O tom, zda užívání konopí zvyšuje riziko mozkové příhody, se žhavě diskutovalo. Nová studie nyní dokazuje, že tomu tak není.

Zpráva byla zveřejněna online 3. června v časopise Neurology: Clinical Practice.
https://www.upi.com/Health_News/2020/06/04/Study-finds-no-evidence-marijuana-use-increases-stroke-risk/3321591274273/

„Naše observační studie se zaměřila konkrétně na nedávné užívání konopí tím, že přezkoumala údaje o testování na drogy u lidí přijatých do nemocnice. Přestože je zapotřebí širšího výzkumu u většího počtu osob, naše studie podporuje studie, které ukazují, že užívání konopí nezvyšuje riziko mrtvice, “řekla vědkyně Dr. Carmela San Luis z University of Mississippi v Jacksonu.

Konkrétně vědci zjistili, že užití konopí neovlivnilo riziko ischemické mrtvice, což je nejčastější typ mrtvice, která je způsobena krevní sraženinou v mozku.

Pro tuto studii shromáždila San Luis a její tým údaje o více než 9 300 osobách, které byly přijaty do nemocnice a vyšetřeny na užívání drog.

Osmnáct procent – 1 643 lidí – bylo pozitivně testováno na užívání marihuany (konopí s obsahem THC). Těmito účastníky byli pravděpodobně mladí muži a současně kuřáci.

Z této skupiny 8% utrpělo cévní mozkovou příhodu, ve srovnání s 16% lidí, jejichž drogový test ukázal, že konopí neužívali.

Po zohlednění dalších faktorů, jako je věk, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nemoc srpkovitých buněk, obezita, cukrovka, kouření a stav srdce, nemohli vědci najít žádnou souvislost mezi rizikem mrtvice a užíváním konopí.

Studie nedokazuje, že nedávné užití konopí neovlivňuje riziko mrtvice, dokazuje pouze, že vědci žádné riziko nenašli.

„Náš výzkum se přidává na seznam studií s protichůdnými výsledky, takže je důležité pokračovat ve zkoumání rizika mrtvice a užívání konopí,“ uvedla San Luis ve zprávě pro American Academy of Neurology.

„Další studie jsou nyní zapotřebí u větších skupin lidí, které zahrnou nejen údaje ze screeningu drog, ale také údaje o dávkování a historii užívání konopí,“ dodala.