Podle nové studie může konopí léčit bolest při fibromyalgii
Konopí bylo v Izraeli plně legalizováno až letos v dubnu, to ale nezastavilo izraelský národ v jeho roli jednoho z vůdčích elementů současného konopného výzkumu.
Natalie Fertig | původně publikováno 28. června 2019 na https://thefreshtoast.com/cannabis/cannabis-may-treat-fibromyalgia-pain-according-to-new-study/
Nová izraelská studie ukazuje, že pacienti s fibromyalgií, kteří užívají konopí, pociťují menší bolest.
Fibromyalgie postihuje 2 – 8 % světové populace, a ovlivňuje způsob, jimž mozek zpracovává signály bolesti. Jedním z hlavních příznaků fibromyalgie je tlumená bolest po celém těle. Pacienti také často trpí na bolesti hlavy, úzkostnost a deprese.
Bolest po těle, migrény a deprese jsou příznaky, na něž podle dosavadních studií do jisté míry zabírá konopí – ale… Nejnovější studie, provedená v Rabinově zdravotnickém centru Ústavu klinického výzkumu konopí na Soroka University zkoumala speciálně dopad, který může mít konopí na bolest, jíž trpí pacienti s fibromyalgií.
Studie se mezi lety 2015 a 2017 účastnilo 367 pacientů; studie došla k závěru, že konopí je „bezpečnou a účinnou alternativní léčbou příznaků fibromyalgie.“
Ženy mají vyšší pravděpodobnost, že onemocní fibromyalgií, a ve studii bylo žen 82 procent.
Studie použila dotazník, který měli vyplnit všichni pacienti s fibromyalgií, kteří vstoupili do izraelského programu léčebného konopí mezi lety 2015 a 2017. Pacienti začali na nízkých dávkách konopí a pak postupně dávky zvyšovali, dokud nepociťovali „terapeutický účinek,“ což laicky řečeno znamená, že začali cítit dopady léčiva na své příznaky. Z 367 pacientů s fibromyalgií studii dokončilo 239, a z nich 81,8 % zaznamenalo „přinejmenším mírné zlepšení své nemoci“ bez závažnějších vedlejších příznaků.
Účastníci studie měli hodnotit své bolest na stupnici od jedničky (žádná bolest) po desítku (velmi vážná, těžká bolest, zachvacující celé tělo). Na začátku studie byla střední hodnota udávané bolesti 9, a po šesti měsících léčby přípravky z konopí se snížila na 5. Možná ještě důležitější je, že ze 193 účastníků, kteří na začátku studie hodnotili své bolesti stupněm 8-10, po šesti měsících udávalo stejnou závažnost bolesti jen 7,9 procent z nich.
Studie nezkoumala jen bolest, také studovala dopady na depresi. Něco málo přes 50 % účastníků studie zažívalo před výzkumem deprese, a z nich 80,8 % zaznamenalo zlepšení příznaků deprese poté, co užívali konopí.
Studie má i své odvrácené strany: na začátku studie mělo problémy se spaním 92,9 % pacientů, to se ale u 73,4 % pacientů zlepšilo a u 13,2 % pacientů zmizelo docela.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.