Výzkum, který se nazývá TWENTY21 [DVACET21; pozn. překl.] zadala organizace pro reformu drogových zákonů Drug Science.

Marijuana News | původně publikováno 8. listopadu 2019 na https://420intel.com/articles/2019/11/08/thousands-uk-patients-will-be-given-cannabis-groundbreaking-study

Byla oznámena první britská velká studie konopí a největší zdravotní výzkum marihuany v evropské historii. To vyvolalo naděje, že řada zdravotnických profesionálů v zemi bude přesvědčena o účinnosti tohoto léku pro léčbu různých onemocnění.

Výzkum, který se nazývá TWENTY21 [DVACET21; pozn. překl.] zadala organizace pro reformu drogových zákonů Drug Science. Studii povede neuropsychofarmakolog David Nutt, jenž působil na Bristolské univerzitě. Studie bude zkoumat účinky konopí na chronickou bolest, roztroušenou sklerózu, epilepsii, posttraumatickou stresovou poruchu, Tourettův syndrom a na zneužívání alkoholu a jiných drog. Začátkem tohoto roku zjistila média, že mnohé britské nemocnice odmítají léčebné konopí doporučovat pro „riziko vážných vedlejších účinků“. Média citovala personál klinik pro léčbu bolesti, který by přivítal „vysoce kvalitní studie o použití přípravků z léčebného konopí pro léčbu bolesti.“

To vše představuje další důvod pro přivítání studie „Projekt TWENTY21,“ která do konce roku 2021 bude financovat léčbu konopím pro 20 000 pacientů. Projekt již dříve oznámil, že se zaměří mimo jiné na minimalizaci rizik ve vězeňské populaci a na užívání konopí jako léku pro závislost na alkoholu a jiných drogách

„Myslím, že konopí bude v období, které mi na tomto světě zbývá, nejdůležitější inovací v medicíně,“ komentoval to Nutt. „V této zemi v posledních několika letech umírají děti, protože nemají přístup ke konopí. To je skandální, není to nutné – a my to chceme napravit“.

I když je britské ministerstvo zdravotnictví v uznání konopí jako léčiva extrémně pomalé, na Projektu TWENTY21 se podílí Britská společnost pro léčbu bolesti, Spojená aliance pacientů a Královské sdružení psychiatrů.

„Sdružení vítá tento pilotní projekt, který, jak doufáme, bude významným příspěvkem ke snížení nedostatku důkazů o užívaní léčiv, založených na konopí,“ komentovala to prezidentka Královského sdružení psychiatrů Wendy Burn.

Pokračovala: „Doufáme, že tento projekt spolu s dalším výzkumem typu tolik potřebných [randomizovaných] kontrolovaných pokusů dále přispěje k důkazům [o léčivech, založených na konopí].“

Konopí ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska

Projekt TWENTY21 není jedinou studií s konopím, která bude ve Spojeném království prováděna. Výzkumníci z Westminsterské univerzity nedávno zveřejnili výsledky výzkumu, podle jejichž závěrů může CBD být užitečným nástrojem proti rezistenci na antibiotika, která podle národní veřejnozdravotnické agentury v současnosti stojí v Anglii každoročně životy zhruba 5000 lidí.

Léčebné konopí je ve Spojeném království legální od října 2018. Je v zemi ale široce debatováno, a to zejména ve spojitosti se zostřujícím se problémem opiátové závislosti.

Primárním spouštěčem legalizace léčebného konopí byla ve Velké Británii jeho účinnost u nemocných dětí. To, jak celý problém oslovuje Brity, ukázal veřejnosti např. osmiletý epileptik Alfie Dingley a pětiletá Indie-Rose Montgomery, jejíž konopný výtažek pro léčbu záchvatů byl v červenci zabaven na londýnském letišti Stansted.