Turecký autoritářský prezident vystoupil ve prospěch pěstování konopí
Turecký prezident Erdogan oznámil, že chce rozšířit legální pěstování konopí v zemi. Učinil tak v projevu, v němž vylíčil prohibici konopí jako spiknutí západních mocností s cílem podminovat turecké hospodářství
Bill Weinberg | původně publikováno 17. ledna 2019 na https://cannabisnow.com/turkeys-president-in-favor-of-cannabis-cultivation/
Když se obecní a krajští úředníci z celého Turecka sešli v prezidentském paláci v hlavním městě Ankaře, aby si vyslechli řeč o roli obecních samospráv, byli překvapeni. Prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se Turecko vrátí k masivnímu pěstování konopí a vyzval lokální leadery, aby pěstování podporovali.
„Ministerstvo zemědělství odstartuje studii, a my učiníme tyto kroky,“ slíbil Erdogan na setkání 9. ledna. „Budeme zase sklízet konopí.“
Podle serveru Middle East Eye dokonce vzpomněl své dětství a rodinnou obživu, jež byla založena na konopí: „Vzpomínám si na matku, jak pletla tašky, které jsme pak mohli použít na nákup. To jsou tašky, které hned po příchodu z obchodu domů nezahodíte. Je to přátelské k životnímu prostředí… Byly z konopí.“
O čtyři dny později hovořil Erdogan během návštěvy továrny na obrněná vozidla v severozápadní provincii Sakarya, a znovu zdůraznil svou vizi nového tureckého zemědělského sektoru: „Vyzývám celý národ: začněme pěstovat technické konopí. Uvidíme, že technické konopí má mnoho různých využití v různých oborech.“
Je třeba zdůraznit, že Erdogan použil v obou projevech slovo kenevir, které je překládáno jako technické konopí nebo marihuana. V turečtině může znamenat obojí – odvozuje se ze stejného řeckého základu jako anglické slovo „cannabis“ a pro technické konopí žádný speciální turecký výraz neexistuje. Sama oficiální turecká tisková agentura TRT použila ve své španělské mutaci slovo „konopí“ ve smyslu „marihuana.“
Tato dvojznačnost může být úmyslná, obzvláště když zvážíme, že se ve světě pěstuje stále více konopí na výrobu CBD, a nikoliv pro tradiční textilní využití. Někteří z Erdoganových příznivců vykládají prezidentovo oznámení jako výslovnou výzvu k pěstování léčebného konopí v Turecku.
Konopím za vítězství nad západním imperialismem?
Erdogan zahrál na strunu svého konzervativního islamistického voličstva, když použil jen nepatrně skryté narážky, aby obvinil Západ z úpadku konopí v Turecku za minulých generací. „Zničili jsme v této zemi konopí kvůli nepřátelům, kteří se vydávali za přátele,“ řekl Erdogan v Ankaře.
A skutečně: Erdoganova slova přicházejí uprostřed napjatých vztahů se Západem. V Turecku je od pokusu o ozbrojený puč v roce 2016 vyhlášen výjimečný stav, a Erdogan se po loňském ústavním referendu ujal širokých exekutivních pravomocí. Tisíce lidí byly zatčeny, svoboda tisku je pod tlakem, a EU zmrazila plány na přijetí Turecka do unie.
Napětí je obzvláště citelné mezi Ankarou a Washingtonem, který podporuje syrské Kurdy, jež Erdogan nazývá „teroristy.“ Spojení konopné ekonomiky s protizápadními náladami může být prezidentovým pokusem o získání podpory kulturně konzervativní většiny, která by jinak Erdoganovu iniciativu přijímala jen těžko.
Pěstování technického konopí je v současnosti dovoleno jen v 19 z 81 provincií, píše Daily Sabah. Den po Erdoganově ankarském projevu oznámil ministr zemědělství Bekir Pakdemirli, že vláda vydá nová povolení, a tak tento sektor rozšíří. Předešlé vlády pěstování konopí omezovaly, takže se obdělávaná půda s konopím smrskla mezi lety 1989 a 2018 ze 42 000 akrů na pouhých 200 akrů. Erdoganův plán by měl tento trend rychle zvrátit.
Pakdemirli podotkl, že v Černomořském zemědělském ústavu a na univerzitě Ondokuz Mayis (obě instituce sídlí na severu Turecka v Samsunu) probíhá společný výzkumný projekt o komercionalizaci konopí. „Schválíme nové lokace, kde se bude pěstovat organické konopí,“ řekl ještě podle Middle East Eye.
Někteří regionální leadeři přijímají ten nápad s nadšením. Guvernér provincie Kirklareli na bulharských hranicích Osman Bilgin prohlásil: „V našem městě přirozeně roste dva a půl milionu rostlin konopí. Už je nebudeme pálit. Přispějeme jimi k rozvoji ekonomiky.“
Nejen pro palivo a vlákno?
Erdoganův návrh podporují i provládní istanbulské noviny Dirilis Postasi, které minulou neděli přinesly celostránkový titulní článek „Pěstování konopí je v celonárodním zájmu.“ Jak upozorňuje Middle East Eye, článek je doprovázen velkým grafem, stylizovaným do podoby konopného listu, jehož každá čepel znázorňuje jedno využití rostliny od energetiky po textilní průmysl. Článek také obviňuje „západní imperialisty“ ze snahy pomocí prohibice konopí podminovat turecké zemědělství.
Téhož dne jeden z nejprominentnějších islamistických novinářů Abdurrahman Dilipak publikoval v extrémně konzervativním istanbulském listu Yeni Akit úvodník, v němž explicitně volá po legalizaci léčebného konopí v zemi. „Turecké ministerstvo sociální bezpečnosti by mělo vyrábět léky, založené na konopí, a distribuovat je bezplatně za dozoru lékařů,“ napsal.
Vzhledem k tomu, že islamisté v současnosti Erdoganův nápad přijímají za svůj, Turecko se může velmi rychle vyšvihnout na špičku světového konopného průmyslu.
Foto: Copyright by World Economic Forum
swiss-image.ch/Photo by Andy Mettler
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.