Pěstitel se občas musí posunout od jedné odrůdy k jiné. Třeba pěstujete tutéž odrůdu už pod dlouhý čas a už nevynáší tolik, jako vynášela dříve, nebo prostě jen chcete rozšířit spektrum a začít pěstovat něco jiného, a nemáte na to místo.

PATRICK BENNET | původně publikováno 13. března 2019 na https://www.leafly.com/news/growing/preserving-cannabis-genetics-collect-store-seeds-pollen

Říci staré genetice sbohem může být hořkosladké, ale někdy je to nevyhnutelné. Můžete si nechat klony nebo udržovat při životě matečnou rostlinu, to ale není ideální, protože to vyžaduje spoustu péče a udržování, zejména když tyto rostliny nejdou do květu.

Zachovávání genetiky pro dlouhodobé uskladnění je naštěstí snadné a spoří čas, peníze a prostor. Ve sbírce pylů a semen můžete uchovat genetiky, kterých se nechcete zcela zbavit a chcete je bezpečně uchovat pro budoucí použití.

Výhody dlouhodobého uskladnění

Genetiky konopí často pocházejí od externích firem a od organizací typu zahradnictví a semenných bank. Uložení semen a pylu zbaví individuálního pěstitele nutnosti na ně spoléhat. To platí zejména o pylu, protože málokterá společnost (pokud vůbec nějaká) nabízí pyl veřejnosti. Matečné rostliny dřímají ve vegetativním stadiu a zabírají hodně místa. Udržování tohoto místa zabírá čas a vyžaduje navíc vodu, půdu, výživu, světlo a další drahé věci, a to všechno pro něco, co ani nevyraší do květu. Dokonce i udržování klonů staré odrůdy zabírá prostor a zdroje.

Pěstitel či šlechtitel může také zastavit postup šlechtitelského projektu na měsíce či roky, aniž by ztratil něco ze své dlouhé a tvrdé práce. Genetickým uskladněním lze na později odložit honbu za fenotypy a udržování vybraných matek pro šlechtění a klonování. Je to proces, podobný zálohování harddisku vašeho počítače.

Jak sbírat semena

Konopí je vesměs dvojdomé, což znamená, že samčí a samičí reproduktivní orgány existují na dvou rozdílných rostlinách (i když se objevují i hermafroditi). Je to také větrem opylovaná rostlina, takže pyl musí být přenesen ze samčích tyčinek na samičí pestíky vzduchem, aby k opylení došlo a aby vyrostla semena.

Samičí konopná rostlina, která dostala pyl od samce, bude během svého dospívání mít mnoho semen. Během stárnutí, když je samičí rostlina plně dospělá a připravena ke sklizni, budou semena připravena k roztřídění a sběru

Se sbíráním semínek je nutné počkat, až jsou plně dospělá a připravená ke sklizni. Konopí se semínky trvá dospívání déle než konopí, které produkuje jen květy. Nedospělá semínka jsou malá a světlé našedlé barvy. Plně dospělá semena konopí jsou plnější ve tvaru a velikosti, a mají mnohem tmavší hnědý odstín, občas zdůrazněnými černými, jakoby tygřími pruhy.

Odsemeňování konopí se dá dělat ručně nebo strojně. K tomu dochází po jedno- až dvoutýdenním sušení po sklizni. Tak semena dosáhnou maximální dospělosti a rostlinný materiál bude dost křehký, aby se od semen odděloval s minimální námahou.

Pokud budete sbírat semena ručně, dělejte to nad lesklou deskou, která zachytí trichomy, jež se během oddělování semínek odlomí. Je to cenný materiál, o který by byla škoda přijít.

Abyste semena uvolnili, prostě palicemi zatřeste nad deskou a semena vypadnou. Můžete semena uvolňovat en masse třením květu mezi prsty a lehkým odlamováním.

Vytřiďte nebo prosejte semena nad deskou, aby se odstranil jakýkoliv nechtěný rostlinný materiál typu listů, stonků či trichomů; tyto materiály zvyšují během dlouhodobého skladování riziko kontaminace a znečištění semen.

