Lucembursko bude první zemí v Evropě s legálním rekreačním konopím
Vládní ministři v Lucembursku po inspekční cestě do Kanady připravují návrhy pro budoucí národní model legální rekreační marihuany.
Alexander Beadle | původně publikováno 31. května 2019 na https://www.analyticalcannabis.com/articles/luxembourg-set-to-become-europes-first-recreational-cannabis-country-311735
Lucembursko legalizovalo léčebné konopí v létě 2018 a po loňských podzimních volbách vládní koalice slíbila během svého období u moci legalizovat rekreační konopí.
V rámci tohoto procesu lucemburská ministryně zdravotnictví Étienne Schneider a ministr spravedlnosti Félix Braz odcestovali v polovině května do Kanady, aby zjistili více o praktických aspektech legalizace drogy. Ministři navštívili Kanadské centrum pro (otázky) zneužívání drog a Kanadské národní ústavy zdraví, kde se zúčastnili diskusí s reprezentanty řady kanadských ministerstev, zodpovědných za dozor nad legálním konopným trhem v zemi.
Nyní po návratu do Lucemburska ministryně Schneiderová a ministr Braz zveřejnili předběžný plán Lucemburska na legalizaci rekreačního konopí.
Ministři uvedli, že chtějí prosazovat konopné zákony tak, aby se silně soustředily na ochranu veřejného zdraví, podobně, jako tomu je v Kanadě. Jejich současný plán by dovolil starším 18 let legálně držet do 30 gramů konopí, a mladiství ve věku mezi 12 a 17 lety by nebyli kriminalizováni za držení množství do 5 gramů.
Ministři neobjasnili, jaké trestní sankce by se uzákonily pro mladistvé nebo dospělé, kteří budou držet více, než povolují limity. Dali ale jasně najevo, že chtějí zavést “ještě tvrdší tresty, než jaké máme dnes“ pro ty, kteří by konopné zákony chtěli obcházet.
Vláda chce také pro konopí, které bude v zemi legálně k dostání, omezit horní hranici potence [obsah THC v rostlině; pozn. překl.]. Dosud ale není jasné, jak vysoké tyto limity budou. Podle novin Luxembourg Times konopí, prodávané na černém trhu, někdy obsahuje THC až ze 60 % ze své váhy.
Ministři navíc chtějí právo kupovat si konopí omezit na občany Lucemburska. To reaguje na obavy sousedních Německa a Francie, že širší legalizace konopí v Lucembursku může vést k problémům s pašováním do jejich vlastních zemí. V Kanadě žádné omezení nákupu konopí na občany Kanady není, ale brát si s sebou drogu přes hranice s USA je ilegální.
Importovat konopí přes hranice do Francie a Německa bude nadále nezákonné, ale hraniční kontroly mezi Lucemburskem a jeho sousedy jsou extrémně vzácné, protože všechny země jsou součástí „Schengenského prostoru“ EU, který zaručuje volný pohyb občanů a zboží přes hranice evropských států. Navrhované omezení prodeje konopí na lucemburské občany je dodatečným opatřením s cílem zabránit tomu, aby lucemburské konopí překročilo hranice, a s cílem předejít „konopné turistice.“
Ministři podle dostupných zpráv chtějí zveřejnit předběžný návrh zákona o legalizaci rekreačního konopí letos na podzim. Nemáme ale podobný termín, v němž bude předložen parlamentu. Cílem vlády stále je prosadit legalizaci konopí do konce svého volebního termínu, tedy do roku 2023.
„V Lucembursku se můžeme poučit ze zkušeností jiných zemí a od počátku se vyvarovat možných chyb,“ vysvětlili ministři ve své oficiální zprávě z cesty do Kanady. Než navrhnou předběžnou podobu zákona, ministři chtějí ještě analyzovat strategii legalizace konopí v Uruguayi a dekriminalizační snahy Portugalska a Holandska v naději nalézt i tam užitečnou inspiraci.
Pokud se k legalizaci brzy neodhodlá žádná další země Evropské unie, Lucembursko se stane první zemí v Evropě, která formálně zlegalizuje drogu pro rekreační účely. Lucemburská vláda věří, že legalizace drogy ochrání veřejné zdraví účinněji než dekriminalizace, protože legalizace pomůže přidusit v zemi černý trh s marihuanou. Legalizace a vznik regulovaného konopného průmyslu také přinesou příjem na daních, který ministryně Schneiderová a ministr Braz chtějí reinvestovat do drogové prevence a léčebných programů v celé zemi.
Legalizace rekreačního konopí bude poslední z několika velkých změn lucemburské proti/drogové politiky. Země loni legalizovala léčebné konopí a nedávno otevřela „bezpečnější aplikační místnosti,“ kde si uživatelé drog mohou injikovat svou drogu v bezpečném a hygienickém prostředí. Tato zařízení minimalizace rizik [harm reduction; pozn. překl.] zajišťují, že na uživatele drog dohlíží zdravotnický personál, jenž může předejít předávkování nebo rizikovému užívání drog, a pokud je to třeba, může rychle poskytnout první pomoc.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.