Studie zjistila, že už tři měsíce užívání léčebného konopí zlepšují funkci mozku
Může léčebné konopí skutečně zlepšovat způsob, jímž funguje náš mozek?
Miles Casey | původně publikováno 29. května 2019 na https://medicalmarijuana.co.uk/study-finds-medical-cannabis-improves-brain-function-three-months/
Pro mnohé zastánce prohibice je užívání konopí často spojeno s poškozením mentálních funkcí. Protikonopná lobby, napájená propagandou á la film Reefer Madness, prosazuje myšlenku, že vám byť jen jedno užití konopí může vážně poškodit mozek a způsob, jímž funguje.
Ti, kteří si nepřejí konopí jako lék první volby, argumentují, že nebezpečí zdaleka převažují přínosy. Naštěstí nyní máme díky podrobnému vědeckému výzkumu lepší vědomosti o skutečných účincích léčebného konopí na mozek.
Převratná studie z massachusettské McLeanovy nemocnice objevila nové důkazy, že účinky léčebného konopí na mozek jsou pozitivní.
Výzkumníci sledovali po tři měsíce 22 pacientů, užívajících léčebné konopí, a zjistili, že léčebné konopí ve skutečnosti zlepšuje schopnost plnit uložené úkoly, a pozitivně mění vzory mozkové aktivace.
Nečekané bylo, že mozková aktivita u účastníků studie byla po třech měsících léčby konopím podobná jako aktivita zdravých, konopí neužívajících účastníků, což naznačuje, že konopí má potenciál normalizovat mozkové funkce na základní úroveň, tj. uzdravit váš mozek do stavu, ve kterém byl před nemocí či traumatem.
Kromě zlepšení mozkových funkcí výzkumníci zaznamenali – pravděpodobně nevyhnutelně –, že účastníci studie se také zlepšili po klinické a zdravotní stránce, a že během 3 měsíců léčby konopím významně snížili užívání jiných léků, zejména opioidů a benzodiazepinů.
Všichni pacienti (11 mužů, 11 žen) měli mezi 28 a 74 lety, a konopím se léčili kvůli řadě nemocí včetně bolesti (13 účastníků), pro úzkostnost/posttraumatickou stresovou poruchu (10), poruchy spánku (10), poruchy nálady (8), a „jiná“ onemocnění (8), jako jsou zažívací potíže, poruchy soustředění a podobně.
Co do deprese, impulzivity, spánku a kvality života vykazovali pacienti „významná zlepšení.“
Pacienti vykazovali také významná zlepšení energie/únavy a menší omezení díky fyzickému zdraví, což odráží, jak často pacientovo fyzické zdraví ovlivňuje jeho práci a další životní aktivity. Objevil se také trend zlepšení sociálního fungování. Pacienti také sdělovali, že výrazně snížili užívání opioidů, benzodiazepinů, antidepresiv a stabilizátorů nálady.
Výzkumníci si myslí, že je možné, že změny ve vzorech aktivace mozku ovlivnilo také snížení užívání konvenčních léků. Léčebné konopí dovoluje pacientům zbavit se nebezpečných farmaceutických léků, které negativně ovlivňují náladu a poskytují jen minimální úlevu od bolesti.
Do studie bylo původně nabráno 41 pacientů, užívajících léčebné konopí. Z toho bylo do další fáze studie vybráno jen 22 lidí, u nichž byla k dispozici ke kontrole jejich data z doby, kdy ještě léčebné konopí neužívali. Pro přijetí do studie bylo nutné mít alespoň 18 let a IQ vyšší než 75 bodů.
Aby zjistili účinek léčebného konopí na aktivaci mozku, spojenou s plněním zadaných úkolů, výzkumníci požádali účastníky studie, aby vyplnili mnohazdrojový interferenční test (MIT) pod kontrolou funkční magnetické rezonance (fMRI), a to jednak před začátkem studie, jednak tři měsíce po jejím započetí.
Pacienti byli požádáni, aby doložili své užívání léčebného konopí, a museli abstinovat od užívání rekreační marihuany alespoň dva roky před pokusem, aby výzkumníci mohli studovat účinky konopí, které účastníků poskytli, a nikoliv náhodných dávek konopí, které byly užívány mimo rámec studie.
Průměrný počet dní v týdnu, po který účastníci studie užívali léčebné konopí, byl 5,34, průměrný počet denních dávek byl 1,83 a průměrný počet dávek za týden byl 10,26.
Škála přípravků z léčebného konopí, kterou pacienti užívali, byla velmi široká, od kouření a vaporizování květů rostliny přes užívání výtažků a koncentrátů (vaporizovaných a pojídaných), užívání tinktur, potravin s obsahem konopí a balzámů.
Výzkumníci také sbírali při každém kontaktu s účastníky studie data o užívání konvenčních léků, klinickém stavu pacientů a o léčebných výkonech, čímž si zajistili, že během studie nashromáždili nejspolehlivější možná data.
Vhodní účastníci byli vybráni do větší longitudinální studie, která má prozkoumat účinky léčebného konopí na kognitivní a mozkové funkce v horizontu 23-24 měsíců. Dosud máme k dispozici jen výsledky prvních tří měsíců studie.
Výzkumníci došli k závěru, že k objasnění jejich zjištění bude třeba dalšího výzkumu, zejména pro srovnání účinků léčebného konopí na mozek oproti rekreačnímu užívání marihuany.
Výsledky této studie nenaznačují jen to, že léčebné konopí zlepšuje funkce mozku – zejména u těch, kteří po dlouhé roky brali konvenční farmaceutické léky –, ale také, že zlepšuje celé další oblasti života, jako je jeho celková kvalita a pocit štěstí.
Podobné studie jsou argumentem pro to, aby léčebné konopí bylo lékem první volby, a nikoliv volby poslední. Pacienti nemají žádný přínos z toho, že je jim odpíráno léčivo, o němž je vědecky dokázáno, že je bezpečnější a účinnější než nebezpečné a návykové konvenční farmaceutické léky. Přínos z toho nají jen ti, kdo zastaralé léky prodávají.
I když bylo léčebné konopí ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska legalizováno k 1. listopadu 2018, přístup k potenciálně život zachraňujícímu léku je pro většinu britských pacientů velmi obtížný. Předepisované léčebné konopí zatím Národní zdravotnická služba nehradí, což nutí pacienty k tomu, že si za léčebné konopí platí sami; náklady mohou dosáhnout až 40 000 britských liber (přes milion českých korun) ročně.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.