S nástupem legalizace léčebného konopí napříč federálními státy USA se rostlina stává populární alternativou nebo doplňkem celé řady konvenčních medicínských metod.

Andy Andersen | původně publikováno 20. května 2019 na https://news.weedmaps.com/2019/05/studies-patients-medical-cannabis-opioid-addiction-dependency/

Pacienti vyhledávají léčbu konopím na všechny typy příznaků, jako je úzkostnost, rakovinaneurologické poruchy.

Americká opioidová epidemie, která podle Rady ekonomických poradců Bílého domu stála USA jen v roce 2015 odhadovaných 504 miliard amerických dolarů a každý den si vyžádá životy asi 130 Američanů, vyvolala v národě zájem o léčebné konopí jako alternativu léčby opioidy. V některých federálních státech – včetně Illinois, New JerseyPensylvánie – je porucha z užívání opioidů diagnózou pro předpis léčebného konopí.

Když se dnes provádí více studií a lidé mají lepší legální přístup k léčebnému konopí, jeho hodnota coby alternativy opioidů může být plně určena. Omezené důkazy, které máme dosud, ale jen ponoukají pacienty, kteří se snaží přestat užívat opioidy. Tady jsou některé důvody, proč si k náhradě nebo snížení své závislosti na opioidech mnozí pacienti vybrali konopí:

Konopí může být bezpečnější akutní nebo rutinní léčbou chronické bolesti

Opioidy jsou účinným lékem pro léčbu akutní nebo středně těžké bolesti. Ale léčba chronické či dlouhodobé bolesti znamená podávat je delší dobu, což může mít ponuré následky, jako je závislost nebo smrtelné předávkování. Pro americkou opioidovou krizi naneštěstí je hlavním příčinným faktorem předepisování příliš velkých množství opioidových léků – tak moc, že Centrum USA pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v roce 2016 s cílem zlepšit situaci vydalo nové instrukce pro předepisování opioidů. Podle těchto nových instrukcí by většina pacientů s chronickou bolestí měla být léčena neopioidními léky. V lednu 2017 Národní akademie USA pro vědu, strojírenství a medicínu prostudovala více než 10 000 studií a došla k závěru, že konopí je bezpečnou a účinnou léčbou chronické bolesti.

Opioidy versus konopí: souboj jedné molekuly se stovkami

Opioidy na předpis obvykle obsahují jednu biologicky aktivní molekulu. Konopí obsahuje aktivních molekul stovky, a mnohé z nich tiší ten který příznak společně.

Takže co přesně mohou udělat stovky aktivních molekul, zvláště když mají léčit tutéž nemoc? Je to příklad entourage efektu [efektu celé rostliny z konopí, která účinkuje více, než by byl účinek součtu aktivních látek v ní; pozn. překl.], který vytváří rostlina konopí, v níž několik molekul účinkuje na tělo a na mozek – a také léčí – signalizováním na mnoha signálních cestách těla. Opioidy na předpis mohou být účinnější v potlačování celkového vjemu bolesti, ale molekuly konopí fungují synergisticky, aby tělu pomohlo bolest kontrolovat. Tak například THC může léčit bolest aktivací receptorů CB1, které posílají zprávy mezi mozkovým centrem kontroly bolesti a centrálním nervovým systémem, zatímco jiné kanabinoidyterpeny (což jsou aromatické molekuly, zodpovědné za chuť a vůni rostliny) spouští protizánětlivé reakce, což také tiší bolest.

Konopí může snižovat pravděpodobnost závislosti na opioidech

Entourage efekt je ve hře také, když se konopí bere s jinými léky. Vědci studují kombinace kanabinoidů a opioidů už po dekády. Celkově vzato studie prokázaly, že když se tyto látky berou současně, poskytují synergisticky úlevu od bolesti.

Studie z února 2018, zveřejněná ve vědeckém recenzovaném časopise Neuropsychopharmacology, zjistila, že současné podávání nízkých dávek kouřeného konopí a vysoce návykového opioidu oxykodonu zvyšovalo práh citlivosti na bolest tak, jak by to žádná z těchto látek izolovaně nedokázala. Pro pacienty, kteří potřebují opioidy, ale bojí se závislosti na nich, může konopí omezit toto riziko zvýšením účinnosti nižších dávek opioidů.

Potlačuje abstinenční syndrom z odnětí opioidů

V centru opioidové epidemie je jedna prostá skutečnost: po opakovaném užití opioidů si tělo vyvine toleranci a k dosažení stejných terapeutických výsledků vyžaduje vyšší dávky. Ve stavu vysoké tolerance může pacient zažít extrémní abstinenční příznaky, včetně nevolnosti, zimnice, mučivé bolesti a závažné duševní agónie. Bylo zjištěno, že konopí minimalizuje vážné abstinenční příznaky z odnětí opioidů, a může být užitečné při přechodů z léčby opioidy na neopioidové léky.

Konopí může zabránit opětovnému započetí užívání opioidů

Preklinické studie prokázaly, že konopí může závislosti na opioidech zabránit ve vytvoření. Pro pacienty, kteří potřebují lékařskou pozornost a bojí se závislosti na opioidech – obzvláště pokud ji už zakusili – může být užívání konopí účinnou strategií harm reduction. Pacienti, kteří mají před operací, by si ale měli být vědomi, že uživatelé konopí potřebují více anestetik než neuživatelé, takže před operací možná bude nejlépe dát si toleranční přestávku.

K plnému porozumění účinků konopí na opioidovou závislost je třeba ještě mnohem více výzkumu, ale předběžné výsledky pohánějí stále více pacientů ke konopí namísto opioidů – jsou totiž méně návykové, nelze se jimi smrtelně předávkovat a mají mnohem méně negativních vedlejších účinků.

 

Andy Andersen

Andy Andersen píše pro Weedmaps a má titul bakaláře z angličtiny a němčiny. Když nepracuje na užitečných, zajímavých zprávách z oblasti konopí, poslouchá hudbu a píše o ní, o filmech a o literatuře. Nejlépe se cítí před televizí s bongem a dvěma kočkami – Poem a Rigbym.