Když se na receptory nahrne příliš mnoho THC, může to odstartovat kaskádu, která zhorší cyklus bolesti

Jesssica McKeil | původně publikováno 22. května 2019 na https://www.rxleaf.com/too-much-thc-may-increase-the-pain-cycle-and-make-things-worse/

Konopí pro úlevu od bolesti je jednou z nejčastějších oblastí konopného výzkumu. Bolest je také velmi častou příčinou užívání léčebného konopí oficiálními pacienty. Ve svém hledání úlevy jste možná narazili na desítky online komunit, kde lidé píší o svých osobních zkušenostech a o nejvhodnějších odrůdách pro úlevu od chronické bolesti. Není pochyb, že rostlina je populární alternativou ke konvenčním farmaceutickým lékům.

Ale co když vám řeknu, že konopí může v jistých situacích bolest zhoršovat, a nikoliv ji tišit? Příliš vysoké dávky mohou problém zvýšit – ať je to úzkostnost nebo bolest. Pacienti, kteří užívají konopí, aby tišili bolest, jež se váže k jejich onemocnění nebo úrazu, bývají nemile překvapeni. Jak může situaci zhoršovat rostlina s tak dlouhou historií a s výzkumem o jejích vlastnostech, tlumících bolest?

Je to způsobeno bifázickou povahou konopí, a tím, jak tělo komunikuje o bolesti na molekulární úrovni. Nejdříve si něco řekněme o bolesti a o jejím vztahu k endokanabinoidnímu systému.

Co je to „cyklus bolesti“?

Endokanabinoidní systém je celotělní sítí receptorů a chemických přenašečů signálů. Je zodpovědný za základní fungování a rovnováhu řady vnitřních systémů, včetně zvládání bolesti. Když nastane skutečné nebo potenciální poškození, náš endokanabinoidní systém nakopne vrtuli, aby výpadek zvládl. Ve většině případů se oblast kolem poškození stane přecitlivělá, a tak nám brání, abychom se jí dotýkali. Je to ochranný systém, který předchází dalším poraněním.

Vlákna typu C posílají informaci z místa poškození přímo našemu endokanabinoidnímu systému. Signál putuje vlákny typu C, napojí se na sekundární neuron, a nakonec vstupuje do míchy a mozku. V jistém okamžiku své pouti se signál setkává s inhibičním interneuronem, který může signál zesílit nebo zeslabit v závislosti na tom, jak se rozhodne reagovat endokanabinoidní systém.

Těsně po úrazu nebo poškození může interneuron signál zesílit, aby varoval mozek. Jak se rána hojí, bude signál postupně vypínat. Je to dynamická a stále se měnící komunikace, která monitoruje bolest.

Chronická bolest je cyklus. Bolest vyvolává více druhů (rozmanité) bolesti. Nemusíte kvůli ní v noci spát, díky čemuž budete v práci vyčerpaní. Dostanete se v důsledku své neproduktivity do stresu, a díky němu následující noci zase špatně spíte. Nedostatek spánku přispívá k bolesti, a cyklus se opakuje a opakuje. Dokonce i malé poranění tkání může mít za následek dlouhodobé bolesti, když inhibiční interneuron pokračuje ve vysílání signálů bolesti ještě dlouho poté, co je rána zahojena.

Kdy přichází ke slovu konopí

Role konopí v tišení bolesti je přinejmenším komplikovaná. Konopí není jediná látka, ale složitá směs kanabinoidů, terpenů a flavonoidů. Každý s nich je strukturálně podobný tomu druhému, ale léčí různé věci.

Tyto rozdíly se nejlépe ukazuji na THC a CBD. Oba kanabinoidy ovlivňují zánět a bolest, ale velmi odlišnými mechanismy. THC je intoxikující, zatímco CBD nikoliv. Až budeme mít dostatek výzkumu, možná zjistíme, že v tišení bolesti hraje nějakou roli každý z kanabinoidů; není ale pravděpodobné, že by se to dělo stejnými mechanismy a se stejnými terapeutickými cíli.

Podle serveru Prof of Pot kanabinoidy zřejmě ovlivňují bolest třemi základními mechanismy: skrze periferní nervy, skrze míchu a skrze mozek. Všechny tyto oblasti jsou na cestě komunikačního kanálu mezi bolestí a mozkem. Takže řada různých kanabinoidů z konopí může snižovat množství prozánětlivých molekul, blokovat bolest na receptorech kolem míchy a modulovat bolest jako pociťovanou emoci skrze receptory CB1 v mozku.

Jak může konopí působit více bolesti?

Účinek konopí na bolest je závislý na dávce. Podle několika studií nízké dávky nejsou dost silné, aby vyvolaly patřičnou odezvu, a vysoké dávky bolest zhoršují. Existuje zlatý střed – naprostá úleva od bolesti bez toho, aby vás zavalily nežádoucí vedlejší účinky. Tomu se říká „dávkovací křivka ve tvaru U.“ Vysoké dávky odrůd s vysokým obsahem THC dělají v tomto směru více škody než užitku. To je důvod, proč „začínáme nízko a zvyšujeme pomalu.“

Ale proč? Teoretizuje se, že při vysoké dávce kanabinoidy zaplaví systém, jenž obsahuje vysoké koncentrace receptorů CB1, které s těmito kanabinoidy interagují. Výsledkem je, že kanabinoidy zastaví interneurony v práci. Vzpomeňte si: inhibiční interneurony jsou překladištěm signálů mezi místem bolesti a mozkem. Vjem bolesti buď zhorší, nebo ztiší. Záplava kanabinoidů může systém narušit a dostat ho do spirály chronické bolesti.

Až budete experimentovat s konopím na bolest, mějte na paměti dávkovací křivku ve tvaru U. Než začnete léčebné konopí užívat, vyslechněte si svého lékaře. Vždycky začínejte co možná nejnižšími dávkami, a po malých kouscích je zvyšujte. To vám dovolí nalézt “zlatý střed“ rychleji a vyvarovat se přitom nepříjemných překvapení.