Kanabinoidy a endokanabinoidní systém
Hlavním léčebným prostředkem na konopných rostlinách je konopná pryskyřice. Jak už jsme zmínili, nachází se na povrchu všech rostlin konopí, pouze v různé koncentraci a chemickém složení. Produkují ji žlaznaté buňky zvané trichomy. Obsahuje více než 400 různých účinných látek.
Základní léčebnou složkou jsou látky zvané KANABINOIDY, kterých je dnes rozlišených asi kolem 200 a jejich léčebný potenciál se stále zkoumá. Dalšími účinnými látkami jsou TERPENY, aromatické látky, které svým působením modulují fyzický a psychický efekt jednotlivých odrůd a intenzivní výzkum ukazuje jejich významný léčivý potenciál. Dalšími látkami v pryskyřici jsou alkaloidy a vosky. Pryskyřice není rozpustná ve vodě, ale v nepolárních rozpouštědlech, jako je například olej nebo jiné tuky, alkohol, benzín, éter, butan apod.
KANABINOIDY
THC (tetrahydrokanabinol) je hlavní psychoaktivní složkou v konopí. Tato látka je nerozpustná ve vodě, ale dobře se rozpouští v tucích a alkoholu. Jak jsme se již zmiňovali, v současné době se vyrábí THC ze syntetických látek pod názvy Marinol nebo Dronabilon. Základní účinky THC: psychoaktivní, analgetické, neuroprotektivní, působí proti nevolnosti a svalovým křečím a zvyšuje chuť k jídlu.
CBD (kanabidiol) moduluje psychoaktivní účinek THC, samostatně má mírný sedativní efekt. Jeho významný léčebný potenciál je nyní již dobře znám. Lékařsky bylo prokázáno, že zmírňuje křeče, záněty, úzkost a nevolnost, inhibuje růst nádorových buněk a ještě mnoho dalších. Nedávné studie ukázaly, že kanabidiol je stejně účinný jako antipsychotika používaná při léčbě schizofrenie. Studie dále prokázaly, že může zmírnit příznaky dystonie (mimovolné stahování svalů, jež způsobuje abnormální pohyby a pozice).
CBN (kanabinol) vzniká rozpadem molekul THC u špatně skladovaného a sušeného konopí (světlo, teplo, vzduch). Jeho obsah v produktu se tedy zvyšuje na úkor THC. Má jen mírné psychoaktivní účinky – jedná se spíše o obluzení a zmatenost. Využití CBN v medicíně je spíše okrajové, jeho aktivita na receptorech funguje podobně jako THC, ale s mnohem slabším účinkem.
CBG (kanabigerol) není psychoaktivní, má ovšem léčebný efekt (rakovina kostní dřeně, bércové vředy, pásový opar, ničí povrchové bakterie, potlačuje buněčný růst, stimuluje růst kostí).
THCV (tetrahydrokanabivarin) moduluje metabolismus THC, má silný protizánětlivý efekt. Údajů o působení THCV na člověka je velmi málo, nicméně z pokusů na zvířatech je známo, že působí rychleji než THC a jeho účinek také rychleji odezní.
CBC (kanabichromen) sám o sobě nemá psychoaktivní účinky, pravděpodobně ale ovlivňuje průběh intoxikace (vyskytuje se ve vysoce potentních rostlinách a tak se předpokládá, že působí synergisticky s THC – zvyšuje jeho účinnost). Údajů o této látce je však zatím velmi málo.
CBL (kanabicyklol) pravděpodobně neoplývá psychoaktivními účinky a ani neovlivňuje stav po požití THC. Medicínský vliv na člověka je neznámý.
CBDV (kanabidivarin) stimuluje růst kostí.
THCA (tetrahydrokanabinolová kyselina) je mírné analgetikum a má uklidňující efekt a působí proti spasmům.
TERPENY
Myrcen (přítomen i ve chmelu nebo mangu) – je zodpovědný za sedativní efekt silných indických odrůd. Uvolňuje svalstvo a pomáhá usnutí. Další jeho účinky jsou antimikrobiální, antiseptický, analgetický, antioxidační, antidepresivní, protirakovinný, protizánětlivý. Myrcene ovlivňuje propustnost buněčných membrán a tak se více THC dostává do mozkových buněk.
Limonen (také v citrusových plodech) – jeho efekt může být antidepresivní, antibakteriální, protiplísňový a protirakovinný. Rychle prochází přes membrány a pomáhá průchodu ostatních terpenů. Výsledkem může být snížení krevního tlaku.
Karyofylen (také v černém pepři nebo hřebíčku) – aktivuje CB2 receptory, efekt analgetický, protizánětlivý a proti horečce. Ve větších dávkách blokuje draslíkové a kalciové kanály, čímž může snižovat systolický tlak.
Pinen (také v borovici, rozmarýnu, šalvěji) – může zvyšovat mentální soustředění a energii, působí jako expektorans, bronchodilatans a lokální antiseptikum . Snadno prochází přes hematoencefalickou bariéru, kde inhibuje aktivitu acetylcholinesterázy, která odbourává acetylcholin (molekula, která přenáší informace), což vede k lepší paměti . To může působit proti aktivitě THC, které způsobuje nízkou hladinu acetylcholinu .
Linalool (také v levanduli) – uvolňuje a působí proti úzkostem, také anesteticky, analgeticky, proti křečím.
KANABINOIDNÍ RECEPTOROVÝ SYSTÉM
Účinné látky z konopí se v lidském organismu váží na specifické receptory, které jsou v buňkách svázány s G-proteinem. Existuje základní kanabinoidní receptor – CB, se dvěma základními podtypy:
CB1 receptory se nejvíce vyskytují na nervových zakončeních v centrální (mozek a mícha) a periferní nervové soustavě a v rozmnožovacím systému. Dále se nachazejí v plicích, játrech, ledvinách, endokrinních a slinných žlázách, močovém a trávicím traktu, srdci, slezině, kostech a na kůži.
CB2 receptory jsou nejvíce zastoupeny v periferních tkáních a na buňkách imunitního systému (cévní buňky, hladké svalstvo střev, varlata, sperma, řasnaté tělísko oka, brzlík, mandle, slezina, kosti a kostní dřeň, slinivka).
Do kanabinoidního receptorového systému patří ještě další typy receptorů, které jsou postupně objevovány a jejich funkce podrobně zkoumány (např. GPR18, GPR 55 a GPR119).
Funkce kanabinoidního systému
Základní rolí kanabinoidního systému je udržování homeostázy (zdravá rovnováha velkého množství tělesných funkcí). Pokud nejsou do těla dodávány látky z rostliny konopí (fytokanabinoidy), zajišťují tyto funkce látky tělu vlastní, tzv. endokanabinoidy (anandamid, 2-AG a další).
- regulace a modulace imunitního systému
- ochrana nervového systému
- regulace citlivosti na bolest
- ovlivnění pohybového aparátu
- regulace motility (pohybu) zažívacího traktu
- regulace tělesné teploty
- regulace chuti k jídlu
- ovlivňuje prožití silných negativních prožitků (trauma)
- ovlivňuje spánek a snění
- důležitá úloha v procesu učení
- ovlivňuje procesy rakovinného bujení