Izraelští výzkumníci: ‚případ úpravy genomu‘ signalizuje geneticky modifikované konopí
Izraelští výzkumníci oznámili, že zjistili úspěšný „případ úpravy genomu“ v rostlině konopí, což signalizuje nástup geneticky modifikovaného konopí pro pěstování. Objev přišel v rámci výzkumně vývojové iniciativy v Givat Hen, v Izraeli sídlícím oddělení firmy CannBreed. Tato iniciativa si klade za cíl vyvinout u konopí odolnost proti travní plísni.
Výzkumný tým pro odhalení případu úpravy genomu použil přelomovou genovou editační technologii CRISPR-Cas9. Vývojáři CRISPR-Cas9 za ní letos získali Nobelovu cenu za chemii. Úpravy genomu umožňují vědcům změnit DNA, aby pozměnili fyzické vlastnosti organismů – u rostlin často znamenajících riziko nemoci. Ke změnám DNA vědci používají různé technologie.
„Tento úspěch umožní CannBreed poskytnout pěstitelům konopí tak potřebné řešení uniformních a vylepšených konopných rostlin, jež vydláždí cestu ke standardizaci tohoto průmyslu,“ řekl generální ředitel CannBreed Ido Margalit. Podle CannBreed budou výsledkem zlepšené agronomické vlastnosti, jež učiní pěstování konopí dostupnějším a udržitelnějším, a přinesou standardizovanější materiál pro konopné léky.
Pro pěstování ve velkém
CannBreed uvedli, že genetické modifikace mohou zlepšit ziskovost jak pro technické, tak pro rekreační a léčebné konopí. Dosáhne se toho vývojem rostlin, přizpůsobených vysoce kvalitnímu pěstování ve velkém.
Konopné rostliny byly historicky modifikovány selektivním šlechtěním. Podle CannBreed jde o první případ, kde konopnou rostlinu úspěšně modifikovala soukromá společnost. CannBreed si loni v srpnu zajistil komerční licenci k základnímu patentu CRISPR-Cas9 od držitelů patentu – Corteva Bioscience (Massachusettský institut technologie – MIT) a Broad Institute (Harvardské univerzity) v USA.
Oznámení přichází po třech letech výzkumu výzkumně-vývojového týmu CannBreed, který zahrnuje genetiky, molekulární biology a agronomy z vedoucích výzkumných ústavů a pěstebních firem v Izraeli.
Co je CRISPR?
Nástroj pro úpravy genů CRISPR, představený v roce 2012, revolucionizoval biologický výzkum, když umožnil snadněji studovat nemoci a objevovat léky. Technologie má také zásadní dopad na vývoj pěstování rostlin, výrobu potravin a procesy průmyslové fermentace. Vývoj této techniky letos vynesl vědkyním Jennifer Doudnové z USA a Emmanuelle Charpentierové z Francie Nobelovu cenu za chemii.
CannBreed požádal o řadu aplikací patentu, které pokrývají některé z nejdůležitějších vlastností konopí, jako je odolnost k travní plísni (jedné z nejčastějších a nejzávažnějších nemocí při pěstování konopí) a dosažení květu nezávisle na délce denního světla.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.