Jakou roli hraje endokanabinoidní systém pro vaše zdraví
Pokud to nevíte, vaše tělo obsahuje jedinečný systém receptorů, které umějí využívat mnoho přirozených kanabinoidů z konopí, což zase usnadňuje zdravou rovnováhu a homeostázu [stálé vnitřní prostředí; pozn. překl.] ve vašem těle.
Ethan Huff | původně publikováno 31. května 2019 na https://www.naturalnews.com/2019-05-31-endocannabinoid-system-your-health.html
(Natural News) Když se Spojené státy americké konečně vynořují z temných časů konopné prohibice, je důležité lepit na každý roh plakát s oznámením, že lidské tělo bylo stvořeno pro konopí.
Tento takzvaný endokanabinoidní systém reaguje na jednu jedinou věc: entourage efekt [efekt celé rostliny; pozn. překl.] kanabinoidů, které se nalézají v konopí – což znamená, že pokud neužíváte nějakým způsobem v nějaké formě konopí, pak bude vaše tělo velmi pravděpodobně v kanabinoidním deficitu.
Myšlenka, že lidské tělo může postrádat bylinu, která je od třicátých let minulého století „ilegální,“ může znít podivně. Ale je to tak. Zde jsou důvody:
Podle nejnovějších vědeckých poznatků váš endokanabinoidní systém účinkuje jako jakýsi dirigent orchestru, který používá jednak endogenní (vyrobené ve vašem těle) kanabinoidy, jednak kanabinoidy exogenní (vyprodukované rostlinou konopí) k tomu, aby zajistil optimální fungování vašeho dýchacího, trávicího, imunitního a kardiovaskulárního systému.
„Orchestrem jsou naše orgány,“ vysvětluje zásadní roli endokanabinoidního systému Carl Germano, certifikovaný klinický odborník na výživu a expert na rostlinné kanabinoidy.
„Vaše tělo produkuje kanabinoidy, strukturálně podobné kanabinoidům z konopí. Vaše tělo se jimi krmí. Pokud jich neprodukujete dost, aby nasytily každý jeden receptor, objeví se různé potíže a různé nemoci,“ dodává s tím, že „nemůžeme být zdraví, nemůže nám být dobře, pokud dobře nefunguje náš endokanabinoidní systém.“
Vaše tělo konopí POTŘEBUJE, i když na farmaceutikách závislí prohibicionisté tvrdí opak
Endokanabinoidní systém se dá rozdělit na dvě základní části: systém kanabinoidního receptoru typu 1 (též CB1), který se nachází především v mozku, a CB2, který se vyskytuje primárně v imunitním systému – i když oba systémy jsou technicky neoddělitelnými částmi našeho těla.
Věřte nebo ne, vaše tělo je nastaveno k produkci kanabinoidu známého jako anandamid, což je slovo odvozené ze sanskrtu, kde „ananda“ znamená „blaho.“ Anandamid se váže ke stejnému receptoru jako tetrahydrokanabinol (THC), zakázaná látka, která – přinejmenším v některých státech – ještě může člověka dostat do vězení.
Když anandamidu není dost, vašemu tělu nebude úplně dobře, a proto užití přiměřených množství THC může navodit pocity uvolnění, euforie a pocitu, že vše kolem je v pořádku. Existuje také 2-arachidonoylglycerol (2-AG), další endogenní (lidským tělem produkovaný) kanabinoid, který má podobně konopné rostlině také bratránky.
Se stárnutím se hladiny anandamidu a 2-AG přirozeně snižují, a zde přichází ke slovu konopí. Starší jedinci a také jedinci mladší, kteří deficitem endokanabinoidů trpí z nějaké jiné příčiny, mohou nalézt v konopí úlevu bez nežádoucích vedlejších účinků.
„Musíme rozbít to stigma, a musíme se vzdělávat, abychom pochopili, že endokanabinoidní systém je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších lékařských objevů v poslední době,“ tvrdí Germano a dodává, že hladiny anandamidu i 2-AG mohou sloužit jako biologický marker řady zdravotních problémů a onemocnění.
„Porozumění rozsahu endokanabinoidního systému, jeho funkcí a toho, co jej v celém lidském těle ovlivňuje“ by mohlo být klíčem k pochopení, proč chronické nemoci – zdánlivě bez příčiny – nyní dosahují historických rozměrů.
Germano upozorňuje, že endokanabinoidní deficit už je spojován s běžně se vyskytujícími chronickými nemocemi typu migrény, fibromyalgie, syndromu dráždivého močového měchýře a různými neurologickými nemocemi, na něž Ústav USA pro léky a potraviny dosud neschválil žádný lék.
V angličtině si můžete přečíst celý rozhovor s Carlem Gemanem, který jde do zajímavých detailů, zde.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.