Spojené národy schválily v historickém hlasování doporučení Světové zdravotnické organizace na změnu klasifikace konopí
Komise OSN pro narkotické drogy (United Nations Commission on Narcotic Drugs (CND)) ve středu 1. prosince přijala doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) k vynětí konopí a konopné pryskyřice (hašiše) ze Seznamu IV Jednotné úmluvy o narkotických drogách z roku 1961.
via: MJBizDaily
Komise OSN pro narkotické drogy (United Nations Commission on Narcotic Drugs (CND)) ve středu 1. prosince přijala doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) k vynětí konopí a konopné pryskyřice (hašiše) ze Seznamu IV Jednotné úmluvy o narkotických drogách z roku 1961.
Toto historické hlasování ve Vídni by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální průmysl s léčebným konopím – od regulatorního dohledu přes vědecký výzkum rostliny až po její užívání jako léku.
Dychtivě očekávané schválení Doporučení 5.1 prošlo s těsnou většinou 27 hlasů pro, 1 hlasu, který se zdržel, a 25 hlasů proti.
CND – hlavní drogová agentura Spojených národů – ještě musí hlasovat o zbývajících doporučeních.
Výsledek má pro léčebné konopí velký symbolický význam, protože když nyní CND tiše uznalo léčebné využití drogy, může to celosvětově posílit snahy o legalizaci léčebného konopí.
„Vlna léčebného konopí v posledních letech akcelerovala, ale toto ji dále posílí,“ řekl serveru Marijuana Business Daily Martin Jelsma, ředitel pro drogy a demokracii organizace Transnational Institute, sídlící v Nizozemí.
„A pro země, které ve své legislativě v zásadě odrážejí klasifikaci OSN, to může vést k zařazení konopí na nižší seznamy a k odstranění překážek pro léčebné konopí, jeho užívání v léčbě a pro výzkumné účely.“
Hlasování může přimět země k ověření toho, jak je konopí klasifikováno na jejich vlastních sezamech narkotických drog a potenciálně vydláždit cestu více výzkumu léčebného konopí a jeho užívání k léčbě mnoha nemocí a patologických stavů.
Očekávat lze také uvolnění mezinárodní kontroly léčebného konopí.
„I Když tento vývoj rostlinu zcela nevymaňuje z kontroly podle Úmluv, je to obrovský krok k normalizaci konopí jako léku, ale také obecně v našich společnostech,“ řekl MJBizDaily nezávislý výzkumník Kenzi Riboulet-Zemouli z organizace CND Monitor.
„Pro odstranění konopí ze Seznamu IV byla nezbytná desetiletí úsilí, a účinky pomalu pocítíme až v dekádách příštích.“
Drogy v Seznamu IV Úmluvy z roku 1961 – kde až do středy bylo konopí spolu s heroinem – jsou podskupinou drog, jež již jsou v Seznamu I.
Seznam I – který zahrnuje fentanyl – již sám o sobě vyžaduje nejvyšší stupeň mezinárodní kontroly.
Seznamy mezinárodních Úmluv OSN o drogách kategorizují drogy při zohlednění jejich léčebného využití oproti možným škodám, jež mohou působit-
Zašla Světová zdravotnická organizace dost daleko?
Někteří zastánci konopí tvrdí, že Světová zdravotnická organizace (WHO) svým doporučením nezašla dost daleko, protože konopí nemá rizika, srovnatelná s jinými drogami Seznamu I.
Když ale zvážíme, jak obtížná byla konopná reforma na úrovni OSN, jeho odstranění ze Seznamu IV je krokem, který budou oslavovat výzkumníci i obchodníci.
Toto velmi zpožděné rozhodnutí přichází po 60 letech od doby, kdy bylo konopí poprvé zařazeno do nejpřísnější kategorie Jednotné úmluvy z roku 1961, jedné ze tří úmluv, které jsou pilíři mezinárodní kontroly drog.
Doporučení Světové zdravotnické organizace o konopí bylo poprvé zveřejněno v lednu 2019 jako součást balíčku šesti návrhů o konopí.
Členské státy potřebovaly téměř dva roky, aby zanalyzovaly důsledky možného schválení nebo zamítnutí návrhů.
MJBizDaily – s Alfredem Pascualem si můžete emailovat na alfredop@mjbizdaily.com
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.