Studie o THC a rakovině plic, která v sedmdesátých letech zmizela
Výzkum o THC a rakovině plic už mohl být mnohem dále. Možná bychom za to měli poděkovat Richardu Nixonovi?
Branna Z | původně publikováno 15. března 2019 na https://www.rxleaf.com/study-thc-and-lung-cancer-that-disappeared-1970s/
THC a rakovina plic jsou zaťatí nepřátelé od počátku časů, ale oficiálně to víme až od příslušné studie z roku 1975. Bohužel krátce poté, co výsledky studie prošly recenzemi, výzkum se vytratil. Ani slovo, jen nějaká ta publikace, ani jedna zmínka v masmédiích. RxLeaf musel kutat hluboko ve svých akademických kontaktech, než lokalizoval alespoň tištěnou kopii.
Na počátku sedmdesátých let minulého století nařídil Richard Nixon studii o účincích „marihuany“ na lidské zdraví. Ta se ale vyvíjela jinak, než tehdejší prezident USA doufal. Kultury lidské rakoviny plic, vystavené kouři konopí, vykazovaly zkázonosné změny syntézy DNA. Ta se měřila koncentrací chromatinových můstků. Výskyt těchto můstků zvyšuje pravděpodobnost zlomu chromozomu. Výzkumníci zformulovali hypotézu, podle které THC interferuje s některými klíčovými buněčnými biochemickými procesy, a tak ničí buňky rakoviny plic.
Nixonova snaha „odhalit marihuanu“ selhává
Účelem této studie bylo zjistit vztah THC k rakovině plic, zejména pak účinky THC na Lewisovy buňky plicní rakoviny. Druhou částí výzkumu bylo studium účinků THC na leukémii u myší in vivo. Původně se mělo za to, že výsledky prokáží, že marihuana je nebezpečná pro lidské zdraví.
Povšimněte si, že studie o rakovině polic měla významnou složku in vitro [ve zkumavce – pozn. překl.]. Výzkumníci izolovali Lewisovy buňky plicní rakoviny a buňky kostní dřeně. Pak byl alkoholovou extrakcí připraven kanabinoidní výtažek z celé rostliny, a byl konjugován s albuminem, aby účinkoval na rakovinné buňky. Dnes máme k dispozici citlivější techniky, jež jsou praktičtější a účinnější.
Druhá slabina, která by nás měla zbrzdit v oslavách výsledků studie, je fakt, že studie in vitro ne vždy vykazují stejné výsledky in vivo [na živých subjektech; pozn. překl.]. To proto, že v živém organismu se ve stejný čas odehrávají další buněčné procesy, které ovlivňují léčené buňky a okolní tkáně. Díky tomu může být léčba účinnější, nebo – a to je častější případ – méně účinná.
Výsledky prokazují, že THC zmenšuje buňky plicní rakoviny
Byl podávány různé dávky THC, aby se zjistilo, zda se nádor zmenšuje nebo alespoň přestává růst. Tumor snížil své rozměry a váhu po aplikaci THC a CBN (kanabinol). To bylo způsobeno inhibicí růstu Lewisových buněk rakoviny plic. Zajímavé je, že tato skupina zjistila u CBD opačné účinky. Moderní studie by s tím nesouhlasily.
Orální dávky THC byly následující: 25, 50 a 100 mg/kg THC zastavily primární nádor v růstu. Podle studie v 48, 72 a 75 procentech. Nyní výzkum poukazuje na to, že kanabinoidy mohou léčit vedlejší účinky rakoviny, a typicky se na ně předepisují léky s obsahem syntetických kanabinoidů: nabilon a dronabinol.
Závěr: THC ničí buněčné funkce v buňkách rakoviny
Výzkumníci došli k závěru, že po léčbě THC se u zvířat zastavil růst tumoru a zvýšila se doba přežití. To by mohlo být díky schopnosti léku inhibovat syntézu nukleových kyselin. Tyto výsledky podporují nové nálezy, podle nichž THC modifikuje odpovědi buňky na vnější podněty.
Vědci zjistili, že kanabinoidy snadno překračují bariéru mezi mozkem a krví a nemají toxické účinky jiných cytotoxických prostředků, které se tehdy používaly. Tato studie dělá z THC přitažlivý lék pro další výzkum.
Upřímně: je šokující, že důkazy o pozitivních účincích léčebného konopí na rakovinu se objevily už v sedmdesátých letech minulého století a dosud nebyly nijak využity. To může být díky některým vnějším vlivům – a nemyslím tím nic ve spojitosti s vědou a technologií… však víte.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.