Ve Spojených státech existuje většinová podpora legalizaci rekreačního konopí, a drtivá podpora léčebného konopí. Navzdory tomu byl Kongres zdrženlivý jakkoliv se pokusit změnit federální politiku k marihuaně. Tedy až dosud.

Paul Armentano, komentátor | původně publikováno 14. listopadu 2018 na https://thehill.com/opinion/healthcare/416781-congress-is-going-to-make-marijuana-moves

Ve Spojených státech existuje většinová podpora legalizaci rekreačního konopí, a drtivá podpora léčebného konopí. Navzdory tomu byl Kongres zdrženlivý jakkoliv se pokusit změnit federální politiku k marihuaně. Tedy až dosud.

Po volbách minulý týden se legislativci v Kongresu i Senátu tváří, že se chtějí konopím zabývat.

V pátek se vůdce senátní většiny, republikán z Kentucky Mitch McConnel, zavázal, že ustanovení, rušící dlouho trvající federální zákaz pěstovat technické konopí, bude obsaženo v konečné verzi „farmářského zákona“ HR2: The Agriculture Improvement Act, který by měl být přijat ještě v roce 2018; je to klíčový zákon, který nyní probírá výbor Senátu.

V rozhovoru s reportéry tento republikán řekl: „Pokud budeme mít farmářský zákon, pak to tam bude, to garantuji… Nechci to přeceňovat – nevím, zda to nebude nový tabák – ale myslím, že to má značný potenciál. A jak všichni už víte, mohou z něj být potraviny, léky – ale taky autodíly. Myslím, že je to mimořádná rostlina.“

Ustanovení o konopí – která byla v Senátě schválena, ale kongresová verze je nemá – novelizují federální legislativu tak, aby byla rozšířena a usnadněna výroba, výzkum a obchod s ním.

Ustanovení také poprvé v historii novelizuje Federální zákon o kontrolovaných látkách z roku 1970: podle této novelizace by technické konopí, neobsahující více než 0,3 % THC, nebylo nadále klasifikováno jako kontrolovaná látka Seznamu 1. Tato změna by dala federálním státům USA zelenou, aby pěstování plodiny a její prodej regulovali bez zásahu federálů. Jde o změnu, kterou diktuje selský rozum a která měla nastat již dávno. Podle Kongresové výzkumné služby „Jsou Spojené státy jedinou rozvinutou zemí na světě, kde technické konopí není zavedenou plodinou.“

V pátek také nový předseda Kongresového organizačního výboru Jim McGovern (demokrat za Massachusetts) řekl, že očekává, že se v demokraty vedeném Senátu v roce 2019 několik částí marihuanové reformy pohne z místa. Podle „The Boston Globe“ McGovern slíbil, že poté, co se chopí v lednu 2019 úřadu, povolí legislativcům diskutovat a hlasovat o novelizacích, týkajících se marihuany. „Na rozdíl od svého předchůdce nebudu blokovat marihuanové novely,“ prohlásil. „Občané schvalují referenda, legislativci prohlasovávají zákony, a my to musíme respektovat. Federální zákony a stanovy jsou několik kroků pozadu.“

Poslanec McGovern nahradí končícího předsedu Organizačního výboru Pete Sessionse (republikána za Texas), kterému ušlo znovuzvolení v souboji s demokratickým protikandidátem Colinem Allredem. Pete Sessions užíval své postavení předsedy Senátního organizačního výboru k tomu, aby blokoval hlasování poslanců o více než třech tuctech novelizací, spjatých s marihuanou. Tak úplně sám zabil mnoho populárních a konsensuálních reforem – například usnadnění přístupu k léčebnému konopí válečným veteránům nebo novelu federálních bankovních zákonů, která měla pro licencované konopné firmy nastavit stejné podmínky, jako má každý legální průmysl.

Poslanec McGovern signalizoval, že bude prioritizovat legislativní opatření, jež omezí federální zasahování do států s legální marihuanou, zlepší přístup ke konopí pro veterány, a zmírní federální bankovní omezení pro legální konopná průmysl.

„Tohle všechno dá zdravý rozum,“ řekl McGovern. „A speciálně v případě léčebného konopí; lidé, kteří jsou proti, se zcela rozcházejí s veřejným míněním. Bylo by hezké, kdyby Kongres čas od času konal tak, jak si lidé přejí. Může to znít jako radikální myšlenka, ale zkuste o tom chvilku přemýšlet.“

Paul Amertano je zástupcem ředitele Národní organizace USA pro reformu marihuanových zákonů (NORML). Je spoluautorem knihy „Marihuana je bezpečnější. Tak proč nutíme lidi pít?“ a autorem knihy „Občanův průvodce marihuanovými zákony stát od státu.“