Jak evropské pojišťovny ne/hradí léčebné konopí
V důsledku současné vlny legalizace můžete užívat léčebné konopí pro léčbu mnoha nemocí v mnoha zemích Evropské unie. Ale i když smíte v Evropě legálně užívat léčebné konopí, můžete za ně muset platit z vlastní kapsy, protože většina evropských zdravotních pojišťoven vám náklady neuhradí.
Victor Bercea | původně publikováno 22. května 2019 na https://straininsider.com/european-insurances-cannabis-prescriptions
Které evropské země legalizovaly léčebné konopí?
Německo legalizovalo předepisování konopí pro léčebné účely v březnu 2017. Krátce po legalizaci léčebného konopí v Německu proletěla Evropou vlna schvalování této léčby.
Země jako Dánsko, Rakousko, Malta, Itálie, Portugalsko, Lucembursko, Estonsko, Chorvatsko, Polsko, Finsko, Řecko, Irsko, Norsko, Španělsko, Nizozemí, Belgie, Makedonie, Česká republika a Spojené království legalizovaly nebo v současnosti projednávají legalizaci konopí pro léčebné účely.
I když Evropou probíhá vlna legalizace, zdá se, že dostupnost léčebného konopí je poskytována v rámci programů mimořádného užívání. Společným rysem těchto programů je specializovaný předepisující lékař, na nějž je omezeno právo předepisovat přípravky z léčebného konopí.
Mezi jednotlivými státy EU se tyto programy výrazně liší, protože každá země si určuje vlastní pravidla a postupy, jak mohou být pacientům přípravky z léčebného konopí předepisovány.
Je důležité mít na paměti, že všechny země, které schválily léky na bázi konopí, zakazují kouření léčebného konopí vzhledem k rizikům, jež s sebou kouření nese, obzvláště když je konopí smícháno s tabákem.
Užívání léčebného konopí je legální, ale není schváleno
Asi se divíte, proč nyní, když je konopí legální, je nepředepisuje více lékařů. No, navzdory tomu, že užívání léčebného konopí je nyní ve většině Evropy legální, v některých zemích není konopí schváleno jako léčebný přípravek.
V EU mohou být léčiva schválena třemi způsoby. Prvním je centralizovaná procedura, která míří ke schválení farmaceutického léku pro celou EU. Tato procedura je povinná pro nová léčiva a nové látky, doporučované pro používání v rozsáhlých medicínských oblastech, jako jsou rakovina, AIDS, autoimunitní onemocnění, virová onemocnění a některá vzácná onemocnění.
Druhým způsobem je decentralizovaná procedura, ve které se firmy mohou přihlásit o schválení nového přípravku v jednom nebo více státech EU. Třetím způsobem je situace, kdy o schválení nějakého přípravku v daném státě požádá firma s tím, že tento přípravek je již schválen v jiném státě EU.
S výjimkou Acomplie, léku, který fungoval jako antagonista receptorů CB1, ale byl v roce 2008 stažen z trhu, dosud nebylo uděleno celounijní schválení žádnému přípravku s obsahem konopí nebo kanabinoidů. To znamená, že každá firma, která prodává přípravky založené na konopí, musí vstoupit v každé zemi do řízení, v němž požádá o schválení národní lékový úřad.
V současnosti je v běhu schvalovací řízení pro přípravek s obsahem kanabidiolu (CBD), ale nic se vztahem k léčebnému konopí.
Takže co to znamená pro vás, koncového uživatele?
No, pokud nežijete v jedné z několika zemí – v Rakousku, Německu, Itálii, Portugalsku, Španělsku, Polsku, v České republice, Finsku nebo Spojeném království – které legalizovaly a schválily užívání léků, založených na konopí, možná nemáte možnost, jak se dostat k léčebnému konopí, anebo je budete muset zaplatit z vlastní kapsy.
Proč většina zdravotních pojišťoven nehradí léčebné konopí
Jak jste viděli v předchozí kapitole, schválení užívání přípravků, založených na konopí, je zdlouhavý proces. Více a více lékařů napříč Evropou nicméně začíná léčebné konopí předepisovat.
Mnohé farmaceutické systémy v zemích EU dovolují pacientům užívat neschválené léky, pokud se tak děje pod lékařským dozorem. To se využívá vesměs u pacientů, trpících vážnými a někdy smrtelnými nemocemi.
V těchto systémech může klinik předepsat léčivo, jež je součástí klinické studie, nebo jež bylo schváleno v jiných členských zemích EU.
Někdy farmaceutická firma nabídne svůj lék, založený na konopí, pacientům zdarma ze soucitných důvodů. Jindy firmy poskytují léčiva zdarma pod podmínkou, že budou mít přístup k datům o pacientových výsledcích a případných nežádoucích účincích.
Většinou nicméně pacient musí platit plnou cenu léčiva, protože zdravotní pojišťovny nehradí náklady neschválených léčiv.
Pojišťovny, které léčebné konopí hradí
Veřejné zdravotní pojištění v Německu pokrývá náklady na léčebné konopí pacientům, kteří vyčerpali jiné léčebné možnosti. Podle zprávy, zveřejněné v roce 2018 novinami Rheinische Post, dostalo úhradu za léčebné konopí asi 13 000 pacientů, zatímco 7 000 dalších žádostí bylo odmítnuto.
Pacienti v Nizozemí, v Itálii, ve Spojeném království, v Lucembursku a v Rakousku mohou mít léčebné konopí hrazeno. Většina pojišťoven ale hradí náklady na léčebné konopí až poté, co pacient vyčerpá všechny ostatní možnosti léčby.
Budoucnost předepisovaného konopí v Evropě
V důsledku současné vlny legalizace, jež probíhá napříč světem, nyní mohou vědci zkoumat účinky přípravků, založených na konopí, na lidské zdraví. Vzhledem k tomu, že nové studie ukazují, že konopí a kanabinoidy mohou pomoci s řadou zdravotních problémů, zdá se budoucnost léčebného konopí světlá.
V této chvíli má ke konopí každá evropská země jiný přístup. Čas ukáže, jak si evropské země poradí s konopím na lékařský předpis v budoucnosti.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.