Pokud jste někdy měli migrénu, znáte její typické příznaky: pulzující bolest, extrémní citlivost na světlo a zvuky, rozmazané vidění, nevolnost a dokonce zvracení. Pro mnohé z trpících jsou tyto příznaky vysilující a činí je neschopnými každodenních životů, dokud migréna nepoleví. Vzhledem k tomu, že průměrná migréna trvá až 72 hodin, je na čase se bavit o účinném a rychle působícím léku.

Tina Magrabi | původně publikováno 23. dubna 2019 na https://news.weedmaps.com/2019/04/what-current-research-can-tell-us-about-treating-migraines-with-cannabis/

Pokud jste někdy měli migrénu, znáte její typické příznaky: pulzující bolest, extrémní citlivost na světlo a zvuky, rozmazané vidění, nevolnost a dokonce zvracení. Pro mnohé z trpících jsou tyto příznaky vysilující a činí je neschopnými každodenních životů, dokud migréna nepoleví. Vzhledem k tomu, že průměrná migréna trvá až 72 hodin, je na čase se bavit o účinném a rychle působícím léku.

Když se o konopí nyní tolik píše jako o léku na bolest a možné náhradě opioidů, mohly by se přínosy konopí týkat i migrény?

Přehled výzkumu

Hlavní výsledky studií o účinnosti konopí na migrénu jsou pozitivní, a vědci se snaží zjistit, jak léčebné konopí na migrénu použít v lékařské praxi.

Studie

Přehled vědecké literatury z roku 2017, zveřejněný ve vědeckém recenzovaném časopise Cannabis and Cannabinoids Research, zkoumal užívání konopí na bolesti hlavy obecně. Výzkumníci došli k závěru, že po provedení dalších klinických pokusů bude konopí lékem volby pro některé trpící bolestmi hlavy. Výzkumníci zjistili jedinečné přínosy orálního podávání kanabinoidů jako prevence bolestí hlavy a vyzdvihli CBD jako lék na příznaky, pojící se s bolestmi hlavy, jako je úzkostnost.

V novějším přehledu vědecké literatury, zveřejněném v roce 2018 ve vědeckém recenzovaném časopise Frontiers in Pharmacology, zjistili, že kanabinoidy jsou slibnou třídou látek pro prevenci a léčbu migrén. Podle výzkumníků mohou kanabinoidní receptory v mozku také být nasměrovány k potlačení zánětu, který se s vážnými migrénami pojí.

Ve studii, publikované v roce 2016 ve vědeckém recenzovaném časopise Pharmacotherapy, zjistili, že léčebné konopí snižuje frekvenci migrén. Výzkumníci studovali 121 dospělých, trpících migrénami, na dvou specializovaných klinikách pro léčebné konopí v Coloradu, a zjistili, že užívání konopí pod kontrolou u některých pacientů snížilo četnost výskytu migrén.

V důsledku různých zákonů o konopí v různých federálních státech USA a v důsledku mezinárodních úmluv o konopí berou někteří pacienti s migrénou věci do vlastních rukou.

Pohledy pacientů

Anna Reynolds, která trpí migrénami, podle reportáže v časopise Self z roku 2016 prohlašuje, že kouření marihuany je jediný způsob, který ji zbavuje příznaků.

Mučivé migrény Reynoldsové bránily v sociálních aktivitách od střední školy. Jednou migréna Reynoldsovou přepadla na koncertu Pearl Jam, který se odehrával na zářivě osvětleném stadionu v New Yorku, Tehdy ale Reynoldsová našla lék: „Přítel mi nabídl šluk z jointa; přijala jsem ho jen kvůli své pulzující bolesti. Migréna najednou zmizela, a já jsem si mohla užít koncert a tři balení sýrových nachos.“

V článku z roku 2010 v britských novinách The Independent vyprávěla Kathryn Cain, jak jí konopí zachránilo život při boji se „zlovolnými“ každodenními migrénami. Léky na předpis ve vysokých dávkách a s nepříjemnými vedlejšími účinky její soustavnou bolest nijak netišily. Když se Cainová nakonec uchýlila ke konopí, tíha chronické bolesti z ní okamžitě spadla: „Během několika málo minut po užití malého množství konopí jsem necítila ani stopu bolesti, a přestala mi třesavka. Mé tělo pocítilo klid a mír, a nemyslím, že bych dokázala někomu plně vysvětlit, jaké to bylo. Nic nebolelo a neměla jsem žádné negativní pocity.“

Co říkají odborníci

Dr. David Bearman, vicepresident Akademie USA pro kanabinoidní léky, charakterizuje konopí jako analgetikum a antiemetikum (lék, tišící bolest, a lék, působící proti zvracení). V roce 2016 vysvětlil časopisu Self, jak marihuana v mozku zpomaluje aktivní neurologické signalizování.

„Toto zpomalení poskytuje něco z úlevy při migréně,“ říká Bearman.

Podle Bearmana má konopí navíc méně nežádoucích vedlejších účinků než jiné typy léčiv: „Klíčovým principem při předepisování je zvážit léčebné efekty léčiva proti nepříznivým vedlejším účinkům. V porovnání s jinými léčivy konopí vyhraje palec nahoru co do bezpečnosti i co do množství vedlejších účinků.“

Jaká forma konopí poskytne trpícím migrénou nejlepší úlevu? Neurolog a vědec v oboru farmakologie dr. Ethan Russo sdělil v roce 2016 časopisu Style: „Někteří lidé zjišťují, že kouření nebo raději vaporizace je rychlým zásahem, který může přerušit nástup migrény. Jako prevence migrény je nejlepším způsobem užívání pravidelné požívání ústy podobně jako jiné pilulky.“

Když dojde řeč na budoucí výzkum, jenž by měl osvětlit, jak na konopí nahlížet nikoliv jako na alternativní nebo doplňkovou léčbu migrény, ale jako na primární lék, Russo je optimistický. Řekl k tomu: „Jakmile budeme mít randomizované placebem kontrolované klinické pokusy správného léku na migrénu, založeného na konopí, a jakmile budeme umět demonstrovat jeho účinnost a bezpečnost, myslím, že by se mohl dostat do hlavního proudu jako lék první volby.“

Profesor imunologie a lékařské genetiky na Ohijské státní univerzitě v Columbusu dr. Gary L. Wenk prezentoval klinické vysvětlení Russovy vize v článku z roku 2013, jenž zveřejnil vědecký recenzovaný časopis Psychology Today. Při popisu tělesného endokanabinoidního systému Wenk napsal: „Naše vlastní endogenní chemické látky, podobné marihuaně (zvané endokanabinoidy) vyvolávají analgezii modulací vstupu signálů bolesti do mozku na úrovni naší míchy. Budoucí generace léků proti bolesti budou pravděpodobně vyvinuty na základě účinků marihuany v lidském těle.“

Souhrn

Současný výzkum nasvědčuje tomu, že konopí by mohlo být účinnou léčbou migrén, a budoucí studie mohou dostat léčebné konopí za hranice jejího současného postavení alternativního léčiva.

 

Tina Magrabi

Tina Magrabi je certifikovanou instruktorkou jógy s dvousethodinovým výcvikem a s vášní pro přirozené zdraví a fitness. Vystudovala Univerzitu v Yale a je magistrou anglického jazyka. Tinu baví  turistika, jízda na kole, taj-či a jakákoliv jiná cvičení, která může provádět na slunečním světle. Když si neužívá pobytu v terénu, pravděpodobně o tom píše pro časopis Destinations a na vlastní cestovní blog.