptory sedí na membránách buněk v jistých částech mozku a těla – konkrétně v oblastech mozku, jež kontrolují bolest, paměť, emoce, kontrolu pohybu, nevolnost a chuť k jídlu, stejně jako ve střevě, imunitním systému a periferním nervovém systému. Když se objeví spouštěč, jenž zapříčiňuje nerovnováhu, jako je zranění či nemoc, endokanabinoidy jsou uvolňovány a účinkují jako „klíče,“ jež se vážou na receptory, které fungují jako „zámky“ našich buněk. Jakmile je receptor aktivován, v buňce se odehraje chemická reakce, jež buňce signalizuje, aby změnila svou vysílanou zprávu.

Fungování ECS závisí na mnoha faktorech, včetně genetiky, věku, úrovně stressu, diety a celkové úrovně zdraví. V genech, které kódují ECS, mohou vzniknout odchylky, jež vedou k náchylnosti k  jistým nemocem, jako je ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) nebo posttraumatická stressová porucha (PTSD). Chronické nemoci, chronický stres a/nebo spánková deprivace mohou vést k vyčerpání endokanabinoidů. Tato narušení normálního fungování ECS snižují jeho schopnost regulovat nerovnováhu buněk a udržovat homeostázu.

V roce 2004 neurolog a výzkumník Ethan Russo publikoval v časopise Neuroendocrinology Letters úvahu Klinická deficience endokanabinoidů: Dokáže tento koncept vysvětlit léčebné úspěchy konopí při migréně, fibromyalgii, syndromu dráždivého močového měchýře a dalších nemocí, jež se jinak nedaří léčit? Russo teoretizuje, že někteří jedinci s danými onemocněními reagovali na konopnou léčbu, protože především trpěli nedostatkem endokanabinoidů, díky němuž se nemoci projevily.

Pozdější výzkum prokázal, že deficience endokanabinoidů hraje svou roli v autoimunitních onemocněních, epilepsii, komplexním symptomu místních bolestí, kardiovaskulární nemoci, depresích, úzkostlivosti, schizofrenii, roztroušené skleróze, nevolnosti, Huntingtonově nemoci, Parkinsonově nemoci, menstruačních symptomech, špatném prospívání novorozenců a dalších obtížně léčitelných onemocněních.

Konopná rostlina produkuje přes stovku fytokanabinoidů včetně tetrahydrokanabinolu (THC) a kanabidiolu (CBD). Tyto látky napodobují endokanabinoidy, reagují s endokanabinoidním systémem a obnovují homeostázu. Než čekat na příchod nemoci, máme mnoho způsobů jek se dobře postarat o svůj endokanabinoidní systém, aby fungoval správně, vyhnul se deficiencím a udržoval homeostázu.

Obecně se ví, že zdravá, vyvážená strava je důležitá pro emoční a tělesné blaho. Naše těla jsou závislá na dietě, aby mohla vyrábět správně množství endokanabinoidů a ty tak fungovaly co možná nejlépe. Kanabinoidy jsou syntetizovány z mastných kyselin v naší stravě a mají-li být produkovány ve správném množství, vyžadují specifický poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin.

Pro nejvyšší biologickou dostupnost je optimální poměr mastných kyselin omega-6 k omega-3 mezi 5:1 a 1:1 – čím nižší je tento poměr, tím lépe. Západní výživa má obvykle poměr 20:1, a to zejména díky zbytečné konzumaci omega-6 mastných kyselin, pocházejících z rostlinných olejů v mnoha balených potravinách. Západní výživa s vyšším poměrem mastných kyselin omega-6 ku omega-3 má za následek snížení hladiny endokanabinoidů v těle, a tudíž k nemožnosti udržovat homeostázu.

Dalším faktorem, jenž přispívá ke správné funkci endokanabinoidního systému, je aerobní cvičení. Studie na zvířatech ukazují, že dobrovolné běhání v kole zvyšuje množství kanabinoidních receptorů v mozku a zvyšuje citlivost receptorů k endokanabinoidům. Studie na lidech prokazují, že cvičení jako běh, cyklistika nebo horské túry zvyšují množství endokanabinoidů v krvi. Endokanabinoidy jsou také velmi pravděpodobně zodpovědné za fenomén „běžcovy slasti.“

Endokanabinoidní systém prospívá i díky probiotikům. Lactobacillus acidophilis, probiotická bakterie obsažená v jogurtu nebo kyselé smetaně, způsobuje expresi kanabinoidních receptorů ve střevě a zvyšuje tak střevní homeostázu.

Akupunktura i osteopatické manipulace zlepšují fungování endokanabinoidního systému. Jóga a meditace vyvolávají „relaxační odezvu,“ fyziologický jev, pomocí něhož se lze oddávat vědomému chování, jež zvyšuje mentální a fyzické prospívání. I když na toto téma nebyly dosud podniknuty žádné studie, většina odborníků se domnívá, že techniky pro zvládání stresu zlepšují funkci endokanabinoidního systému a zvyšují homeostázu.

A nakonec: jak je to se schopností konopí předcházet nemocem? Dobře se ví, že rostlinné kanabinoidy jsou velmi bezpečné a mají protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti. Konopí může být korektivem v případech endokanabinoidní deficience, a tak odstranit příznaky nemoci. Pravidelné užívání konopí může snížit chronický zánět a tvorbu volných radikálů – u těch se má za to, že jsou u vzniku mnoha nemocí, včetně autoimunitních a degenerativních poruch.

Konopí je spojeno z nižšími hladinami inzulinu na lačno a nižší inzulinovou rezistencí, a to napovídá ochraně proti vzniku diabetu. Letos němečtí vědci objevili, že chronické nízké dávky THC u myši zvrátily stářím způsobené snížení kognitivních funkcí.

Výzkum navíc zdokumentoval významné snížení užívání léků na předpis ve státech se zákony o léčebném konopí, což má za následek snížení úmrtí z předávkování opioidy o čtvrtinu.

Mnoho pacientů sděluje, že užívání konopí zlepšuje jejich celkové zdraví zvýšením kvality spánku, snížením úzkostnostideprese a redukcí bolestizánětů; tak se mohou aktivně zapojovat do svého života. I když správné dávkování ani kombinace kanabinoidů pro prevenci ještě nebyly prozkoumány, je pravděpodobné, že setrvalé nízké dávky s obsahem THC a CBD podporují endokanabinoidní systém, aniž by měly negativní následky. Vašemu endokanabinoidnímu systému pomůže udržovat homeostázu také zdravá dieta (obsahující ve správném poměru mastné kyseliny), aerobické cvičení a zvládání stresu.

Starejte se o svůj endokanabinoidní systém a on se postará o vás.

Dr. Bonni Goldsteinová, losangelská lékařka, je autorkou knihy Konopí odhaleno a vedoucí lékařkou Canna-Centers, které nabízejí vzdělávací semináře a webináře o léčbě konopím.