BANGKOK (AP) – Thajský zákonodárný sbor navrhl zákon o povolení užívání licencované léčebné marihuany; to dělá ze země asijského průkopníka, legalizujícího to, co bývalo v tomto světadíle považováno striktně za nebezpečnou drogu.

ASSOCIATED PRESS| původně publikováno 9. listopadu 2018 na https://www.leafly.com/news/politics/thai-lawmakers-back-legalizing-medical-marijuana

Národní ústavodárné shromáždění v pátek podalo ministerstvu zdravotnictví návrh na novelu zákona, podle níž by marihuana a kratom (místně populární jako stimulant a lokální anestetikum) byly přesunuty do zákonné kategorie, jež by umožnila jejich licencované držení a distribuci za regulovaných podmínek. Ministerstvo tento návrh posoudí a případně upraví, než jej pošle shromáždění ministrů vlády; ti jej pak předají legislativcům a až o této verzi se bude hlasovat. Celý proces by mohl být dokončen do konce tohoto roku.

Navrhované změny neumožňují rekreační užívání drog. K danému kroku legislativci sáhli, protože v zemi roste zájem o užívání marihuany a jejích složek k léčbě některých onemocnění. Veřejná slyšení ukázala drtivou podporu občanů pro tento krok.

„Nemůžeme povolit rekreační užívání – na to naše společnost ještě není připravená. Takže to chci vzít pěkně popořadě: nejdříve problém těchto drog jako léku,“ řekl Somchai Sawangkarn, poslanec, který novelu navrhl. „Nejdříve povolíme přípravu léků, a pak, za šest nebo možná dvanáct měsíců, pokud bude společnost připravena, by se z nich mohl stát potravinový doplněk… A to by nás nakonec mohlo dovést jejich rekreačnímu užívání.“

Somchai rovněž oznámil, že legislativci zváží návrh další novelizace, která by reagovala na obavy, že marihuana bude příliš dostupná pro děti, nebo že licenci k výrobě léků z obou rostlin potenciálně dostanou jen některé velké soukromé společnosti.

Podle legislativců nejnovější studie prokazují léčebné účinky výtažků z konopí, což přimělo „mnohé země po celém světě změkčit své zákony pomocí novelizací, které jejich občanům dovolují legálně užívat kratom a marihuanu pro léčebné a rekreační účely.“ Dodávají, že i když je marihuana nelegální, mnozí nemocní jí užívali nebo užívají, aby si ulevili od nemoci.

Somchai agentuře Associated Press sdělil, že protlačit novelizaci parlamentem bylo obtížné, protože se dotýká zájmů velkých farmaceutických firem.

„Pracuji na legislativě v parlamentu už 12 let a musím přiznat, že tohle byl na prosazení jeden z nejtěžších zákonů. Ovlivňuje totiž zisky velkých nadnárodních farmaceutických společností, které prodávají chemoterapii, morfin a tak dál, a my chceme povolit opravdu levnou alternativu,“ řekl.