V posledních letech mnoho lidí obhajuje užívání syrového konopí pro léčebné účely na základě předpokladu, že aktivní chemické látky v syrové rostlině mají jedinečné účinky, prospěšné zdraví.

Marijuana News | původně publikováno 1. dubna 2019 na https://420intel.com/articles/2019/04/01/raw-cannabis-beneficial-and-how-does-it-work

Kouření, vapování, pojídání v potravinách. Přípravky pro zevní použití a vysoce koncentrované výtažky, jako je RSO/JBO (Rick Simpson Oil / Jindrich Bayer Oil) – všechny zahrnují proces dekarboxylace, jehož se dociluje působením horka na rostlinný materiál. Po zvýšení teploty složky konopí ztratí atom uhlíku, a díky tomu „pasují“ do buněčných receptorů CB1 a CB2, které jsou součástí endokanabinoidního systému našeho těla.

Proto se po snězení syrové, čerstvé palice konopí nedostaví žádná zaznamenatelná mentální změna; naše žaludky nejsou dost teplé, aby se v nich atom uhlíku oddělil od molekul kanabinoidů.

Díky tomu se THC nemůže připojit k receptorům v našem mozku (CB1) a způsobit omámení, pro konopí typické.

I když je výzkum o syrovém konopí velmi vzácný, zdá se, že kanabinoidy ve své acidické formě (s neuvolněným atomem uhlíku) používají k působení na lidská těla jiné cesty.

Kdo začal hnutí za syrové konopí?

Největším zastáncem syrového konopí je dr. William Courtney z Kalifornie, který si nejprve všiml účinků tohoto způsobu užívání u své manželky Kristen, která trpěla systémovou lupénkou, revmatoidní artritidou a několika dalšími nemocemi najednou.

Po několika týdnech pití džusů z čerstvých listů a hlavic konopí se její stav dramaticky zlepšil, a Courtneyovi si uvědomili, že ta změna byla přímo způsobena syrovým konopím. O tom, jak se Kristen zotavovala, si ještě v tomto článku povíme později.

Podle názoru doktora Courtneyho je největší výhodou syrového konopí fakt, že pacient může dramaticky zvýšit každodenní dávku kanabinoidů, protože u džusů z čerstvého konopí je jakákoliv psychoaktivitu vyloučena.

„Omámení“ je problém, zejména u starších osob a u dětí, kteří nechtějí nebo nemají být vystaveni ve svém věku látce, pozměňující psychiku.

Mnoho lidí znervózní, když užijí příliš mnoho THC, a zažívá náhlá bušení srdce, úzkosti a paranoiu.

Intenzita a trvání těchto vedlejších účinků je zcela individuální, ale pro uživatele léčebného konopí, kteří je zažívají často, se syrové konopí zdá jako dokonalá cesta, jak se vyhnout těmto negativním pocitům.

Jak syrové konopí funguje?

Podle dr. Courtneyho kyseliny syrového konopí obvykle neulevují od příznaků okamžitě, i když se některé účinky mohou objevit bez zpoždění.

Děje se to, že kanabinoidní kyseliny (acidy) se ukládají do adipózní tkáně (učené jméno pro tělesný tuk). Plně nasytit tukové tkáně lidského těla trvá 4 až 8 týdnů.

Jakmile se adipózní tkáň zcela nasytí kanabinoidními kyselinami, plný léčebný efekt syrového konopí začíná.

Kanabinoidní kyseliny blokují signalizování receptoru GPR55

Dr. Courtney cituje výzkum Ruth Ross (PhD), která zjistila, že kanabinoidní kyseliny CBDA a CBGA mají antagonistický (blokující) účinek na buněčné receptory GPR55, což jsou receptory hluboce zúčastněné ve vytváření a bujení rakovinných buněk.

GPR55 je také spojen s vnímáním bolesti a se záněty.

Blokováním signálů těchto receptorů kanabinoidní kyseliny fungují jako protirakovinné látky, ale také snižují vnímání bolesti a redukují zánět.