Sběr pylu

Samčí rostliny konopí budou produkovat pyl po několik týdnů svého kvetení. Jakmile se pylové váčky uvolní a vyprázdní, rostlina začne stárnout a nakonec zemře. Je důležité sbírat pyl hned, jakmile se váčky začnou otevírat, protože v tom čase je pyl nejživotaschopnější.

Nejlepším způsobem sběru pylu k uskladnění je vzít celou palici samčích květů a umístit ji na několik dní do zapečetěné přepravky. Jakmile palice uschne, položte ji na mikroténový filtr, umístěný na pergamenu nebo voskovaném papíře, a lehce zatřeste. To umožní pylu oddělení od jiného rostlinného materiálu a propadnutí filtrem na voskovaný papír.

Vlhkost je pro pyl rozsudkem smrti. Kvůli tomu mnozí šlechtitelé pro dlouhodobé uskladnění raději míchají do svého pylu mouku v poměru 4:1 (mouka ku pylu). To napomáhá, aby pyl zůstal suchý déle.

Uskladnění semen a pylu

Požadavky na dlouhodobé uskladnění pylu a semen jsou podobné. Obé potřebuje k optimálnímu uchování chlad, tmu, sucho a prostředí s nižším obsahem kyslíku.

Když skladujete semena, dejte je do vzduchotěsného sáčku, který není na žádném místě průhledný. Dobře fungovat budou přepravky na kinofilm, zdravotnické (neprůhledné) láhve, a jakýkoliv uzavíratelný džbán. Cílem je snížit obsah kyslíku ve skladovacím prostoru, jak jen to lze. Můžete do přepravky také dát nevařenou rýži, která funguje jako pohlcovač vlhkosti.

Abyste docílili chladu, uskladněte semena v lednici nebo v mrazáku. Mají-li semena dlouhodobě zůstat ve stádiu vegetativního klidu, potřebují trvalou teplotu bez výkyvů.

Jak už je zmíněno výše, nejlepším způsobem, jak udržet pyl suchý, je smíchat ho s moukou. Pro dlouhodobé uskladnění může být uložen v zapečetěné zkumavce nebo v sáčku do mrazáku. Můžete pyl uskladnit v lednici nebo mrazáku, i když pro optimální dlouhodobé skladování platí, že čím chladněji, tím lépe.

Skladový život semen a pylu

Můžete očekávat, že vám zapečetěná a správně uložená semena vydrží několik let a někdy i déle. Semena mohou být ve fázi vegetativního klidu, ale jsou stále naživu. Až uplyne dostatečný čas, ztratí na životaschopnosti.

Je důležité neustále provozovat klíčící testy, abyste si byli jisti, že jsou vaše semena ještě v pořádku. Pro otestování periodicky zasaďte semeno a zdokumentujte jeho schopnost vzklíčit.

Venku na poli může být pyl k něčemu po dobu jednoho až dvou týdnů. Když je ale zmražen a zapečetěn, může vydržet i rok a více. Pyl je nestabilnější než semínka a ani za nejlepších podmínek se nedá očekávat, že by vydržel stejně dlouho jako ony.

U semen i u pylu, které byly na dlouhý čas zmrazeny, je důležité je nerozmrazovat až do doby, kdy je chceme použít.  Výkyvy v teplotě a v obsahu vlhkosti je mohou rychle zničit, takže udržujte stálou teplotu tak dlouho, jak jen to jde. Několikeré rozmrazování a zamrazování ničemu neprospěje.

Když chcete zmrazená semena použít, vyjměte je z přepravky a nechte je několik hodin na suchém povrchu. Až semena dosáhnou pokojové teploty, budou připravena k úspěšnému vzklíčení.

Pyl je třeba také před použitím dát do pokojové teploty. Protože zacházet s pylem je o dost těžší než se semeny, nejlepší je před opylením rostliny opatrně přenést vzorek z přepravky pro dlouhodobé uskladnění do nové přepravky. Tak nebude muset použít všechen pyl a ten, co ušetříte, se může vrátit do mrazáku po jen minimálním vystavení se teplému vzduchu.