Nedělejte tyto začátečnické chyby, když vaříte s konopím
Všichni vaří a pečou s konopím. Ale ne každý má stejné léčebné výsledky.
Jessica Bell | původně publikováno 14. dubna 2019 na https://www.rxleaf.com/dont-make-these-rookie-mistakes-when-cooking-with-cannabis/
Nejhorší zločin na vaření s konopím je zničení dobrého léku
Všichni vaří a pečou s konopím. Ale ne každý má stejné léčebné výsledky. Na rozdíl od jiných kuchyňských bylin (bazalky, petržele a dalších) nemůžete prostě hodit hrst čerstvě nasekaných konopných listů na jídlo. Tedy – MŮŽETE, ale dokud materiál nedekarboxylujete, nebudete mít žádný prospěch z THC ano z CBD. Jistě, syrové konopí může mít některé zdravotně velmi prospěšné účinky, ale nyní hovoříme o vaření.
Lidé se obracejí k potravinám a nápojům jako k diskrétnímu a účinnému způsobu léčby celé řady různých onemocnění. Mnoho pacientů také udělá skok od zboží, kupovaného v obchodech, k domácí výrobě. Naštěstí to znamená, že se můžete poučit z chyb jiných! Tady je osm obvyklých začátečnických chyb, jimž je třeba se při vaření s konopím vyhnout:
Chyba číslo 1: Opomenutí dekarboxylovat
Nejkritičtější krok při vaření s konopím je dekarboxylace. Dekarboxylace je proces vystavení konopí teplu (na přechodnou dobu), aby se surové kanabinoidy přeměnily na aktivní látky. V praxi dekarboxylace mění THCA a CBDA v kanabinoidy, které typicky chceme: THC a CBD. Doba, po níž budete potraviny vařit nebo péct, není dost dlouhá, aby k takové chemické reakci došlo.
Tak například když přidáte polévkovou lžíci nasekaných čerstvých květů do zeleného smoothie, výsledky vás mohou zklamat. S minimem aktivovaného THC asi nic moc neucítíte. To znamená menší úlevu od bolesti (THC) nebo od úzkostnosti (CBD).
Existuje mnoho způsobů dekarboxylace, ale zde jsou základy:
- Nahrubo nasekejte květy a rozprostřete je na pečící plech.
- Plech umístěte do pečící trouby, rozpálené na 115 °C, a zahřívejte po 45 minut.
- Vytáhněte plech z trouby a konopí použijte podle svého receptu.
Podrobný popis celého dekarboxylačního procesu je v angličtině k dispozici na Decarbing 101.
Chyba číslo 2: Neodstraníte z květů stonky a stopky
Před dávnými časy na střední škole většina z nás nevěděla, jak se vaří, natož pak jak se vaří s konopím. Na večírcích byly dokola posílány koláčky, které chutnaly trochu jako balík čerstvého sena. Kromě rozžvýkání potraviny jste si museli také probojovávat cestu stonky, listy, a dalšími kousky rostliny.
Asi je zbytečné připomínat, že dnes jsou potraviny a nápoje s obsahem konopí na mnohem vyšší úrovni. Nyní chápeme, že díky konopným infuzím a výtažkům není třeba celé rostliny, abychom sežali prospěch.
Když si uděláme konopné máslo, výtažek nebo infuzi do kokosového oleje, odcedíme zbylý rostlinný materiál přes fáčovinu. Po vyluhování nemá zbylý materiál skoro žádnou léčebnou či rekreační hodnotu. Všechny drahocenné kanabinoidy a terpeny jsou nyní v nálevu.
Vaření s konopným výtažkem (výluhem) je doslova radostnější a voňavější, než jakého byste dosáhli vmícháním hrsti květů. Zbylý materiál použijte do kompostu, protože nyní má sotva jiné využití než výživu vaší zahrádky.