Další části skládačky dr. Courtneyho je Mary Abood (PhD), podle jejíhož článku v našem těle nese receptory GPR55 přibližně 70 biliónů buněk.

Bohužel pro nás nepanuje kolem tohoto typu receptoru skutečná vědecká shoda, a různé studie docházejí k různým závěrům.

Tak například tatáž studie, jíž prováděla Ruth Rossová, také zjistila, že receptor GPR55 je blokován CBDA (kyselinou kanabidiolovou) i CBD (kanabidiolem), a že THCA je pro tento typu receptoru slabým aktivátorem.

Věda o kanabinoidech ve formách kyselin je teprve v plenkách, ale stejně jako u vysoce koncentrovaných forem konopí (jako je BHO, Míza, RSO/JBO atd.) to neznamená, že konopí nefunguje, jen to znamená, že oficiální výzkum zaostává.

Naštěstí se můžeme podívat i na druhou stranu mince, a tím myslím svědectví uživatelů.

Mnoho lidí začalo užívat syrové konopí ze zdravotních důvodů, takže bychom zcela určitě měli vyslechnout několik jejich příběhů.

Jedna věc je jistá: když užíváme nedekarboxylované syrové konopí, něco se děje.

Svědectví pacientů

Kristen Courtney (Peskuski)

Manželka doktora Courtneyho se dostala z užívání 40 pilulek denně do zcela perfektní formy díky každodenní a pravidelné konzumaci džusů ze syrového konopí.

Byla diagnostikována s lupénkou a revmatoidní artritidou, když jí bylo šestnáct. Měla také střevní cystitidu (bolestivé onemocnění břicha), rakovinu děložního čípku, a lékaři jí řekli, že je sterilní a nikdy nebude mít děti.

Aby toho nebylo dost, trpěla také sníženou funkcí štítné žlázy, chronickými infekcemi a měla 16 chirurgických operací.

Kristen je také rezistentní na většinu antibiotik, a kvůli alergiím nemůže užívat konvenční léky.

Začala kouřit konopí, aby si ulevila od bolestí, a brzy zjistila, že když užívá konopí často, méně trpí infekcemi.

Začala se zajímat o to, zda konopí dělá ještě něco jiného, než že zakrývá bolest, a brzy nato se přestěhovala do Kalifornie, aby mohla užívat konopí legálně.

Kristen se udělalo lépe, ale neměla ten pocit uzdravování, jenž očekávala.

Po rozhovorech s několika konopnými lékaři a po návštěvách různých přednášek zjistila, že v syrovém nezahřívaném konopí existují kanabinoidy v kyselinné formě.

Syrové kanabinoidové kyseliny svými mohutnými léčebnými účinky posílily její imunitní systém, který nyní funguje mnohem lépe.

Po asi šesti týdnech pití džusu ze syrového konopí byla zcela bez infekcí a všechny její nemoci ustoupily.

Byla dokonce schopna počít dokonale zdravé dítě, i když měla být podle lékařů zcela neplodná.

Amber

Amber byly dva roky, když jí byl diagnostikován terminální mozkový nádor. Po nesnesitelně dlouhé operaci jí lékaři dávali desetiprocentní šanci na přežití.

Po ozařování a chemoterapii Ambeřiny nádory stále rostly, a rodiče se rozhodli, že jí budou dávat každý den malého panáka džusu z konopných listů.

O měsíc pozdějí scan počítačové osové tomografie prokázal, že se tumory zmenšily a je jich méně.

Protože syrové nedekarboxylované konopí v sobě nenese žádnou psychoaktivitu, je bezpečné jím léčit děti, a dokonce i batolata.

tomto videu na HuffPost Live dr. Courtney hovoří o svém osmiměsíčním pacientovi, který měl masivní, centrálně lokalizovaný, neoperabilní nádor mozku.

Chlapcovu otci se podařilo vyvarovat dítě chemoterapie a ozařování, a během osmi měsíců se jim podařilo zmenšit velikost nádoru prakticky na nulu.

Díky tomu dítě nezažije dlouhodobé účinky chemoterapie a ozařování.

