Děti, jejichž matky užívají marihuanu, ji s větší pravděpodobností v nízkém věku zkusí samy
Regulace a kulturní prostředí se posouvá k normalizaci léčebného a rekreačního užívání marihuany. Jak uvádí Americký časopis preventivního lékařství, pro ochranu veřejného zdraví je důležité znát všechna rizika, jež se s marihuanou pojí.
Původně publikováno 24. září 2018 na https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/e-cwm092018.php; autorem je vydavatelství vědecké literatury Elsevier
Ann Arbor, 24. září 2018 | Když matky během prvních dvanácti let života svých dětí užívají marihuanu, jejich děti s vyšší pravděpodobností začnou užívat totéž v dřívějším věku než děti matek, které marihuanu neužívaly. Zjistila to nová studie, jíž ve vědeckém časopise American Journal of Preventive Medicine publikoval tým T. H. Han School of Public Health Harvardské univerzity. Studie je první svého druhu: zkoumá vztah mezi užíváním konopí matkami během dětství jejich potomků a dřívějším započetím užívání konopí těmito dětmi. Jde o celoamericky reprezentativní longitudinální kohortu, která zohledňuje i roli rasy, pohlaví a další sociálně environmentální faktory.
„Brzký začátek užívání konopí je nejsilnějším předpovědním faktorem zdravotních následků. V měnícím se regulatorním prostředí při očekávání normalizace užívání marihuany dospělými je pro formování a poskytování (léčebných a preventivních) intervencí klíčové porozumět hlouběji a detailněji sociálním rizikovým faktorům. Pokud do našeho vnímání důležitých rizikových faktorů brzkého započetí užívání marihuany zahrneme užívání konopí u matek, může nám to napomoci lépe identifikovat mládež v riziku, vhodnou pro specifičtější nebo intenzivnější prevenci,“ vysvětlila vedoucí studie Natasha A. Sokolová, ScD., která momentálně pracuje v Centru po studium alkoholu a závislosti v Ústavu behaviorálních a sociálních věd na Brownově škole veřejného zdraví v Providence na Rhode Islandu.
Výzkumníci ve snaze zjistit načasování a rozsah mateřského a dětského užívání marihuany a jeho počátek analyzovali dvě propojené kohorty – jednak z Národní longitudinální studie mládeže 1979 (vlny z let 1980–1998) a ze studie Děti a mladí dospělí (vlny z let 1988–2014). Zkoumali tak data 4 440 dětí a 2 586 matek a zaměřili se na ovlivnění doby prvního užití konopí dětmi mateřským užíváním marihuany v období mezi narozením dítěte a jeho dvanácti lety. Zohlednili přitom potenciálně důležité faktory se vztahem k chování dětí na počátku života, stejně jako sociálněekonomickou pozici rodiny a její společenské prostředí. Celkem se za uživatele marihuany označilo 2 983 dětí (67,2 %) a 1 053 matek (35,3 %). Výzkumníci zjistili, že děti matek, jež užívaly marihuanu, vykazovaly zvýšené riziko, že začnou užívat konopí před sedmnáctým rokem věku. Medián věku započetí užívání konopí byl 16 let, přičemž mezi dětmi matek, jež marihuanu neužívaly, to bylo 18 let; tento efekt byl o něco silnější mezi nehispánskými nečernošskými dětmi.
I když se obecně soudí, že marihuana je méně škodlivá než jiné zneužívané drogy, pravděpodobnost zdravotních následků se silně zvyšuje s klesajícím věkem započetí užívání. Negativní následky mohou být velmi výrazné zejména u dětí a dospívajících, protože spadají do vývojově kritického období. Užívání konopí u dětí a dospívajících je spojeno s poruchami pozornosti, koncentrace, rozhodování a pracovní paměti a se zvýšenou impulzivitou. Ty mohou přetrvat celé týdny po užití a existují důkazy, že některé kognitivní následky včetně sníženého IQ mohou vydržet až do dospělosti. Dřívější věk započetí užívání je mezi uživateli konopí spjat se zvýšeným rizikem úzkostnosti a depresivních poruch.
Spojené státy americké nyní zažívají v souvislosti s marihuanou příval změn. Očekává se, že tento kulturní posun vyústí ve zvýšení prevalence, frekvence, viditelnosti a/nebo akceptovatelnosti užívání marihuany dospělými. Porozumění dopadů užívání rodiči na brzké započetí užívání dětmi je důležité pro předpověď dopadů, jež mohou sociálně environmentální změny v USA způsobit v zátěží nemocemi, spojenými s marihuanou.
Výsledky studie ukazují, že děti rodičů, kteří užívají marihuanu, mohou být důležitou podskupinou pro identifikaci a pro časnou intervenci, založenou na důkazech a podávanou pediatry a dorostovými lékaři. Jakkoliv je třeba dalšího výzkumu mechanismů, jež jsou podstatou nalezeného vztahu, lékaři, kteří předepisují konopí, i ti, kdo ji nepředepisují, mohou zvážit informovaní rodičů, užívajících marihuanu, o raném započetí užívání a o funkčních strategiích, jak započetí užívání marihuany u jejich dětí oddálit. Další výzkum může hledat nejlepší strategie prevence brzkého započetí užívání, jako je snížení nebo přerušení užívání rodiči či skrývání užívání až do doby, než děti odrostou. Může také poskytnout trénink, nástroje a zdroje, které by problém řešily.
„Konopí má uznávané terapeutické přínosy pro léčbu řady nemocí. Máme také důkazy, že dostupnost legálního léčebného a rekreačního konopí může snížit počet smrtelných předávkování opioidy v populaci. Zatčení v souvislosti s konopím představují v USA více než polovinu všech drogových zatčení, a držení konopí pro vlastní potřebu je hlavním nástrojem rasové disparity v zatčeních a uvězněních. To jsou důvody, pro něž totální prohibice konopí nemusí být v souladu s cíli veřejného zdraví. Ale oddálení započetí užívání může být vzhledem k neurokognitivním, zdravotním a společenským následkům raného užívání důležitým, byť (dosud) podceňovaným veřejnozdravotním cílem,“ vyjádřila se k tomu doktorka Sokolová.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.