Chyba číslo 3: Vaření a pečení o vysokých teplotách
Všechny kanabinoidy jsou velmi citlivé látky. Příliš tepla – a jsou pryč. I když jsou THC a CBD z nejodolnějších kanabinoidů, ani ony vysoké teploty nesnášejí. Proto se i dekarboxylace dělá při relativně nízkých teplotách – pro ochranu obsahu kanabinoidů (a terpenů).
Pokud vaříte s konopím podle receptu na léčivou potravinu ze spolehlivého zdroje, nemusíte se starat o přizpůsobování doporučené teploty. Je to vyzkoušené a otestované, a autor by měl vědět o citlivosti látek z konopí na vysoké teploty.
Pokud ale experimentujete s přidáním konopí do nového receptu, pamatujte na teplotní citlivost jeho látek.
Nejvyšší doporučená teplota při vaření či pečení s konopím je 190 °C. Jen o stupeň výše, a ztrácíte cenné léčebné látky. To samozřejmě znamená, že nemůžete přidávat konopí do receptů se smažením na pánvi. Smažení je příliš žhavé, než aby kanabinoidy přežily.
Chyba číslo 4: Přidávání si předčasně
Po celém odpoledni vaření s konopím je čas vyzkoušet finální výsledek. Víte, jak potentní vaše jídlo je? Kolik THC obsahuje každá porce? Jedna z největších chyb, jíž dělají začátečníci, není ve vaření; je v dávkování.
Kdokoliv, kdo už vyzkoušel potravinu s obsahem konopí, vám může říci, jak rozdílné je to od inhalace. Kvůli rozdílům v dávkování (a časem do nástupu účinků) mezi kouřeným a pojídaným nebo pitým konopím je ve státech s legalizovaným rekreačním konopím nával na lékařských pohotovostech. Pokud nevíte, kolik THC obsahuje vaše porce nebo kolik THC snesete, může to velmi snadno skončit předávkováním.
Výpočet dávky není těžký, zejména u předem dělených potravin, jako jsou koláčky, sladké tyčinky a cukrovinky. Jediné číslo, které musíte na začátku znát, je THC potence. Většina odrůd má mezi 15 a 25 procenty THC.
Podívejme se na jednoduchý recept koláčku coby na příklad vypočtu dávky:
- Máte jeden gram sativy s 25 procenty THC. To znamená 250 mg THC na jeden gram.
- Pokud vhodíte celý gram do poloviny šálku másla s cílem připravit konopné máslo, nakonec budete mít ½ šálku másla s 250 mg THC.
- Pokud přidáte tuto polovinu šálku másla s vyluhovaným konopím do receptu na koláčky, vaším výsledkem je 250 mg THC, rozdělených do koláčků
- Řekněme, že recept je na 10 stejně velkých koláčků – to je 25 mg THC na jeden koláček.
I kdybyste měli při výpočtu přesných dávek problémy, nezapomínejte na zlaté pravidlo: Začínejte nízko a zvyšujte pomalu. Pokud necítíte nic hned po první porci, v žádném případě si nepřidávejte. Nástup účinků může trvat až dvě hodiny, takže puzení hrábnout po dalším THC koláčku musíte odolat – a je jedno, jak veliký máte hlad. Pokud jste koláčkový démon, který si nemůže pomoci, sáhněte po něčem, kde není konopí.
Už jste někdy udělali některou z těchto chyb a skončili s neúčinným a nejedlým výsledkem? Při tolika pacientech, experimentujících s potentními doma připravenými potravinami, nejste jediní, kdo kdy měl matné výsledky.
Držte se receptů od zkušených konopných šéfkuchařů. Můžete také trénovat s recepty, které vyžadují jen malé nebo žádné kuchařské schopnosti – jako nepečené konopné cukrovinky. Jakmile se vyvarujete nejčastějších začátečnických chyb, dokonce i ten nejhorší kuchař z vás bude s to převzít kontrolu nad vlastní konopnou léčbou.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.