Dva roky po legalizaci pacienti v Německu stále čelí překážkám, které jim brání v přístupu k léčebnému konopí
Tuto neděli bylo v Německu léčebné konopí legální již dva roky. Ale pacienti se stále potýkají s přerušeními v zásobování, s vysokými cenami a se společenskými tabu. Mění se to?
Tuto neděli bylo v Německu léčebné konopí legální již dva roky. Ale pacienti se stále potýkají s přerušeními v zásobování, s vysokými cenami a se společenskými tabu. Mění se to?
Přede dvěma lety se v německém systému zdravotní péče odehrála senzace: od 10. března 2017 si pacienti mohli pořizovat léčebné konopí – pokud je předepsal lékař – zcela pravidelně. Od té doby lék prožil boom.
Do Německa přicházejí zahraniční společnosti s nadějí na velký byznys, více a více pacientů vyhledává léčbu konopím – a lékaři, lékárny a zdravotní pojišťovny zažívají nepolevující frmol.
Až do liberalizace bylo léčebné konopí v Německu jen malým trhem se zhruba tisícovkou pacientů, kteří je užívali na speciální povolení. Od té doby se podle čísel lékárenské společnosti ABDA a Německé konopné asociace (DHV) poptávka rapidně zvýšila.
V roce 2018 bylo vydáno kolem 142 000 předpisů „na konopí“. DHV odhaduje, že dnes je v Německu 50-60 tisíc privátních a pojištěných pacientů – čili třikrát více, než kolik jich bylo po prvních 10 měsících legalizace.
Andreas Kiefer, výkonný ředitel Německého ústavu pro testování léků, říká, že tato čísla nasvědčují výraznému vzrůstu pacientů, kteří užívají léčebné konopí. A přece “nevíme, zda mají přístup k léčebnému konopí všichni pacienti, kteří by z něj mohli mít prospěch.“
Podle DHS se lékaři stále ještě rozpakují předepisovat léky s obsahem konopí vzhledem k problémům, které pak mají se schvalováním zdravotními pojišťovnami, nebo vzhledem k tabu kolem užívání konopí, byť pro léčebné účely.
DHV dodává, že lékařům chybí o konopí vzdělání, a že jsou proto často skeptičtí stran jeho léčebných účinků, nebo se bojí, že by mohli v pacientech vyvolat či živit závislost.
V roce 2018 jen hlavní pojišťovny – AOK-Bundesverband, Barmer, Techniker a DAL-Gesundheit – obdržely 19 600 žádostí o úhradu často drahé konopné léčby.
Asi dvě třetiny žádostí byly pojišťovnami schváleny, zatímco zbytek byl odmítnut, nebo pojišťovna zažádala o doplňující informace.
Boom pro exportéry ze zahraničí
Německo ještě neudělilo licence domácím pěstitelům konopí – a to způsobilo boom u vývozců ze zahraničí, kteří se snaží na německém trhu prodávat. Podle kritiků to také vyústilo ve vysoké ceny – podle DHV asi třikrát vyšší, než co zákazníci platí za tentýž výrobek v Holandsku – a v úzké hrdlo zásobování, tvořené lékárnami.
Kanadská společnost Tilray nedávno oznámila, že zpřístupní rostliny konopí doslova všem lékárnám v Německu – s okamžitou platností. Nyní dal zelenou exportu léčebného konopí do Německa Izrael, kde má léčebné konopí dlouhou tradici.
Izraelský vědec Raphael Mechoulam objevil v roce 1964, že THC a CBD mohou ulevovat od bolestí a křečí. Nízká vlhkost a příznivé klima v zemi usnadňují pěstování.
Podle izraelského ministerstva zdravotnictví se v zemi vypěstuje každoročně přes 18 tun léčebného konopí. Má ale Izrael dostatek zdrojů na export?
Ředitel farmaceutické společnosti Panaxia Dadi Segal je optimistický: „Produkujeme 50 000 výrobků měsíčně, máme asi tři tuny konopí v sejfu, a jsme připraveni na více,“ řekl agentuře DPA.
Pokud se poptávka ze zahraničí zvýší, může začít Panaxia jako jeden z izraelských největších výrobců pracovat na trojsměnný provoz. Segal říká, že německý trh je velmi zajímavý. „Jednáme s několika společnostmi, které by měly zájem o léčebné konopí z Izraele.“
Pokračující debata o léčebném užívání
Jak konopí funguje se již ví. Může například uvolňovat křeče při roztroušené skleróze nebo tišit bolest.
V některých případech jsou nicméně léčebné účinky jen špatně zdokumentovány, například u nevolnosti a zvracení při chemoterapii nebo u Torettova syndromu; zdůrazňuje to Německá lékařská společnost.
To přitahuje kritiku. I když se o léčebných účincích konopí ví již přes 4 700 let, podle specialisty u pojišťovny Barmer Krankenversicherung „to v mnoha ohledech také zůstalo na předvědecké úrovni.“
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.