Výzkumníci vědí o bolest ulevujících vlastnostech konopí už po dlouhá desetiletí, museli ale čekat až dodnes, aby zjistili, jak vlastně rostlina tak účinné látky vytváří. Jejich objevy mohou pomoci vyřešit opioidovou krizi.

Lauren Sharkey | původně publikováno 5. srpna 2019 na https://www.medicalnewstoday.com/articles/325936.php

Lidé mohou léčit chronickou bolest řadou různých léčiv. Lékaři ale vesměs předepisují na trvalou bolest opioidy.

Opioidy fungují tak, že se v různých částech těla váží na receptory nervových buněk a blokuji signály bolesti, které putují k mozku.

I když jsou účinné, rizikem opioidů je závislost – zejména pokud je pacient užívá po delší dobu.

Podle Národního ústavu pro (otázky) zneužívání drog (National Institute on Drug Abuse; NIDA) ve Spojených státech amerických každodenně umírá na předávkování opioidy více než 130 lidí. Tento problém je tak závažný, že jej zdravotničtí úředníci označují za veřejnozdravotní krizi.

Profesor Tariq Akhtar z oddělení molekulární a buněčné biologie na Guelphské univerzitě v kanadském Ontariu říká: „Evidentně je třeba vyvinout alternativy pro úlevu od akutní a chronické bolesti, které by nezahrnovaly opioidy.“

Podle profesora Akhtara a dalších výzkumníků na univerzitě může být klíčem konopí.

Ideální analgetika

V osmdesátých letech minulého století vědci identifikovali dvě molekuly z konopí: kanflavin A a kanflavin B. „Tyto molekuly nejsou psychoaktivní a působí proti zánětu na místě jeho vzniku, což z nich dělá ideální analgetika,“ vysvětluje profesor Akhtar.

Vědci zjistili, že flavonoidy, což je název, pod nímž jsou molekuly nyní známy, jsou pro snižování zánětů téměř třicetkrát účinnější než aspirin.

V důsledku represivních zákonů ale výzkumníci postoupili jen málo v poznání toho, jak rostlina konopí flavonoidy produkuje. Tedy až dosud.

Rekreační užívání konopí se nyní stalo normální a na některých místech, například v Kanadě, dokonce legální. Tým z Guelphské univerzity v kanadském Ontariu využil této změny situace, aby se ponořil do procesu vzniku molekul.

„Naším cílem bylo lépe pochopit, jak jsou tyto molekuly tvořeny, což je za těchto dnů poměrně přímočarý výzkumný postup,“ říká profesor Akhtar.

„Mnoho sekvencovaných genomů je nyní veřejně dostupných, včetně genomu Cannabis sativa, a z něj lze vytěžit data. Když víte, co hledáte, můžete přivést geny k životu, abych tak řekl, a složit dohromady postup, jak jsou v rostlině skládány nové molekuly – jako kanflaviny A a B.“

Vytváření větších várek

Tým byl za využití biochemických metod schopen určit geny, které jsou pro rostlinu nezbytné k výrobě daných dvou molekul.

Popsali také přesně krok za krokem, jak je ten který flavonoid v rostlině vytvářen. Svůj článek publikovali ve vědeckém recenzovaném časopise Phytochemistry.

K tomu, abychom si vyráběli nové přírodní analgetikum, ale samotný tento výzkum nestačí. „Problém s těmito molekulami je, že jsou přítomny v konopí v tak malých množstvích… takže se nemůže vyplatit pěstovat konopné rostliny s cílem získat více těchto látek,“ uvádí profesor Steve Rothstein z téhož oddělení molekulární a buněčné biologie.

Proto se výzkumníci spojili s konopnou společností Anahit International Corp. a doufají, že společně najdou cestu, jak „vyrobit velká množství“ flavonoidů.

Anahit se těší na těsnou spolupráci s výzkumníky Gulphské univerzity s cílem vyvinout účinné a bezpečné protizánětlivé léky z fytochemikálií konopí, které by poskytly alternativu k nesteroidním protizánětlivým lékům,“ říká výkonný ředitel firmy Anahit Darren Carrigan.

Výzkumníci a firma Anahit chtějí zpřístupnit toto léčivo v řadě přípravků zdravého životního stylu a léčiv – izotonních nápojů, tablet, krémů a transdermálních náplastí.

Už to by byl veliký úspěch. Ale pokud tým uspěje, nejlepší na tom bude, že budeme mít prostředek proti bolesti bez rizika závislosti.

„Je vzrušující poskytovat novou možnost úlevy od bolesti, a my jsme hrdi na to, že naše práce má potenciál stát se novou zbraní v arsenálu léčby bolesti.“

– Prof. Steven Rothstein