I když je kouření léčebného konopí vychvalováno pro své zdraví prospěšné účinky, samotné kouření má svá rizika. Lékaři se těší na nové studie, které by měly přijít s tím, jak stále více federálních států USA povoluje marihuanu kouřit.

Nový floridský zákon přináší zajímavou otázku. Pacienti mohou kouřit léčebné konopí s cílem zlepšit si zdraví – ale stále je to kouření.

Justine Griffin | původně publikováno 5. dubna 2019 na https://www.tampabay.com/health/if-smoking-is-bad-how-can-smoking-medical-marijuana-be-good-we-asked-doctors-20190405/

Když guvernér Ron DeSantis a zákonodárci minulý měsíc na Floridě uzákonili kouření léčebného konopí, učinili tak ve jménu lepšího zdraví – s výhledem, že si tisícovky Floriďanů uleví od řady nemocí.

Mohlo by se ale zdát, že to jde proti všemu, co moderní medicína říká o kouření. Je pro vás opravdu špatné?

Lékaři říkají ano: Kouření čehokoliv, ať je to tabák nebo konopí, má svá rizika. Ale odpověď je komplikovanější.

Floridské ministerstvo zdravotnictví – organizace zodpovědná za zavedení a dodržování pravidel rozvíjejícího se floridského konopného průmyslu – ještě stále nepřišla s regulemi pro licencované pěstitele, jak prodávat kouřitelné „květy“ nebo lisované kousky rostliny. Už se ale ví, že v rámci těchto regulí budou pacienti podepisovat informovaný souhlas, zahrnující popis rizik kouření.

„Při kouření cigaret jde o nikotin, který marihuanové přípravky neobsahují,“ říká dr. Cary Pigman, lékař na pohotovosti nemocnice AdventHealth v Sebringu a republikánský zastupitel ve floridském parlamentu, zastupující Avon Park.

„To, o co mi jde jako lékaři u marihuany, je spalování rostlinného materiálu, které se prakticky rovná vdechování popela,“ dodává Pigman.

Je tu ale háček.

I když spalování rostlinného materiálu a jeho vdechování není dobré pro vaše plíce, konopí má prospěšné vlastnosti, které mohou převážit rizika kouření. „Vždy záleží na pacientovi,“ říká dr. Lara Brown, která doporučuje konopí svým pacientům v Access Marijuana Rx v St. Petersburgu. V oboru léčby bolesti pracuje již 15 let.

„Docela zajímavé je, že těch nemnoho studií, které o konopí máme od šedesátých do osmdesátých let minulého století, je založeno na konopí, jež se kouřilo,“ upozorňuje Brownová. „Některé z nich naznačují, že chroničtí uživatelé mají oproti kuřákům tabáku a nekuřákům zlepšené plicní funkce, protože vdechují hlouběji a zadržují dech.“

Dodává: „Marihuanu jsme viděli pomáhat s bronchiální sekrecí, jež může vést k infekci horních dýchacích cest a snižovat riziko bronchitidy.“

Příkladem může být Cathy Jordan, která kouří marihuanu pro úlevu od bolestivých příznaků amyotrofické laterální sklerózy (ALS), a stala se tváři hnutí za kouření léčebného konopí na Floridě.

Jordan tvrdí, že konopí pro ni dělá více, než že dočasně překryje bolest. Když ji kouří, dráždí ji to ke kašli a pomáhá vyčistit plíce od hlenů, časté to komplikaci mezi pacienty s ALS, kteří nezřídka pro pomoc od ní nosí zdravotní přístroj, podobný vestě.

Kouření marihuany paní Jordanové také vysušuje ústa, takže nemusí vykašlávat přebytečné sliny.

Zákon „Cathy Jordan Medical Cannabis Bill“ byl předložen v roce 2013 tehdejším senátorem Jeffem Clemensem (Demokratická strana; Lake Worth) a tehdejší poslankyní Kate Edwards-Walpole (Demokratická strana; Plantation).

Ale dr. Ryan Floyd, pneumolog a specialistu na urgentní medicínu ze Všeobecné nemocnice v Tampě a Lékařské fakulty Univerzity South Florida říká, že pro tvrzení, že kouření marihuany je bezpečné i v dlouhodobé perspektivě, není dost vědeckých důkazů.

„Je to věčná otázka. Máme jen velmi omezená data,“ vysvětluje. „U tabákových cigaret máme desetiletí a desetiletí výzkumu, jenž jsme použili k vývoji standardů vlivu na rakovinu a na chronickou obstruktivní pulmonální chorobu. Pro marihuanový kouř tyto standardy nemáme.“

Výzkum ve Spojených státech amerických je omezen, protože na federální úrovni marihuana byla a stále je považována za ilegální látku.

„S tím, jak to povoluje stále více států, a vzhledem k nárůstu užívání, ke kterému pravděpodobně dojde, potřebujeme studie na vysokých počtech účastníků stran každodenního užívání a jeho dopadu na plíce,“ říká Floyd.

Floyd v současnosti své vlastní pacienty od kouření marihuany odrazuje.

„Říkám pacientům, že víme, že je to kouř. Pokud existuje klinická indikace k užívání marihuany na bolest nebo na spánek, snažím se je nasměrovat na jiné způsoby užívání, jakou jsou potraviny, kde není žádné riziko z kouření.“

„Jste tady ale trochu v úzkých, protože pacienti to kouřit budou. Ale já nemohu schvalovat potenciální škody, které kouř může způsobit.“