Může léčebné konopí pomoci s demencí?
Některé studie a rodiny odpovídají „ano.“ Ale odborníci radí opatrnost.
Abbie Rosner | původně publikováno 6. června 2019 na https://www.nextavenue.org/marijuana-help-people-dementia/
Možná nic není bolestnějšího než se bezmocně dívat, jak milovaná blízká osoba bojuje s rozrušením a nekontrolovaným chováním, jež s sebou nese demence.
To se stalo Georgu Spierovi, který pozoroval svého otce Alexe Spiera trpět Alzheimerovou nemocí, utápět se v mukách a snažit se utišit své trauma z holocaustu, jež prožil v dětství. A žádné léky, které mu předepsal lékař, nepomohly otci s úzkostmi, rozrušením a nespavostí.
Pak někdo z rodiny přinesl cukroví s obsahem konopí. Alex se po první dávce poprvé za měsíc dobře vyspal, a následujícího dne byl klidný a komunikativní.
Léčebné konopí na demenci není oficiálně uznáváno
Arzenál farmaceutických léků, jež se běžně užívají ke zklidnění rozrušení a poruch chování, jež se pojí s demencí, zahrnují antipsychotika, anxiolytika, antidepresiva a léky proti epilepsii. Účinnost těchto léků je ale často jen omezená, a závažná rizika, jež představují jejich vedlejší účinky, mohou často převážit prospěch, který z nich pacient má.
S vědeckými daty nebo bez nich, stále více lidí chce vyzkoušet konopí pro léčbu svých blízkých s demencí.
I když je léčebné konopí, zvané též marihuana, v mnoha státech legální, obvykle se do léčby demence nezahrnuje. V mnoha případech lékaři léčebné konopí dost dobře nechápou a necítili by se dobře, kdyby je doporučovali.
Mnohé zdravotnické organizace v USA se rozhodly nezařadit léčebné konopí mezi své léky v obavách ze ztráty federálního financování. Dokud konopí v USA zůstane ve federálně zakázané „Skupině 1“ kontrolovaných látek, která z definice nemá žádné léčebné využití, medicínský establishment bude takovou léčbu jen stěží moci uznat bez podpory velmi přesvědčivého výzkumu.
To vedlo Národní Alzheimerovskou asociaci USA k jejímu stanovisku stran užívání konopí k léčbě příznaků nemoci.
„Asociace je toho názoru, že k zodpovězení otázky, zda marihuana nebo její vedlejší produkty mohou léčit Alzheimerovu nemoc nebo jiné formy demence, je ještě třeba mnoho dalšího výzkumu,“ říká doktorka Rebecca Edelmayer, vědecká ředitelka asociace. „Je velmi důležité, aby tento typ vědeckých studií byl proveden ještě předtím, než eventuelně doporučíme marihuanu nebo kterýkoliv z jejích vedlejších produktů pro terapii Alzheimerovy nemoci nebo demence.“
Studie o konopí a demenci
V současnosti začíná několik malých klinických studií produkovat data.
Nedávno publikovaná studie 10 pacientů s těžkou demencí ve Švýcarsku zjistila, že podávání medikace, která se skládala z tetrahydrokanabinolu (THC) a kanabidiolu (CBD), dvou hlavních složek konopí, mělo za následek pronikavé snížení problémů s chováním a tělesnou ztuhlostí. U poloviny pacientů to také vedlo k vysazení antipsychotik a dalších léků.
Jiná pilotní studie z Izraele zjistila, že přidání konopného přípravku ke standardním farmaceutickým lékům je bezpečnou a slibnou léčbou.
Po pozitivní zkušenosti Alexe Spiera s konopím se Nadace rodiny Spierovy rozhodla financovat studii v McLeanově nemocnici na Harvardu na téma konopí jako léčby demence.
Mezitím s vědeckými daty nebo bez nich chce stále více lidí chce vyzkoušet konopí pro léčbu svých blízkých s demencí.
„Svým způsobem to zachraňuje životy“
Dr. Jeffrey Hergenrather, rodinný lékař z kalifornského Sebastopolu a bývalý prezident Společnosti praktických lékařů pro léčebné konopí, poskytuje konzultace o léčbě konopím od roku 1997. Říká, že během té doby pomohl konopím stovkám pacientů s demencí zlepšit kvalitu života.
„Typicky mi zatelefonuje někdo z rodiny s tím, že v pečovatelském domě se věci dostaly do stavu, kdy je těžké pacientovo nepřiměřené chování zvládnout, a že se v rodině shodli, že chtějí vyzkoušet u příbuzného lék z konopí. Provedu vyšetření a pokud je to na místě, nařídím personálu, aby pacientovi konopný lék podával,“ říká Hergenrather.
