Podle zprávy konsorcia nevládních organizací je „válka proti drogám“ OSN jedním velkým selháním
(CNN) – Podle velké zprávy Mezinárodního konsorcia pro drogovou politiku (International Drug Policy Consortium (IDPC)) byla protidrogová strategie Spojených národů selháním; IDPC také vyzvalo k razantní změně globální politiky stran ilegálních narkotik.
Jack Guy a Hillary Clarke, CNN; původně publikováno 22. října 2018 na https://edition.cnn.com/2018/10/21/health/drug-report-un-failure-intl/index.html?no-st=1540797171
Zpráva tvrdí, že snaha OSN o eliminaci drogového trhu k roku 2019 skrze „válku proti drogám“ měla jen mizivý efekt na globální zásobování drogami, zato ale měla řadu negativních následků na zdraví, lidská práva, bezpečnost a rozvoj.
Podle této zprávy se v posledním desetiletí zvýšil počet drogových úmrtí o 145 %, když jen ve Spojených státech amerických se v roce 2017 smrtelně předávkovalo na 71 000 lidí. Za posledních 10 let bylo ve světě za drogové zločiny popravenou nejméně 3940 lidí, a divoké protidrogové zátahy na Filipínách měly za následek na 27 000 mrtvých bez soudního procesu.
IDPC, síť 177 národních a mezinárodních nestátních neziskových organizací, zabývajících se drogovou politikou a problémem zneužívání drog, naléhavě doporučuje pro Zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN o drogách v červnu 2019 ve Vídni, aby pro příštích 10 let zvážil změnu přístupu v protidrogové strategii.
„Tato zpráva je dalším hřebíkem do rakve války proti drogám,“ říká v tiskové zprávě Ann Fordhamová, výkonná ředitelka IDPC.
„Skutečnost, že vlády a OSN zřejmě nejsou připraveny vyhodnotit katastrofální dopad posledních deseti let drogové politiky není bohužel nijak překvapující.“
„Vlády se v OSN sejdou příští březen a se vší pravděpodobností podepíší pro další dekádu drogové politiky jen více téhož, co už zklamalo. To by bylo velké selhání v povinnostech a recept na více krve, prolité ve jménu kontroly drog.“
V pondělí odpověděl reportérovi CNN Richardu Richardovi zástupce mluvčího generálního sekretáře OSN
„Je očividné, že v problému čelení obchodu s drogami jsme měli významné úspěchy i neúspěchy. To jsme jasně řekli spolu s dalšími poznámkami, jež o drogovém problému každý rok děláme,“ prohlásil,
„Úřad OSN pro drogy a zločin (UN Office on Drugs and Crime, UNODC) je hlavní agenturou OSN, která má s touto věcí co do činění. S problémem se i nadále potýká, Z práce UNODC je jasné, že svou snahu nevidí ani tolik jako selhání a spíše jako nedokončený úkol. Nakonec se snaží – a my jim v tom budeme pomáhat – tlačit všechny země ke spolupráci na řešení tohoto problému.“
Tak například v Mexiku byl rok 2017 rekordním v počtu vražd, a to v důsledku bujícího drogového násilí. CNN už dříve přineslo zprávy o tom, že Mexický národní ústav statistiky a geografie zveřejnil, že během roku došlo k 312 174 vraždám. To je oproti roku 2016 nárůst o 27 %.
Zpráva říká, že kromě násilí přinesla současná politika kriminalizace drog také masová zatýkání, Jeden z pěti vězňů si odpykává trest kvůli drogám, často pro zločiny související s držením drog pro vlastní potřebu.
Podle zprávy také má 33 jurisdikcí i nadále v rozporu s mezinárodními standardy trest smrti za drogové přečiny. V březnu nicméně americký prezident Donald Trump v reakci na probíhající národní opioidovou krizi navrhl, aby se obchod s drogami trestal smrtí.
Helen Clarková, dřívější premiérka Nového Zélandu a členka Globální komise pro drogovou politiku, napsala v předmluvě stínové zprávy: „To, co se tu dozvídáme, je zcela přesvědčivé. Od roku 1990, kdy vlády začaly sbírat data o drogách, jejich užívání a ilegální pašování dosáhly rekordních úrovní,
„Současná protidrogová politika navíc představuje vážnou překážku pro jiné sociální a ekonomické cíle a ‚válka proti drogám‘ vyústila v miliony lidí zavražděných, zmizelých nebo uprchlých.“
Minulý týden se Kanada stala první zemí ze skupiny G7, jež legalizovala rekreační užívání marihuany.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.