Známý protikonopný nejvyšší státní návladní na Trumpovu žádost ve středu rezignoval

Jimi Devine; původně publikováno 7. listopadu 2018 na https://cannabisnow.com/jeff-sessions-resigns-the-cannabis-industry-celebrates-with-caution/

Poté, co se zotavili z různých vítězství ve federálních státech USA, které se nejmenují Severní Dakota, podporovatelé konopí přivítali středeční zprávu, že dlouholetý drogový válečník Jeff Sessions rezignoval z pozice nejvyššího státního návladního.

Session s nastoupil do úřadu po prvním zvolení Donalda Trumpa prezidentem, a jeho víra, že k vyřešení americké epidemie zneužívání drog mají být používány vězeňské cely, poněkud znervózňovala podnikatele v konopném průmyslu, kteří nevěděli, co chce provést bující scéně s legálním konopím na úrovni některých federálních států USA. Jinými slovy, Sessions byl mrakem, vrhajícím stín na jeden z nejrychleji rostoucích severoamerických průmyslů. Proto také poté, co se zprávy o jeho rezignaci dostaly ven, poskočily akcie konopných společností vzhůru.

První rok v úřadu Sessions využíval svůj vliv k blokování výzkumu a nabádáním k trestání za trávu, všechno se ale stalo ještě děsivější, když letos v lednu zrušil Coleovo memo z Obamovy éry, jež mělo nastavit pravidla, bránící trestání pěstitelů a distributorů marihuany ve státech, kde je jejich činnost plně legální. V Coleovu memu bylo jasně uvedeno, že federální vláda bude uplatňovat federální právo proti společnostem, jež nebudou v souladu se státní legislativou, včetně těch, jež budou poskytovat marihuanu dětem nebo ji převážet přes státní hranice ve velkých množstvích. A tak byl průmysl postaven před čekání, na koho má Sessions vlastně namířeno.

Když Sessions zrušil Coleovo memo, bylo to skoro, jako by se utrhl z řetězu.  Při protestech, jež přicházely od státních a federálních právníků i od zastánců konopí, byl Sessions zaťatý, kdykoliv došlo na jeho dlouhodobého nepřítele: „trávu.“ Nezapomeňme ani na jeho nejslavnější veřejný výrok o trávě: „Dobří lidé nekouří marihuanu.“ Sessions pokračoval sdělením, že si myslel, že Ku-Klux-Klan je OK, dokud nezjistil, že se tam kouří konopí.

Dnes může konopný průmysl jásat, protože Sessions nebude moci spustit boj proti konopí, na který se mentálně připravoval po celý život.

Oslovili jsme hlavní konopné organizace v USA, aby se se slavným prohibionistou rozloučili. Nejstarší organizace pro reformu konopí, NORML, byla nejpřímočařejší.

„Jefferson Beauregard Sessions byl národní ostudou,“ řekl výkonný ředitel NORML Erik Alteri. „NORML doufá, že si během svého důchodu najde čas na léčbu z nákazy filmem Reefer Madness.“

Zástupce ředitele NORML Paul Armentano na druhé straně zdůraznil důležitost Sessionsovy rezignace den poté, co v mnoha federálních zákonech prošly referendem legalizační zákony.

„Nyní máme 33 států s legálním léčebným konopím a 10 států s legálním prodejem a užíváním marihuany pro rekreační účely. Je zásadní, aby příštím nejvyšším státním návladním byl někdo, kdo uzná, že většina Američanů chce legálně regulované konopí a že jsou proti jakékoliv akci federálního ministerstva spravedlnosti, jež by interferovalo s těmito státem podporovanými snahami,“ řekl Armentano.

V organizaci Marijuana Policy Project byli rádi, že se Sessionsovi během jeho úřadu nepovedlo napáchat žádné trvalé škody.

„Pokud to posuzujeme z úhlu sankcí za marihuanu, Jeff Sessions opouští ministerstvo spravedlnosti víceméně ve stejném stavu, v jakém do něj nastoupil,“ řekl tiskový mluvčí organizace Mason Tvert. „Když začal působit v úřadu, reforma marihuanových zákonů probíhala ve státech napříč USA a federální vláda se obecně zdržovala do toho zasahovat, a tak je to i nyní. Doufejme, že za jeho následovníka to bude stejné.“

A co ekonomická budoucnost konopného průmyslu? The National Cannabis Industry Association se soustřeďuje na budoucnost, která jim připomíná krajinu po bouři.

„Snad si nový nejvyšší státní návladní uvědomí, že dobří lidé užívají konopí, a že jim dává větší smysl koupit si je od regulovaného, zdaněného obchodu, a ne z nezákonného trhu,“ řekl mediální ředitel asociace Morgan Fox. „Ministerstvo spravedlnosti by nemělo plýtvat zdroji stíháním poskytovatelů konopí, kteří operují ve státě, v němž je to legální.“