Legální marihuanový průmysl v roce 2018 slavil
Legalizace marihuany se minulý rok prošla zeměkoulí, a v roce 2019 to bude pokračovat
Chris Young, The Canadian Press via AP
Toto foto ze 17. října 2018 zobrazuje samičí hlavice konopí, padající ze stropu na odpočítávací party serveru Leafly v Torontu, a to v pravou půlnoc, kdy začínají první sekundy legalizace rekreačního konopí po celé Kanadě
GILLIAN FLACUS a ASSOCIATED PRESSS | původně publikováno 27. prosince 2018 na https://www.denverpost.com/2018/12/27/legal-marijuana-industry-2018/
PORTLAND, Oregon – Právě uplynulý rok byl jedním dlouhým dvanáctiměsíčním přípitkem šampaňským pro všechny z legálního marihuanového průmyslu, protože globální trh doslova rozkvétal a konopí urazilo kus cesty do finančního a kulturního mainstreamu.
Liberální Kalifornie se stala největším legálním trhem v USA a konzervativní Utah s Oklahomou povolily léčebné konopí. Kanada šla do všeobecné legalizace a mexický Nejvyšší soud připravil pro tuto zemi terén k následování Kanady.
Regulátoři léků v USA povolili první lék, vyráběný z marihuany, pro děti s některými formami epilepsie, a do konopných společností tekly miliardy investičních dolarů. Dokonce i hogo fogo značky typu Coca-Coly přiznaly, že zvažují zapojení do hry.
„Na tomhle jsem pracoval po dekády, a tohle byl rok, kdy to hnutí prozatím vyvrcholilo,“ řekl oregonský demokrat a člen Kongresu USA Earl Blumenauer, jenž pracuje na odvolání federálního zákazu trávy. „Je jasné, že to lidem začíná docházet.“
Celé hnutí je napříč zeměkoulí v kursu, a bude to pokračovat i v roce 2019.
Luxemburg bude první zemí EU, jež zlegalizuje rekreační marihuanu, a Jižní Afrika se tím směrem posouvá rovněž. Thajsko zlegalizovalo v úterý léčebné použití marihuany, a další země jihovýchodní Asie mohou následovat Jižní Koreu v legalizaci kanabidiolu (CBD). To je nepsychoaktivní složka konopí i marihuany a používá se k léčbě některých zdravotních potíží.
„Teď už nejde jen o USA. Šíří se to,“ říká Ben Curren, výkonný ředitel Green Bits v kalifornském San Jose. Jeho společnost vyrábí software pro obchodníky s marihuanou a pro její koncové prodejce.
Currenova firma je jednou z mnohých, jež začaly rašit spolu s růstem celého průmyslu. Firmu nastartoval v roce 2014 spolu se dvěma přáteli. Nyní má 85 zaměstnanců a software, který dodávají, zpracuje ročně prodejní transakce ve výši 2,5 miliardy dolarů; používá jej více než 1000 obchodů a dispenzářů v celých USA.
Green Bits v dubnu získaly na 17 milionů dolarů od investičních firem včetně Casa Verde Capital Snoopyho Doga. Curren doufá, že operace firmy se do roku 2020 rozšíří i na mezinárodní kolbiště.
„S růstem se váže spousta problémů,“ podotýká k tomu.
Legální marihuana v roce 2018 představovala průmysl v hodnotě 10,4 miliardy amerických dolarů; jen péče o rostliny marihuany se týkalo čtvrt milionu pracovních míst. Říká to Beau Whitney, viceprezident a vedoucí ekonom ve firmě New Frontier Data, jež představuje špičku v oboru výzkumu trhu a analýzy dat. Pak ještě existuje spousta pracovních míst, které neobsahují přímou práci s rostlinami, ty je ale těžší smysluplně spočítat, dodává Whitney.
Investoři nalili do konopí v roce 2018 na 10 miliard amerických dolarů, více, než bylo investováno za celé tři předcházející roky, řekl. Podle něj lze očekávat, že celý severoamerický trh [zahrnující USA a Kanadu; pozn. překl.] bude mít v roce 2019 hodnotu přes 16 miliard.
„Investoři jsou mnohem mazanější, když přijde na tuhle oblast. Ještě jen před několika lety bys prostě hodil dovnitř peníze a doufal, že se něco z nich ujme,“ prohlásil. „Dnes ale investoři mnohem více zvažují, než se do něčeho pustí.“
Zákonodárci v jednotlivých státech USA jsou si stále více vědomi tohoto úspěchu a chtějí jej mít i doma.