Vědecká literatura vypočítává 29 typů agitované chování – jako je křik, opakované otázky na tytéž věci a násilné chování –, z nichž jsou všechny na rozdíl od konvenčních farmaceutických léků zvládnutelné konopím, uvádí Hergenrather.
„Je skutečně docela působivé pozorovat, jak pacienti užívají konopí a snižují dávky jiných léků třeba až na nulu. Vědí, co s nimi ostatní léky dělají, a říkají, že je nechtějí. Budou ale užívat konopí, protože se cítí šťastní a klidní a možná dokonce trochu v povznesené náladě,“ vysvětluje.
„Svým způsobem to zachraňuje životy,“ pokračuje Hergenrather. „Pacienti jsou šťastnější, rodiny jsou šťastnější, a velmi to pomáhá personálu v pečovatelských domech, protože pacienti jsou po konopí lépe zvladatelní.“
Ale – je to bezpečné?
Samozřejmě existuje obava o možných rizicích pro tuto zranitelnou populaci, a Edelmayerová z Alzheimerovské asociace zaujímá opatrný postoj:
„O bezpečnosti užívání marihuany u pacientů s Alzheimerovou nemocí nebo jinou formou demence nevíme skoro nic, a nevíme, jak budou lidé s demencí reagovat na psychoaktivní účinky marihuany,“ říká. „Nevíme také nic o marihuaně nebo jejích vedlejších produktech, které mohou interagovat s jinými léky, které někdo může užívat, zejména s léky, které jsou běžně předepisovány na Alzheimerovu nemoc.“
Hergenrather poukazuje na to, že léky, v současnosti užívané k léčbě demence, s sebou nesou významná a dokonce ohrožující rizika. Některá antidepresiva a antipsychotika, jako je Haldol, nesou na obalu „varování v černém rámečku,“ upozorňující na „zvýšenou mortalitu u pacientů s psychózami, způsobenými demencí.“
Státní ústav USA pro kontrolu léčiv a potravin (Food and Drug Administration (FDA)) nedávno nařídila umístit podobná „varování v černém rámečku“ na řadu léků na spaní, které se běžně pacientům s demencí předepisují, jako je Ambien, Lunesta a Sonata.
Hergenrather ale říká, že v dávkách, obvykle užívaných pacientům s demencí, je konopí bezpečným a dobře tolerovaným léčivem, s obvyklými vedlejšími účinky typu malátné „zkouřenosti“ s euforií nebo bez ní, sucha v ústech, ztrát rovnováhy, zapomnětlivosti a ospalosti.
Hergenrather upozorňuje, že riziko pádů – obvyklá obava lidí s demencí – není u léčiva z konopí o nic vyšší než u obvykle předepisovaných farmaceutických léků, a může být nižší – to v závislosti na dávce.
Obava z interakcí mezi konopím a farmaceutickými léky
U starších pacientů se před nasazením nového léku musí pečlivě zvážit rizika, jež vyplývají ze současného užívání mnoha léků.
„Jediná zdokumentovaná interakce mezi konopím a jiným lékem existuje z pokusu s vysokou dávkou kanabidiolu a léku proti epilepsii s názvem clobazam (Onfi®),“ uvádí Hergenrather. „S opatrností bych komukoliv, kdo užívá antiepileptické drogy, doporučil, aby si nechával/a změřit hladiny těchto léků v krvi a patřičně je přizpůsoboval/a. Jinak nebyly žádné potenciální interakce shledány klinicky významné, a mohu s klidným svědomím říci, že konopí s žádným jiným lékem nějak závažně neinteraguje.“
Měli byste vyzkoušet léčebné konopí?
Pokud si myslíte, že by konopí mohlo vašim blízkým pomoci a žijete ve státě, kde je to legální, zjistěte si, zda ve vaší zemi Alzheimer a/nebo demence jsou nemocemi, na něž lze léčebné konopí napsat. Pokud ano, Hergenrather doporučuje pracovat s lékařem, specializovaným v léčbě konopím, aby se určil pro konkrétního pacienta optimální přípravek a jeho dávka.
Společnost kliniků pro léčbu konopím má na webu orientační mapu, na níž můžete nalézt lékaře, lékárnu či rozdělovnu s léčebným konopím nejblíže vás. Pokud nenajdete specialistu ve svém státě, podívejte se po někom poblíž, kdo by mohl poskytnout konzultaci po telefonu.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.