Podávali dítěti kanabinoidní olej dvakrát denně na dudlíku, a použitá tinktura byla připravena z odrůdy, která má 3,8 % CBD.

Po prvních dvou měsících došlo k drastickému zmenšení nádoru. Po čtyřech měsících byl nádor prakticky pryč, a po osmi měsících byl chlapcův mozek zcela zdráv.

3 způsoby, jak užívat syrové konopí

Pojídání čerstvých nebo sušených květů

V každé odrůdě konopí je kromě THCA a CBDA ještě několik desítek méně známých kanabinoidů.

Podle dr. Courtneyho by se měly konzumovat jen čerstvě utržené palice květů či listů, a jen z nich by se měly dělat džusy.

Jeho argumentem je, že pro co nejlepší účinek konopí je lépe se sušení a konzervování konopí vyhnout, protože kanabinoidní kyseliny se mění v kanabinoidy s časem a s horkem.

Díky tomu, že čerstvé rostliny nejsou zdaleka tak dostupné jako sušené, pojídání nebo džusování sušených květů se ukázalo být jednou z nejpopulárnějších metod podávání „syrového konopí.“

I když sušené květy nemusí být tak účinné jako čerstvé, obhájci této metody tvrdí, že v rostlině zůstávají její léčebné vlastnosti.

Pojídání čerstvých listů

Listy konopí mají mnohem nižší koncentraci kanabinoidních kyselin než konopné hlavice s květy, ale podle dr. Courtneyho by měly být v léčbě „syrovým konopím“ také používány.

Listy by vlastně měly představovat většinu denního příjmu syrového konopí. Dr. Courtney doporučuje pro udržení co nejlepšího zdraví denně užívat 25 listů a jednu hlavici s květy.

Pokud pacient zápasí s vážnou nemocí, dr. Courtney doporučuje zvýšit počet hlavic s květy na několik denně.

Užívání syrového konopí jako superpotraviny

Kromě mimořádně různorodých kanabinoidních kyselin poskytuje syrové konopí také řadu výživových výhod.

Je bohaté na bílkoviny, vlákniny, vitamíny, minerály, antioxidanty, esenciální aminokyseliny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, a také na rozličné terpeny a flavonoidy, který mají řadu dietních využití.

Jak užívat syrové konopí

Dr. Courtney doporučuje klasický mixér na džusy z čerstvých okvětních hlavic, a džusovač na konopné listy.

Konopí má být před džusováním ponořeno do vody, aby pořádně nasáklo.

Mělo by být uskladněno bez omývání v lednici nebo v mrazáku v sáčcích a přepravkách, které se běžně používají pro uchování čerstvosti zeleniny.

Protože kanabinoidní kyseliny jsou rozpustné v tucích, džus ze syrového konopí by měl být smíchán se zmrazeným jogurtem nebo se zmrzlinou, což z toho dělá o dost větší požitek, poněvadž když se džus konzumuje sám o sobě, je opravdu hořký. K překrytí této chuti mohou být také použity džusy z ovoce nebo z jiné zeleniny.

Směs by měly být rozdělena do několika menších porcí a užívána během celého dne.

Je syrové konopí opravdu něco velkého, nebo ne?

I když je naše porozumění mechanismům účinku kanabinoidních kyselin poměrně omezené, dosavadní výzkum je slibný.

Odvrácenou stranou mince je, že pořídit si čerstvé konopí je pro drtivou většinu lidí na této planetě téměř nemožným úkolem; je to ale bezesporu proveditelné v Kanadě a v USA.

Pokud máte možnost si vypěstovat (nebo zakoupit) čerstvé konopné listy a syrové nesušené hlavice, a nejste spokojeni s výsledky, kterých se vám dostává od „zahřívaného“ (dekarboxylovaného) konopí, doporučoval bych dát šanci syrové rostlině.

Také pokud považujete psychoaktivitu za překážku, syrové konopí se zdá jako perfektní způsob, jak se vyhnout intenzivním cerebrálním vjemům, jež se pojí s THC, a přitom stále mít z léčebného konopí prospěch.