Jižní Korea schválila zákon, legalizující léčebné konopí
Korejská republika se stala první východoasijskou zemí, která legalizovala léčebné konopí. Země 23. listopadu 2018 revidovala svou národní protidrogovou politiku tak, aby dovolovala import a distribuci oleje z konopí, jenž má léčit některé nemoci.
Jerry Langton | původně publikováno 27. listopadu 2018 na https://www.leafly.com/news/politics/south-korea-legalizes-medical-marijuana
To je pro mnohé překvapením, neboť Korejská republika, lépe známá jako Jižní Korea, byla hlasitým oponentem legalizaci rekreačního konopí v jiných zemích. Nejenže Jižní Korea otevřeně kritizovala země s uvolněnými zákony a protidrogovou politikou, zejména Kanadu – také přijala politiku, podle níž budou Korejci, kteří budou užívat konopí na místech, kde je to legální, po návratu do Jižní Koreje potrestáni.
Revidované zákony nicméně budou dovolovat jen import kanabidiolu (CBD), jedné z mnoha kanabinoidních molekul, produkovaných konopím, jež neobsahuje THC a nemá intoxikační účinky. To bude přísně kontrolováno Korejským střediskem pro méně obvyklá léčiva.
Novelizace národní protidrogové legislativy byla v lednu představena Shin Chang-Hyunem, poslancem Demokratické strany z Uiwangu a Gwacheonu, dvou sousedících předměstí hlavního města Soulu. Demokratická strana drží v Daehanminguk Gukhoe (Národním shromáždění) nejvíce křesel a ustavila pod prezidentem Moon Jae-inem menšinovou vládu.
Podle zákona bude lékařům povoleno doporučovat kanabidiol na celé spektrum nemocí včetně léčby abstinenčních příznaků při odvykání od zneužívání alkoholu a jiných drog. „Je známo, že konopný olej je léčivem, které účinkuje proti jiným drogám, jako jsou narkotika,“ řekl Shin. Také zdůraznil, že kanabidiol může být efektivním lékem na epilepsii, rakovinu mozku, autismus a demenci. „Schválení dovozu medicínských výrobků z konopí pro samoléčbu posílí záchytnou síť pro sociální menšiny s pacienty se vzácnými nebo neléčitelnými nemocemi, pro které léčba nemá smysl, pokud se nezačnou léčit včas,“ doplnil.
K získání kanabidiolu si musí Korejci obstarat dopis od svého lékaře, v němž bude popsána jejich nemoc a lék bude doporučen. Takový dopis musí být doručen do Státního centra pro méně obvyklá léčiva ke schválení a dalším krokům pro výdej.
V Jižní Koreji je užívání konopí vzácné; podle úřadů konopí může za cca 1 % zatčení v souvislosti s držením drog. Uvěznění je po odsudku za držení téměř jisté a několik zábavních umělců muselo po propuštění z vězení za držení konopí dělat omluvné turné, aby si získali zpět své fanoušky.
Shin nicméně poukázal na fakt, že v prvních šesti měsících bylo v Koreji uvězněno za pašování kanabidiolu do země 38 lidí – což je značný nárůst z celkem šesti za celý rok 2017 – poté, co média přetřásala případ jihokorejské matky, uvězněné za import kanabidiolu pro léčbu mozkového nádoru jejího čtyřletého syna.
Zajímavé je, že v Jižní Koreji jsou pacientům a lékařům po desetiletí zcela dostupny mnohem nebezpečnější drogy s pochybnou medicínskou hodnotu, jako je morfin, opium a dokonce kokain.
Nejvíce užívanou rekreační drogou je v Jižní Koreji metamfetamin (pervitin). V Lidově demokratické republice Koreji (Severní Korea) je legální a je tamní vládou dokonce vyráběn jako zdroj valut. Droga se vyváží ze Severní Koreje do Číny a potom do Jižní Koreje a dalších zemí.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.