Starší lidé jsou nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů konopí, protože stigma vyprchává a lidé hledají alternativu k předepisovaným lékům

Alex Halperin | původně publikováno 14. ledna 2019 na https://www.theguardian.com/society/2019/jan/14/the-mature-stoner-why-are-so-many-seniors-smoking-weed

Generaci, která kempovala ve Woodstocku, je nyní sedmdesát a více. Ilustrace: George Wylesol pro Guardian

Tak, jak se mění postoj ke konopí, nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů jsou lidé nad 50 let – a popularita marihuany mezi seniory začíná měnit americký obraz staršího věku.

Proč se stále více seniorů obluzuje? Více smyslu by možná dávala otázka „Proč ne?“ Když se lidé dostanou do důchodu, už jim nehrozí drogové testy na pracovišti a mají na sebe mnohem více času. Někteří se cítí svobodni opustit dlouho dodržované zásady svého chování.

Elegantní vaporizovací pera a další atraktivní, diskrétní výrobky pomohli drogu mezi staršími Američany destigmatizovat. „Zdá se, že legalizace pomohla mnohým neuživatelům se toho méně bát, a možná mít méně předsudků,“ říká šestapadesátiletá uživatelka konopí Jo, která raději nechce uvést své pravé jméno.

Senioři, kteří užívají konopí, nejsou prarodiče dnešních rodičů. Generaci, která kempovala ve Woodstocku, je nyní sedmdesát a více. Motali se kolem trávy dost dlouho, aby věděli, že je nezabije, a jsou otevřenější možnosti, že má léčebné účinky. (A naopak v průzkumu s jednou z nich, mou stoletou babičkou, vysvitlo, že nemá o léčebné konopí zájem ani trochu.)

Příznivý postoj seniorů k trávě začíná v USA čeřit vlny na hladině zdravotnického systému. Studie z roku 2016 zjistila, že ve státech s léčebným konopím uživatelé systému Medicare D – dávek, určených primárně pro seniory – dostávali méně předpisů na jiné léky k léčbě deprese, úzkostnosti, bolesti a dalších chronických nemocí.

Senioři tomu dávají přednost před léky, jež by jinak brali. Ilustrace: George Wylesol pro Guardian.
Senioři tomu dávají přednost před léky, jež by jinak brali. Ilustrace: George Wylesol pro Guardian.

Obecně platí, že vědecký výzkum nepotvrdil konopí jako efektivní léčbu pro všechny tyto nemoci. Ale potvrdil nebo ne, senioři mu evidentně dávají přednost před léky, jež by jinak užívali. Studie z loňského roku, zveřejněná ve vědeckém prestižním časopise JAMA, zjistila, že předpisy opioidů se u uživatelů Medicare D snížily ve státech s legálním léčebným konopím o 14 % – a to je v probíhající opioidové krizi nadějné.

I když většina lékařů vyjadřuje starost o sebemedikaci seniorů trávou, téměř každý souhlasí, že veřejnozdravotní následky opioidů jsou mnohem horší. A ty nejzávažnější vedlejší následky marihuany, jako jsou poruchy ve vývoji mozku, postihují mladší lidi, nikoliv seniory.

Pro průmysl je znovuobjevený zájem seniorů o konopí obchodní příležitostí. Coloradská společnost Wana Brands, která se zabývá výrobou konopných potravin, je jednou z mnoha, jež prodávají konopné výrobky, připomínající léky, které senioři znají. Wana prodává kapsule s prodlouženým uvolňováním a s různými vzájemnými poměry THC a CBD, které intoxikují uživatele rozdílně a mohou mít nejrůznější účinky na nemoci.

Pro někoho, kdo už 40 let neviděl jointa, může být moderní dispenzář matoucí zkušeností s přemírou produktů – všechny ty krémy a gely, tinktury, spreje -, jež slibují, že vám po nich bude lépe, ale budete také omámení. Ať už konopí pomáhá seniorům s jejich neduhy nebo ne, mnozí z nich mají rádi pocit, že mají kontrolu nad svým zdravím. Mezitím dispenzáře v Kalifornii i jinde nadbíhají starší klientele slevami a autobusovými linkami k provozovnám zdarma. Majitelé dispenzářů rádi povídají o tom, kolik že starších žen je jejich zákaznicemi; je to pro ně důkaz, že vytvořili atraktivní a příjemný obchod.

Farmaceutickému průmyslu nijak neuniklo, že konopí může být už brzy náhradou mnoha jeho výrobků. Možná že už brzy bude pro seniory normální prožít svá poslední desetiletí v konopném oparu.