Proč se trávě říká „420?“ [Vysvětleno]
Proč je číslo 420 spojeno s trávou.
MarijuanaBreak Staff / původně publikováno 8. března 2019
Podle vědce „ve slangu“ Jonathana Greena existuje v angličtině nejméně 1200 slov pro marihuanu, a o několik set více pro popis zkouřenosti. Jedním z hlavních důvodů, proč máme tolik termínů, je dlouholetá historie ilegality konopí. Ti, kdo ji užívali, očividně nechtěli být chyceni, a tak zavedli specifické termíny, pomocí nichž vlastně mluvili kódovaně.
Pokaždé, když se úřady dozvěděly o nejnovějším termínu, byl vynalezen další. Proto v angličtině existují některá prapodivná a překrásná slova pro konopí, včetně:
- Houdini – protože uživatelé unikají realitě.
- Tráva ze škarpy (Ditch Weed) – marjánka s nízkým obsahem THC, která roste po stranách silnice.
- Model (The Kind) – také známý coby „dakine;“ označuje vysoce kvalitní trávu.
- Šanta (Catnip) – falšované nebo špatné konopí.
- Nixon – nízkopotentní tráva prodávaná jako prvotřídní marihuana.
To pro ty, pro které je konopí vášní; nejdůležitějším marihuanovým slangovým termínem je ale „420.“ Natolik zarostl do travní kultury, že 20. duben [4-20 v americkém značení; pozn. překl.] je nyní oficiálním dnem konopí!
Původ označení „4/20“
Každý rok dvacátého dubna se milovníci konopí rádi scházejí, aby dali najevo svou vášeň k trávě. Dvacátý duben, pro některé známý jako „Vánoce trávy,“ je v jistých amerických městech dnem večírků a oslav. V Denveru „My všichni z bloku 420“ vykvetlo v trojdenní festival hudby a marihuany. Každý rok přiláká 15 tisíc lidí, a to číslo neustále roste.
Dokonce i v anglickém Londýně, kde tráva není legální, se v Hyde Parku k oslavě „dne 4/20“ každoročně sejde tisícovka lidí. Samozřejmě si musí dát pozor a neužívat trávu na veřejnosti, jinak jim hrozí zatčení. Kolem toho, proč se číslo 420 stalo v marihuanovém světě tak velkým, existuje spousta mýtů, ale jeden příběh se zdá být pravdivější než ostatní.
Story začíná v roce 1971 na San Rafael High School v kalifornském Marin County. Pět studentů této střední školy, známí jako „Waldos,“ mělo ve zvyku scházet se před sochou Louise Pasteura a kouřit trávu. Členy skupiny byli Jeffrey Noel, Mark Gravich, Larry Schwartz, Steve Capper a Dave Reddix.
V interview v High Times Capper vyložil, jak skupinka teenagerů sedávala na zdi své střední školy a dobírala si kolemjdoucí. Vysmívali se fanynkám školního týmu fotbalu a takzvaným „mastňákům“ za volanty rychlých vozů. Každý ve skupince měl ale rád stand-up vystoupení, bratry Marxovy, a marihuanu více než cokoliv jiného.
Podle téhle story jim kamarád dal „mapu pokladu,“ na které bylo políčko marihuany poblíž poloostrova Point Reyes. Kamarádův bratr byl pěstitel, a tak měli Waldos teoreticky k trávě snadný přístup – a to nebylo na začátku sedmdesátých let minulého století zcela běžné. Reddix ale přiznává, že to místo nikdy nenašli. Škola končila ve 3:10, ale kluci měli ještě hodinku mimoškolních aktivit.
Výsledkem toho bylo, že byli smluveni na dostaveníčku přesně ve 4:20 před sochou Louise Pasteura, kde kouřívali trávu. Během školních hodin se navzájem zdravili pozdravem „420 Louis;“ to mělo upomínat na kouřovou schůzku u sochy ve 4:20 odpoledne.
Kód „420“ se šíří
I když Waldos byli fanoušky New Riders of the Purple Sage [americká country-rocková skupina; pozn. překl.], Reddix dostal práci jako roadie u Phila Leshe, slavného baskytaristy skupiny Grateful Dead. Capper si není zcela jist, jak se to stalo, ale termín „420“ se mezi „Deadheads“ (přezdívka obsesivních fanoušků Grateful Dead) rychle ujal.
Říká se, že v prosinci 1990 oaklandští Deadheads vydali letáky, podle kterých měli lidé kouřit „420“ ve 4:20 odpoledne 20. dubna následujícího roku. V nějakém okamžiku nějak dostal ten leták reportér High Times Steve Bloom, a v roce 1991 jej v časopise uveřejnil. Bloom se k autorství výrazu nijak nehlásil, a v roce 1998 High Times uveřejnili článek, podle nějž termín „vynalezli“ Waldos.
Mýty o „kódu 420“
Příběh za „420“ je nakonec docela přímočarý, to ale lidi nezastavilo, aby přinášeli absurdní propojení. Jedním z nejbizarnějších byl názor, že 420 je zakódované datum narozenin Adolfa Hitlera, protože tento diktátor zla se narodil 20. dubna. Neexistují důkazy, že by kdy vyzkoušel marihuanu.
Několik smysluplnějších vysvětlení se vztahuje k zákonu. Obíhala šeptanda, že „420“ byl rádiový kód, používaný policejním oddělením v San Rafaelu k popisu právě probíhajícího kouření marihuany. Policejní oddělení popírá, že by taková kód někdy existoval. Jiní tvrdí, že 420 bylo číslo trestního zákona pro užívání konopí, ale opět – není to pravda.
Existuje návrh Zákona 420 v kalifornském Senátu, ale tento návrh byl pojmenován podle původního „kódu 420.“
„420“ v populární kultuře
Jakmile se ten termín rozšířil, stal se z něj nezastavitelný kolos. Kdokoliv, kdo viděl Pulp Fiction, si může vybavit, že několikeré hodiny ve filmu byly nastaveny na 4:20. V To byl zítra flám (Hot Tub Time Machine) je číslo hotelového pokoje 420. Jistě, může to být jen tím, že uživatelé konopí věnují tomu číslu více pozornosti. V Coloradu byl čtyřistadvacátý milník na dálnici č. 70 nahrazen milníkem s údajem „419,99“ protože značka s číslem „420“ byla neustále kradena!
I když Waldos z vynálezu termínu „420“ nevydělali žádné peníze, všichni ze skupiny našli v životě úspěch. Capper má speciální půjčovnu a záložnu, i když ho okradl Bernie Madoff. Reddix pracuje jako kreditní analytik, a Capper je jeho šéf!
Podle Cappera ostatní členové skupiny také vedou slušné životy. Vědět, že Waldos zůstávají ve styku, je tak nějak uklidňující. Jeden pracuje v grafice a tiskárenství, druhý je vedoucím oddělení v pokrývačské a okapové firmě, zatímco třetí pracuje jako vedoucí marketingu vinařství v Napa Valley.
Jako majitel firmy musí Capper zůstat soustředěn, takže už trávu kouří jen málokdy. 20. dubna ji ale díky pěti Waldos kouří statisíce lidí.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.