Polsko není pro konopné nadšence nijak bezpečným útočištěm. V Polsku je v současnosti držení i užívání konopí pro rekreační účely nezákonné; země ale ke konopí přijala v roce 2011 politiku ‚tolerance.‘

Co je to politika tolerance, a jaký dopad má na turisty, kteří si chtějí v Polsku užít konopí? Můžete si dát v Polsku jointa nemít pro to potíže s místními úřady? Čtěte dál, zjistíte to.

Drogové zákony v Polsku

Podle polských zákonů může být jakékoliv držení drog – včetně držení malého množství pro osobní potřebu – potrestáno až třemi lety vězení. Malé přečiny mohou být jen pokutovány nebo potrestány odnětím svobody až na jeden rok.

V roce 2011 ale polská vláda přijala novelizaci, která dává prokurátorům možnost netrestat přestupce, kteří jsou chyceni s malým množstvím drogy. Tato novela marihuanu ani jiné drogy nedekriminalizuje, ale dává možnost, aby ti, kteří jsou s drogou přistiženi poprvé, za držení drogy zůstali na svobodě.

Soudy také mohou drogovým přestupcům uložit povinnost nastoupit do léčení a pozdržet jejich trest odnětí svobody, zatímco jsou v léčbě.

Obchodování s drogami může být trestáno až 12 lety vězení v závislosti na závažnosti zločinu. Pokud jde o malý přestupek, pachatel může dostat pokutu a vězení v délce do jednoho roku. Pokud je pachatel závislý na konopí a množství obchodovaného konopí není velké, lze mu místo odnětí svobody až na pět let nabídnout léčbu.

Pokud je ale množství obchodovaných drog velké, pachatel může být odsouzen do vězení až na 12 let.

Konopí v Polsku

Marihuana je v Polsku zdaleka nejpopulárnější psychoaktivní drogou. V roce 2018 přiznala alespoň jedno užití konopí v minulém roce 15,4 procenta mužů ve věku mezi 15 a 34 lety. Z těch, kteří v Polsku nastupují dobrovolnou nebo nucenou protidrogovou léčbu, je zhruba 31 procent uživatelů konopí.

Polsko je pro obchodování s konopím považováno za tranzitní zemi. Konopí v Polsku je obvykle vypěstováno v Nizozemí, Belgii, Německu nebo Česku a zemí prochází na cestě do Východní Evropy a Ruska.

Polské organizované zločinecké skupiny ale také pěstují konopí ve velkém. V roce 2017 polské policejní složky objevily více než 1200 konopných polí a zabavily přes 1000 kg rostlinného konopí a 1200 kg konopné pryskyřice, které tam byly vyrobeny.

Pěstování konopí je v Polsku nezákonné bez ohledu na pěstované množství. V závislosti na počtu rostlin mohou být pěstitelé odsouzeni k trestům vězení v délce od šesti měsíců do osmi let.

Bez ohledu na tvrdé zákony se ale konopná pole v Polsku vyskytují stále znovu a znovu. V roce 2018 polské policejní orgány jen ve dvou zátazích zabavily přes 2500 rostlin marihuany, jejichž cena na černém trhu se odhaduje na 9 milionů polských zlotých (asi 2,1 milionů euro).

Léčebné konopí v Polsku

Polsko legalizovalo léčebné konopí v roce 2017, kdy parlament drtivě podpořil příslušný zákon. Ten prošel po ostré veřejné debatě.

V roce 2015 byl varšavský lékař přinucen pozastavit činnost poté, co byl přistižen při podávání konopného přípravku pacientům s epilepsií, aniž by k tomu býval měl oprávnění. I když experiment, který tak prováděl, byl úspěšný a podařilo se mu tak snížit četnost epileptických záchvatů u svých pacientů až o 90 %, úřady se mu rozhodly zatnout tipec, protože nevyplnil správné papíry, potřebné k udělení oprávnění.

O několik měsíců později se stalo léčebné konopí hlavním tématem ostré veřejné diskuse, když na mozkový nádor zemřel muž, který vedl kampaň za legalizaci léčebného konopí pro terminálně (smrtelně nevyléčitelně; pozn. překl.) nemocné.

Průzkum veřejného mínění tehdy zjistil, že polská veřejnost podporuje legalizaci léčebného konopí, když podle jeho výsledků by příslušné zákony podpořilo 68 % dotázaných.

Legalizační zákon, schválený v roce 2017, umožnil polským lékárnám dovážet a zpracovávat konopí, pokud tuto svou aktivitu ohlásí okresní pobočce Úřadu pro registraci zdravotnických výrobků. Polští zákonodárci odhadovali, že k léčbě konopím by mohlo být diagnostikováno kolem 300 000 pacientů.

Lékaři mohou předepsat léčbu konopím na řadu nemocí včetně epilepsie, chronické bolesti, nevolnost, způsobenou chemoterapií, a roztroušené sklerózy. Jedna věc ale vyděluje polský zákonný rámec nad jiné: všeobecní lékaři mohou předepisovat konopné přípravky na jakoukoliv nemoc, pokud jsou schopni předložit klinický výzkum, jenž prokazuje, že léčba by mohla být účinná.

Podle prosincové zprávy Strain Insideru ale Polsko od přijetí svých zákonů o léčebném konopí neustále čelí problémům se zásobováním. Dostupnost konopí je extrémně omezená. Konopné léky předepisuje jen hrstka polských lékařů, a průměrně tato léčba stojí kolem 500 euro měsíčně.

V současnosti se nestátní neziskové organizace a politici snaží vylepšit existující zákony a umožnit pěstování v Polsku. Domácí pěstování by snížilo výrobní náklady konopných léků a zpřístupnilo by je pacientům.

Čelí ale urputnému odporu konzervativců, kteří považují legalizaci domácího pěstování konopí za předstupeň legalizace rekreačního konopí.

Technické konopí a CBD v Polsku

Polsko bylo až do doby před sedmdesáti lety velkým pěstitelem konopí. Než bylo v padesátých letech minulého století zakázáno, pěstovalo se v zemi konopí na více než padesáti tisících hektarů. I když se konopí v roce 2014 pěstovalo jen na 100 hektarech, trend se obrací a konopí začíná pěstovat stále více farmářů.

Kanabidiol (CBD) je v Polsku legální, ale jeho výrobci jej nesmějí propagovat jako potravinu. Látka může být prodávána jako potravní doplněk, a všechny přípravky mohou podle zákona obsahovat maximálně 0,2 % tetrahydrokanabinolu (THC).

Budoucnost konopí v Polsku

Pěstování konopí je v Polsku na pomalém vzestupu, a to by spolu s legálním léčebným konopím mohlo změnit tabu, které tam zatím tuto rostlinu obestírá.

Polsko ale v této chvíli nemá nijak blízko k legalizaci konopí, a nezdá se, že by v tomto směru měla bezprostřední budoucnost přinést nějaké překvapení. V současnosti se některé polské organizace pokoušejí vylepšit národní systém léčebného konopí, a i tyto pokusy čelí vážnému odporu konzervativců.

Jak se věci mají, je legalizace rekreačního konopí v Polsku zatím jen iluzí.

O autorovi

Victor Bercea

Victor je kmenovým autorem Strain Insider-u a digitálním marketérem. Píše o konopí, zdraví a životním stylu, a o marketingu. Když nepíše, obvykle hledá někde online perfektní dárek.

http://www.highroicopy.com