Celý svět se postupně posouvá k legalizaci marihuany. Jak ale mají vlády, které zvažují takový krok, zajistit, že se tak stane účinně, spravedlivě a bezpečně?

The Conversation | původně publikováno 4. prosince 2018 na https://medicalxpress.com/news/2018-12-marijuana-mexico-legalise-effectively-safely.html

Celý svět se postupně posouvá k legalizaci marihuany. Jak ale mají vlády, které zvažují takový krok, zajistit, že se tak stane účinně, spravedlivě a bezpečně?

Mexiko může být dobrý příklad. Mexický Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že prohibice marihuany je neústavní, a nová vláda podporuje legalizaci, takže otázka dnes už nestojí, zda Mexiko zlegalizuje konopí, ale jak to učiní.

Nastupující administrativa prezidenta Andrése Manuela Lopéze Obradora přišla s iniciativou regulovat konopí od semínka až k marihuanovému kouři. Díky komercionalizovanému trhu, neziskovým organizacím, takzvaným „cannabis clubům“ a domácímu pěstování by bylo legální konopí dostupné pro rekreační, léčebné i průmyslové použití. To vše by dozoroval nově založený Instituto Mexicano de Regulación y Control del Cannabis.

Jak dobrý ale ten návrh je, jak to posoudit? A je to dobrý model pro ostatní země, jež by mohly Mexiko chtít následovat? Analyzujeme návrh podle „Deset ‚P‘ legalizace marihuany“ – seznamem otázek, jež by měly být zváženy při legalizaci marihuany, vypracovaných odborníkem na drogovou politiku Beau Kilmerem. Jsou to: výroba (production), motivace ke zisku (profit motive), reklama (promotion), prevence, vymáhání práva (policing and enforcement), tresty (penalties), potence, čistota (purity), cena (price) a trvalost (permanency).

Fakta

Výroba: Počet výrobců a množství, které dokáží vyprodukovat, determinuje funkčnost trhu. Přestože iniciativa omezuje domácí pěstování a cannabis cluby hranicí 480 gramů nebo 20 rostlin na osobu, komerční trh není nijak ohraničen. Nutnost získat k podnikání v oboru licenci nicméně zajišťuje konečnou státní kontrolu nad tím, kdo bude moci vyrábět kolik marihuany.

Motivace ke zisku: Podnikatelé chtějí maximalizovat své zisky a budou se snažit zvyšovat počet svých zákazníků. To je ale v protikladu s veřejnozdravotním cílem omezit užívání konopí. Aby rozřešila tento nesoulad, vládní iniciativa zamýšlí zavést několik regulačních nástrojů „aby našla rovnováhu mezi prohibicí a volným trhem.“ Tak například licenční požadavky brání společnostem získat přílišnou kontrolu nad celým zásobovacím řetězcem nebo jeho částí.

Reklama: Podobně jako u alkoholu nebo tabáku je reklama klíčovým nástrojem k přilákání nových uživatelů k nové látce. Proto je důležité rozhodnout, zda vůbec dovolit reklamu na konopí a pokud ano, tak jak do jaké míry. Iniciativa v současnosti zakazuje „jakoukoliv přímou či nepřímou publicitu, jejímž cílem je podporovat užívání konopí.“

Prevence: Informace a prevence jsou životně důležité pro minimalizaci problémového užívání. Iniciativa sice vyžaduje, aby rozdělovny (dispenzáře), cannabis cluby a regulační agentura informovali a prováděli preventivní kampaně, není ale jasné, odkud se na ně budou brát peníze.

Vymáhání práva: Mají-li být efektivní, musejí být zavedené limity účinně vymáhány. Tak například iniciativa uvádí, že řízení pod vlivem konopí bude sankcionováno. I když požaduje, aby „detekční metody byla založeny na vědeckých důkazech a vylučovaly subjektivní faktor,“ v současnosti neexistuje žádná použitelná možnost, jak určit, jestli někdo řídí zkouřený. Mexická policie má bohužel sklony vymáhat díky těmto nejistotám úplatky.

Tresty: Ti, kteří porušují pravidla, čelí následkům. Iniciativa předpokládá, že pro ty, kteří nebudou hrát podle pravidel konopné regulace, tu budou administrativní sankce jako pokuty, komunitní práce nebo krátkodobá zadržení.

Potence: Podobně jako u alkoholu, i u konopí různý obsah THC resultuje v různé stupně poškození. Iniciativa určuje, že Instituto Mexicano de Regulación y Control del Cannabis určí míru potence i obsah hlavních psychoaktivních složek v prodávaném konopí.

Čistota: I marihuana – stejně jako každé jiné legálně prodávané zboží – musí procházet testováním na kontaminaci příměsemi, pesticidy nebo jinými nečistotami a nato, že v ní je to, co o sobě tvrdí. Iniciativa určuje, že ústav pro regulaci konopí bude také dohlížet na kontrolu kvality jak výrobního procesu, tak výrobku samotného.

Cena: Stanovení správné ceny legálního konopí je pravděpodobně nejtíživějším problémem, jemuž legalizační proces čelí. Víme už ale, že pokud je cena příliš nízká, užívání se zvýší, zatímco pokud je příliš vysoká, dealeři budou pokračovat v ilegálním prodeji marihuany. Takže tu máme protitlak dvou cílů: na jedné straně chránit veřejné zdraví, na straně druhé zaútočit na černý trh. I když iniciativa tvrdí, že dosáhne obou cílů, nijak nerozvádí, jak stanovit správnou cenovou hladinu.

Trvalost: Pravidla, regulace a instituce – když se s nimi začne, mají tendenci přetrvávat. Platí, i když jsou neúčinné nebo zastaralé. Tudíž je důležité nastavit mechanismy pravidelného vyhodnocování zákona a mechanismy jeho novelizace, pokud to bude nutné. Iniciativa se touto věcí zaobírá a zmocňuje konopný ústav, aby periodicky funkčnost legalizace vyhodnocoval.

Bude to fungovat?

Správné volby při práci na legalizaci konopí jsou klíčové pro určení nákladů a výnosů legálně dostupného konopí. Jak ukazuje naše analýza, návrh na legalizaci marihuany v Mexiku je obecně řečeno napsán v dobré víře a srozumitelně, když se zabývá všemi zásadními otázkami, jak je určil Kilmer. I když by si některé z nich zasloužily rozpracování, lze to snadno provést při přípravě legislativy a následných vyhlášek.

Lze tedy poradit opatrný postup vpřed, ale skororeformátoři by se neměli legalizace marihuany v Mexiku obávat. Mohou se opřít o existující mezinárodní zkušenosti a o domácí expertízu akademiků a občanské společnosti. Legalizace marihuany není jen rizikem, ale pro Mexiko také příležitostí vytvořit drogovou politiku, která by byla spravedlivější, inkluzivnější, měla více ohledů k lidským právům a lépe chránila veřejné zdraví. Tato iniciativa je nenahraditelným prvním krokem ve správném směru. Představuje také solidní základ, na němž lze stavět.