Pěstování rostlin konopí u novozélandského města Ruatoria. Zákon, jenž byl schválen v prosinci 2018, uvolní omezení pro léčebné konopí, a zákonodárci nyní říkají, že veřejnost bude v roce 2020 hlasovat o legalizaci rekreačního užívání této drogy. Foto Cornel Tukiri pro New York Times

Charlotte Graham-McLay | původně publikováno 18. prosince na https://www.nytimes.com/2018/12/18/world/asia/new-zealand-recreational-cannabis-referendum.html

WELLINGTON, Nový Zéland – Nový Zéland je znám svými kampaněmi v médiích o turistice, zdůrazňujícími, jak čistá, zelená země to je. Po roce 2020 by mohla být ještě zelenější: ve středu ohlásil novozélandský ministr spravedlnosti, že v tom roce se bude konat referendum o legalizaci rekreačního konopí.

Nový Zéland tak podle všeho bude první zemí na světě, která o této věci nechá rozhodnout celonárodní referendum.

Ministr spravedlnosti Andrew Little oznámil, že referendum bude součástí příštích voleb, jež se mají konat v roce 2020. Sdělil reportérům, že výsledky referenda budou závazné, i když – jak řekl – „ještě musíme upravit pár detailů,“ a to zejména o přesném znění otázky.

Oznámení přišlo týden poté, co novozélandský parlament schválil zákon, který rozvolní omezení, vztahující se k léčebnému konopí.

Veřejné mínění na Novém Zélandu v poslední době stále více podporuje rekreační užívání konopí: v říjnovém průzkumu, organizovaném 1 News, se 46 procent dotázaných vyjádřilo ve prospěch legalizace této drogy, zatímco 41 procent bylo proti. Průzkum oslovil 1006 novozélandských voličů a statistická chyba se pohybuje v rozmezí 3,1 procenta.

Doyenka politických komentátorů Audrey Young z New Zealand Herald se vyjádřila, že veřejné mínění se posouvá „k liberalizaci.“

„Děje se tak kvůli dvěma věcem – kvůli pokroku v oblasti léčebného konopí a zákonu, který k tomu byl právě přijat, a také kvůli sílícímu pocitu z globálního veřejného mínění, že válka proti drogám je prohraná a že správný přístup, který je třeba zaujmout, je ten zdravotnický,“ řekla.

Pokud bude legalizaci podporovat v referendu více než polovina voličů, Nový Zéland se připojí ke Kanadě a Uruguayi, kde už rekreační konopí legální je; ve Spojených státech je také legalizovalo několik federálních států. Desítky dalších zemí a států dekriminalizovaly rekreační užívání, legalizovaly léčebné konopí nebo snížily prioritu prosazování zákonů o prostém držení pro vlastní potřebu.

Podle čísel z novozélandského ministerstva zdravotnictví v roce 2015 užilo konopí asi 8 % Novozélanďanů. Držení malých množství pro vlastní potřebu je vesměs policií ignorováno, ačkoliv studie ukázaly, že stejně jako ve Spojených státech, i na Novém Zélandě jsou policisté tvrdší k příslušníkům menšin, kteří mají vyšší pravděpodobnost, že budou za tento prohřešek zatčeni a uvězněni.

Nový Zéland je znám svou společenskou liberálností; předchozí vlády dekriminalizovaly prostituci a legalizovaly sňatky lidí téhož pohlaví. Ale ani jedna ze dvou největších stran, ani levostředoví labouristi – kteří vedou nynější vládu – ani pravostředoví národovci se v minulosti nechtěli problému rekreační marihuany ani dotknout.

Billboard Helius Therapeutics, licencované společnosti pro léčebné konopí, v Aucklandu. Veřejné mínění se na Novém Zílandu posouvá k přijetí rekreačního užívání marihuany. Foto Fiona Goodall / Getty Images

Ale labouristi se jí nakonec dotknout museli po volbách ze září 2017, kdy žádná z obou velkých stran nezískala dost křesel, aby mohla vládnout sama. Aby získali podporu levicových Zelených – jedné ze dvou stran, jež dodaly premiérovi Jacinda Ardernovi většinu, kterou potřeboval k sestavení vlády – labouristi souhlasili s tím, že o legalizaci konopí se rozhodne v referendu.

„Politici jsou nejvíce se rizika obávající skupinou lidí, jaké znám,“ řekla Chlöe Swarbrick, poslankyně ze Zelené, která je za legalizaci konopí.

Nebylo tu nic jako „vůle investovat do politiky, založené na důkazech“ o kontroverzních otázkách typu marihuany, dodala.

Podle paní Swarbrickové Zelení doufají, že vláda přijme zákon ještě před referendem, aby bylo „jasné a jisté, o čem Novozélanďané vlastně hlasují.“

„To znamená, že neskončíme v brexitové situaci, kdy bychom se snažili zjistit, co ‚ano‘ v referendu vlastně znamená,“ řekla k tomu.

Ministr spravedlnosti Little v květnu řekl rádiu New Zealand, že i když by referendum spojené s volbami v roce 2020 bylo dobré, protože voliči do volebních místností půjdou volit, někteří z jeho kolegů nechtějí, aby celá věc ovládla volební kampaň.

Ale pozornost voličů bude rozptylována ještě více, když vše nasvědčuje tomu, že konopí nebude jediným tématem pro referendum. Pan Little naznačil, že součástí voleb v roce 2020 by mohlo být také referendum o euthanasii, a možná i třetí referendum, tentokrát o možné změně novozélandského smíšeného proporčního volebního systému.

Podle komentátorů není obvyklé, aby se tolik společenských témat předkládalo k debatě najednou. Vláda také zvažuje uvolnění zákonů o potratu, jenž je na Novém Zélandu sice formálně trestný, obvykle je ale povolen ženám s doporučením ode dvou lékařů.

„V ideálním světě by dvě největší strany pravděpodobně nechtěly spojit referendum o konopí se všeobecnými volbami,“ vyjádřila se politická analytička Youngová.

Dodala, že labouristi a Zelení doufají ve vysokou volební účast mladých, kteří jsou pro legalizaci marihuany, zatímco referendum o euthanasii bude pravděpodobně mobilizovat starší voliče.