Podle nové studie, uskutečněné mezi studenty středních škol ve Španělsku, neexistuje žádné přímé spojení mezi užíváním konopí a psychózou.

Maureen Mehan | původně publikováno 14. května 2019 na https://news.weedmaps.com/2019/05/study-of-teens-in-spain-finds-no-links-between-marijuana-use-psychosis/

Potenciální asociace mezi užíváním konopí a psychózou znovu přilákala pozornost po zveřejnění několika článků na dané téma v mainstreamových médiích, jako „Je marihuana tak bezpečná, jak si myslíme?“ v New Yorkeru, jenž napsal odborník na kulturu Malcolm Gladwell a publikován byl 14. ledna 2019.

Španělská studie díky svému průřezovému designu nemůže činit závěry o příčinnosti, ale jen o tom, zda se dva jevy vyskytly společně. V medicínském výzkumu je průřezový design typem observační studie, která v určitém časovém okamžiku analyzuje data z populace nebo z jejího reprezentativního vzorku.

Studie nicméně přináší důležité důkazy do debaty o domnělém spojení mezi konopím a psychiatrickými problémy – kontroverzí, která se znovu objevuje, když USA zvažují federální legalizaci rekreačního konopí.

Po kontrole na matoucí faktory („confouders“) nebyla psychotická epizoda nijak spojena s užíváním konopí,“ uvádí studie.

Co nám tato studie říká o konopí a psychóze

Studie, publikovaná v Barceloně sídlícím vědeckým recenzovaným časopisem Adicciones 1. května 2019, naznačuje, že spojení mezi prožitými psychózu připomínajícími zážitky jsou složité a ovlivněné řadou faktorů, včetně genetické predispozice. Zároveň našla důkazy, že užívání konopí bylo spojeno se zvýšenými emocionálními nebo behaviorálními problémy, které byly zase asociovány s prožitky, připomínajícími psychotický záchvat.

„Zdá se, že … užívání konopí zvyšuje riziko komorbidní psychopatologie a tím následně zvyšuje riziko psychózy,“ píší autoři studie v abstraktu.

„Jakmile jste od dat odfiltrovali vnější faktory, přímá asociace mezi konopím a psychotickým zážitkem se vytratila,“ napsal v emailu serveru Weedmap News hlavní autor studie Eduardo Fonseca-Pedrero.

Podrobné výsledky studie se zdají potvrzovat, že pokud dospívající zažívají psychiatrické problémy, které mohou být předzvěstí pozdější duševní nemoci, může být užívání konopí – stejně jako kouření cigaretznečištění ovzduší – přitěžujícím faktorem.

Tyto opatrné závěry jsou nicméně na míle daleko od titulku v Esquire z 20. března 2019, jenž tvrdil, že „Kouření trávy zvyšuje riziko onemocnění psychózou“ a jiných zpráv, podle kterých je psychóza vedlejším účinkem užívání marihuany.

Výzkumníci použili baterii psychologických a kognitivních testů, stejně jako dotazníků o demografických informacích a užívání návykových látek (jak kdykoliv v životě, tak v současnosti), jak je udávali účastníci výzkumu. Zkoumán byl náhodný vzorek 1588 teenagerů ve španělské provincii La Rioja.

Aby získali výsledná data, aplikovali mediační analýzu, což je statistická metoda, která testuje nepřímý vztah mezi dvěma proměnnými, které nejsou nijak asociovány se třetí či „mediační“ proměnnou.

V tomto případě sice výzkumníci nezjistili žádnou asociaci mezi užíváním konopí a psychotickou atakou, ale zjistili, že užívání konopí bylo spojeno s behaviorálními a emocionálními problémy, které pak byly spojeny s „pseudopsychotickými“ zážitky, jež mohou signalizovat budoucí psychiatrickou diagnózu.

Téměř každý uznává, že vysoká potence současných konopných přípravků s mnohem vyšším obsahem THC než kdykoliv k minulosti a její účinky nejsou řádně studovány kvůli vládním omezením výzkumu rostliny, která je ještě stále federálně zařazena do Seznamu I (seznam návykových látek s vysokým potenciálem zneužití a žádným prokázaným medicínským využitím; pozn. překl.].

I když výzkum konopí zůstává nadále kontroverzní, vědci a výzkumníci jsou vesměs příliš opatrní, než aby činili závěry z omezených studií. Nejistá shoda může vzniknout na tom, že konopí sice duševní poruchy nezpůsobuje, mezi dospívajícími, kteří jsou geneticky predisponováni k jistým psychiatrickým nemocem, jako je schizofrenie, ale může těžké užívání konopí přispět k propuknutí onemocnění.

Maureen Meehan

Maureen Meehan je s pětadvacetiletou kariérou veteránkou žurnalistiky, jež pracovala v Latinské Americe, na Středním Východě a v Evropě pro NBC Radio & TV a řadu amerických, kanadských a evropských agentur. Zpět do města New York se vrátila v roce 2012, kdy začala psát pro časopis High Times a pokračovala ve své práci na volné noze. Meehanová zpravodajsky pokrývala řádu válečných konfliktů, ale za nejméně logickou, nejničivější a nejvíce zavádějící považuje Válku s drogami.