Nyní má nějakou formu léčebného konopí zlegalizována téměř třetina federálních států USA.
V listopadu voliči udělali z Massachusetts 10. federální stát USA – a první na Středozápadě -, kde je legalizována rekreační marihuana. Guvernéři států New York a New Jersey chtějí podobný zákon ve svých státech prosadit v příštím roce, a hnutí pro širokou legalizaci se vzdouvá ve státech Pensylvánie a Illinois.
„Legalizujme rekreační užívání marihuany pro všechny dospělé a jednou provždy,“ řekl minulý týden newyorský guvernér Andrew Cuomo.
Státní zákonodárci v Nebrasce právě vytvořili komisi, jež má připravit léčebné užívání konopí pro referendum v roce 2020. Nebraska sousedí s Coloradem, jedním z prvních států, které legalizovaly rekreační marihuanu, a s Iowou, která právě odstartovala omezené program léčebného konopí.
„Postoje se rapidně vyvíjejí a mění. Vím, že můj postoj k věci se také změnil,“ řekl státní senátor z Nebrasky, demokrat Adam Morfeld. „Když vidím léčebné vlastnosti a jiné státy, jak ji zavádějí… přesvědčilo mě to, že nejde o tak nebezpečnou drogu, jak se nám tvrdilo.“
Marihuanový průmysl USA je při všem svém úspěchu podkopáván robustním černým trhem a federálními zákony, které považují marihuanu za zakázanou látku spolu s např. heroinem. Finanční instituce jsou co do konopného byznysu bázlivé, a to i ve státech, kde je legální, a investoři až dosud váhali své peníze vrážet do trávy.
Marihuanové firmy si nemohou své obchodní výdaje odečítat od základu federální daně a mají velké obtíže při pojišťování a při pronajímání či nakupování budov pro svá sídla.
„Dokud nedojde k úplné federální legalizaci, budeme s tím muset žít,“ říká Marc Press, newjerseyský advokát, jenž dělá poradce konopným firmám.
Na počátku roku průmysl ztuhl, když tehdejší Nejvyšší státní návladní Jeff Sessions oficiálně zrušil politiku, která chránila státně licencované obchodníky s marihuanou před federálními tresty. Nakonec měl tento krok minimální dopad, protože federální návladní vykázali jen malé nadšení stíhat legální obchodníky.
Zarytý protivník marihuany Sessions později přišel o místo a prezident Donald Trump řekl, že zvažuje podporu úsilí US senátora za coloradské republikány Coryho Gardnera, jenž se snaží změkčit federální prohibici.
V listopadu Demokrati získali kontrolu nad americkým Senátem a chtějí ji příští rok využít, aby přijali zákony, jež změkčují federální omezení legálního marihuanového průmyslu, aniž by marihuana byla vyňata ze seznamu kontrolovaných látek.
Gardner a massachusettská demokratická senátorka Elizabeth Warren navrhli zákony, jež v rámci federální legislativy povolují federálními státy schválené komerční aktivity s konopím. Zákon by také povolil federálním státům a indiánským kmenům rozhodnout, jak nejlépe na svém území regulovat marihuanový obchod, aniž by se musel obávat federálního zásahu.
Pokud tyto zákony projdou, celoamericky otevřou marihuanovému průmyslu bankovní služby a konopným firmám se bude lépe shánět kapitál.
Blumenauerův „plán“ legalizace marihuany také mimo jiné vyzývá federální vládu, aby poskytovala léčebné konopí veteránům, aby prosadila spravedlivější danění marihuanového obchodu a aby stáhla federální zákaz výzkumu marihuany.
„Zvolili jsme si nejprokonopnější Kongres v historii a co je ještě důležitější, někteří z lidí, kteří naši práci blokovali… jsou pryč,“ řekl Blumenauer. „Pokud budeme s to nastartovat celý proces v Kongresu, pak myslím, že v Senátu budeme mít také podporu – zejména ve věcech, jež jsou důležité, jaké přístup pro veterány a bankovnictví.“
Gillian Flaccus je členem marihuanového aktualizačního týmu APOD. Sledujte ji na Twitteru na http://www.twitter.com/gflaccus. Celý AP archív o marihuaně naleznete v angličtině zde: https://apnews.com/LegalMarijuana.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.