Lékařská profese se musí poučit z toho, jak byly vakcíny proti covid-19 podrobovány testům účinnosti v praxi reálného světa - a přijmout podobnou cestu pro konopí, říká jeden z předních britských praktiků zabývajících se konopím.

Profesor Mike Barnes, předseda společnosti Medical Cannabis Clinicians Society, hovořil během prvního dne třídenní konference Prohibition Partners.

Na podiu firmy Cannabis Europa se profesor Barnes zúčastnil debaty o předepisování léčebného konopí ve Velké Británii příspěvkem s názvem: Je v domě doktor? Přístup pacientů k léčebnému konopí.

Profesor Mike BarnesProfesor Barnes uvedl: „Díky změně zákona byly v listopadu 2018 potenciálně skvělé dny, ale ve skutečnosti byly dětem předepsány pouze tři NHS předpisy (NHS, britský systém Národní zdravotní služby, obdoba VZP; pozn.překl.). Neexistuje žádný důvod, proč by lékaři NHS nemohli (konopí) předepisovat.“

Řekl, že jedním ze základních důvodů je „stigma“, které konopná léčba stále má u „horních vrstev lékařské profese“. Hlavním důvodem je to, že orgány, které stanovují lékařům klinické standardy, stále opakují mantru, že všechny léky musí projít farmaceutickou cestou a podstoupit dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou studii, uvedl Barnes.

Tvrdí, že zacházet s rostlinou – „a zvláště s konopím, které má více jak 140 kanabinoidů, 200 terpenů a početné flavonoidy – jako s jedinou molekulou”, není vhodné.

A pokračoval: „Tak to prostě nefunguje. Musíte se dívat na důkazy z praxe reálného světa, kde existuje obrovské množství dat z observačních studií.”

„Nyní, s reálnými daty o covidu, dává smysl tyto důkazy nalézat.

Při úspěchu vakcín se orgány dívají na skutečná data z reálného světa a říkají „to je v pořádku“.

„Ale když přijde na konopí, v pořádku to není. Chtějí ho dát do farmaceutické škatulky, ale konopí se do farmaceutické škatulky nehodí.”

„NICE (Národní ústav zdraví a péče, obdoba SÚKL; pozn.překl.) je omezen svými vlastními předpisy, a tak se na to taky dívají, ale pokud se podívají na data z reálného světa, existují ohromné důkazy.“

„Nejsem z těch, kteří říkají, že konopí je lékem na všechno – v jakémkoli smyslu, ale pro určité indikace existuje mnoho tvrdých důkazů.“

165 milionů lidí užívá konopí každý den

Tento panel na konferenci moderovali Richard Hurley, redaktor The British Medical Journal, spolu s Dr. Rebeccou Moore, konzultantkou psychiatrie z Medical Cannabis Clinics a generálním ředitelem Bradley Moorem ze společnosti Global Cannabis Applications Corp.

Když pan Hurley upozornil na úskalí spoléhání na observační data, která mají potenciál „všech druhů zkreslení a nedostatků“, profesor Barnes ho odpálil.

„Hrozí vám, že půjdete farmaceutickou cestou. Nesmíte zapomínat, že na světě je okolo 165 milionů lidí, kteří užívají konopí každý den svého života. To je obrovské množství bezpečných dat. Kdosi z (britského) zdravotního výboru před 18 měsíci řekl, že by to mohl být další thalidomid (aféra nedostatečně prověřeného léku, který způsoboval vývojové vady plodů; pozn.překl). To jsou úplné a naprosté nesmysly – miliony lidí používají konopí po tisíce let, takže už bychom věděli, kdyby to byl další Thalidomid.”

“Zájmem lékaře musí být dvě věci; především je to bezpečnost a nemyslím si, že by u některé z charakteristik konopí existovaly obavy, zda je to bezpečný lék – konopí nezabíjí lidi – na rozdíl od opioidů.

Nedostatek předepisování je nemorální

„Druhým parametrem je, zda to funguje? Víme, že konopí skutečně funguje pro mnoho lidí, ale ne pro všechny – okolo 80% lidí, kteří mají konopí předepsané na bolest, zaznamenává analgetický účinek, u zhruba 80% lidí s epilepsií konopí snižuje počet záchvatů.”

„Víme, že to funguje, a víme, že je to bezpečné. Není to lék první linie. Konopí je pro lidi, kteří se s jinými léky dostali na konec cesty, a myslím si, že v této situaci hraničí s nemorálností nezkusit něco, o čem víme, že je bezpečné a víme, že to funguje, a to vše jen proto, že to neprošlo farmaceutickou dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou studií.”

„Intelektuálně proti konopí nezbývá mnoho argumentů, ale zjevně existují, a já tomu prostě nerozumím,“ řekl profesor Barnes.

via: https://businesscann.com/covid-vaccines-highlight-how-real-world-data-could-be-used-in-cannabis-medicine/