Po letech „depenalizace“ zvažuje Portugalsko legální konopí
V Portugalsku byly předloženy dva návrhy zákonů, legalizující „rekreační“ konopí. V zemi existuje kvetoucí průmysl s léčebným konopím a všeobecně vítaná politika „depenalizace“ držení pro vlastní potřebu.
Bill Weinberg | původně publikováno 24. ledna 2019 na https://cannabisnow.com/portugal-considers-legal-cannabis-after-years-of-depenalization/
Portugalsko zažívá podivný protiklad. I když je druhým největším producentem léčebného konopí na export v EU a má tolerantní dekriminalizační politiku, držení pro vlastní potřebu a užívání konopí zůstává mimo přísně regulované léčebné programy technicky ilegální. Nyní byly předloženy parlamentu iberské země dvě iniciativy, které by to měly změnit.
Letos v lednu předložily portugalskému parlamentu – známému jako Národní shromáždění – strany Levý blok a Lidé-Zvířata-Příroda (LZP) každá svůj návrh. Podle Portugal News Online se obě iniciativy v současnosti v parlamentu diskutují.
Opatrný jazyk pro legalizaci konopí v Portugalsku
Verze Levého bloku, nazvaná „Legalizace konopí pro osobní užívání,“ byla předložena 12. ledna 2019. Vybízí k regulovanému pěstování a obchodování s konopím pro „nemedicínské užívání.“ V důvodové zprávě se uvádí: „Hlavním cílem zodpovědné a bezpečné legalizace konopí musí vždy být snížení problémového užívání, účinný boj proti obchodu s drogami a související kriminalitě.“
Tato verze by dospělým dovolila pěstovat maximálně pět rostlin pro osobní užívání, a rozdělila by daňové výnosy z legálního prodeje rovnou měrou mezi programy, jež léčí závislé na drogách, a Národní zdravotní službu. Obchody s marihuanou by podléhaly celonárodní registraci, a byl by v nich zakázán prodej alkoholu. Potraviny s obsahem konopí a „syntetická marihuana“ by byly zakázány; stejně tak byla zakázána reklama, slevové kupóny a rozdávání vzorků.
Verze LZP byla předložena 7. ledna 2019 a jmenuje se „Regulace užívání konopí dospělými.“ Podobně jako ta předchozí uvádí za svůj cíl „ochranu veřejného zdraví a bezpečí.“ Popisuje cíle regulovaného konopného trhu takto: „Chránit občany před riziky ilegálního obchodu a transportu drog, stejně jako před zdravotními, sociálními a ekonomickými následky, které má na společnost nezodpovědné a neinformované užívání psychoaktivních látek.“
Zákon LZP by dovolil pěstování až šesti rostlin pro osobní potřebu, zahrnuje ale více opatření ke zklidnění obav konzervativců, jako je zákaz užívání v práci a zákaz prodeje osobám s historií psychického onemocnění. Daňové výnosy by stejně jako u předchozího návrhu šly na drogovou léčbu a prevenci. Návrh zákona také požaduje po vládě určit cenu konopí „níže, než je průměrná cena na černém trhu.“
Oba zákony by umožnily prodej konopí až osobám starším 18 let, a zakázaly by užívání v blízkosti míst, kde se může vyskytovat mládež, jako jsou školy a dětská hřiště.
O kterémkoliv z těchto zákonů se může hlasovat prakticky ještě dnes. Ale i s takto opatrnými formulacemi může být získání dostatečné podpory od jiných stran obtížné. Politice v Portugalsku už dlouho dominují levostředová Socialistická strana a pravostředová (navzdory svému levičácky znějícímu jménu) Sociálně demokratická strana. Ta by mohla být proti jakémukoliv legalizačnímu zákonu, zatímco Socialistická strana předeslala, že se u obou těchto návrhů zdrží hlasování. Portugalská komunistická strana a pravicově populistická Lidová strana budou zřejmě taky proti oběma návrhům zákonů.
Poslankyně Socialistické strany Jamila Madeira řekla lisabonským novinám Publico, že považuje legalizaci za „přirozený vývoj“ protidrogové politiky, že ale vláda potřebuje více času na „zhodnocení některých kritických záležitostí v kontrole užívání“ mezi mladými lidmi.
‚Depenalizace‘ a zdravotnický průmysl
V roce 2001 přijalo Portugalsko „depenalizační“ politiku pro držení malých množství pro vlastní potřebu jakýchkoliv drog. To bylo zastánci reformy drogové politiky celosvětově bouřlivě vítáno jako úspěch – a dokonce jako modelový příklad. Za držení a užívání pro osobní potřebu ale ještě existují možné následky. Jak upozorňuje brožurka Drug Policy Aliance, ti, kdož jsou přistiženi s množství jakékoliv drogy pro osobní potřebu – včetně konopí – už nejsou zatčeni, ale je jím nařízeno zúčastnit se sezení s místní „diskusní komisí,“ kterou tvoří úředníci právního, zdravotního a sociálního odboru. Komise pak rozhodne, zda je ten který jedinec na drogách závislý a měl by být odkázán do „dobrovolného“ léčebného programu, nebo zda bude stačit „administrativní“ pokuta či jiné sankce.
Portugalsko má rychle rostoucí průmysl legálního pěstování konopí pro mezinárodní zdravotnický trh – třetí největší po Spojeném království a Kanadě. Podle smlouvy, oznámené tento týden, investuje izraelsko-kanadská společnost 16 milionů euro do místní společnosti Sabada Portugal, s níž pak bude pěstovat konopí s vysokým obsahem THC na čtyřech hektarech v Campo Maior v jižní oblasti Alentejo. Takové podniky licencuje a dohlíží na ně Národní úřad pro léky a zdravotnické výrobky (INFARMED).
Ale zákon, jenž dovoluje domácí užívání léčebného konopí, prošel teprve loni v červnu na návrh a za podpory stejného Levého bloku a LZP. V (úspěšné) snaze získat dostatečnou podporu k přijetí nicméně nezahrnoval žádná ustanovení o samopěstování.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.