Lidé, kteří nakupují v dispenzářích s rekreační marihuanou [v prodejnách rekreačního konopí; pozn. překl.] neužívají konopí, jen aby si užili pocit „zkouření.“ Podle nové studie mnozí dospělí zákazníci těchto prodejen užívají marihuanu ze stejných důvodů, jako pacienti na léčebném konopí: pro tišení bolesti a navození spánku.

Kimberley Lawson | původně publikováno 2. července 2019 na https://www.marijuanamoment.net/recreational-marijuana-store-customers-consume-to-help-pain-and-sleep-study-finds/

Stále rostoucí počet studií ukazuje zdravotní prospěšnost legálního přístupu k marihuaně – včetně asociace se sníženým užíváním opioidů. Problémem těchto zákonů nicméně je, že obvykle vyžadují lékařský předpis a/nebo registraci pacienta jako účastníka státního programu léčebného konopí. To znamená, že mnoho lidí, žijících ve státech s legálním léčebným konopím, čelí bariérám státní zdravotní péče v USA a nemohou se dostat ke konopí, které by ulevilo jejich příznakům.

Studie, která byla tento týden zveřejněna ve vědeckém recenzovaném časopise Journal of Psychoactive Drugs, nicméně ukazuje, že někteří lidé v oblastech s širší legalizací konopí pro dospělé obcházejí požadavky zdravotnického systému a úlevu, kterou potřebují, nakupují v obchodech s rekreační marihuanou.

„V průzkumu zákazníků obchodů s rekreační marihuanou,“ píše se ve studii, „jsme zjistili, že většina z nich udává, že si marihuanu kupuje pro úlevu od bolestí nebo od problémů se spánkem. Většina respondentů, užívajících konopí, navíc udávala, že konopí nahradili léky na předpis i volně prodejná analgetika a prášky na spaní.“

Výzkumníci se dotazovali 1000 lidí, kteří nakupovali v coloradských prodejnách rekreační marihuanu a neměli certifikát pacienta léčebného konopí. Cílem studie bylo lépe porozumět tomu, jak tito zákazníci léčí své příznaky konopím coby náhradou za léky na předpis i za volně prodejná léčiva.

Sbíraly se sociodemografické informace a to, jak konopí změnilo u účastníků studie užívání preskripčních a volně prodejných léků a zda – a pokud ano, tedy jak – konopí ovlivnilo u účastníků studie bolest a spánek.

Většina respondentů udala, že užívají marihuanu k úlevě od bolesti (65 procent) a k navození spánku (74 procent).

„Z respondentů, kteří užívali volně prodejná léčiva, jich 82 % toto užívání snížilo nebo s ním zcela přestali,“ Píše se ve studii. „Mezi respondenty, kteří užívali opioidová analgetika, 88 % užívání snížilo nebo s ním zcela přestalo.“ Více než 80 procent účastníků studie, kteří užívali prášky na spaní, včetně těch na předpis, navíc udávalo, že snížili dávky i těchto léků nebo je zcela přestali užívat.

„Většina udávala, že konopím do nějaké míry nahradili užívání klasických léků. Zákony o legálním užívání konopí dospělými mohou rozšířit přístup ke konopí s cílem úlevy od příznaků nemocí.“

„Naše zjištění ukazují, že de facto léčebné užívání může být mezi zákazníky prodejen rekreační marihuany velmi rozšířené, a že přístup k trhu s rekreačním konopím může ovlivnit míru užívání jiných léků,“ napsali autoři studie. Navzdory tomu, že zákony o užívání konopí dospělými jsou často nazývány „rekreačními,“ výsledky výzkumu poukazují na fakt, že mnoho zákazníků má větší zájem o užívání konopí pro jeho příznivé zdravotní účinky.

Zástupce ředitele NORML Paul Armentano prohlásil, že není výsledky studie překvapen.

[NORML – National Organization for Reform of Marijuana Laws – je nestátní nezisková organizace se sídlem v hlavním městě Washingtonu; byla založena v roce 1970 a od té doby hraje v USA ústřední roli v hnutí za dekriminalizaci marihuany; pozn. překl.]

„Několik předchozích studií podobně ukázalo, že užívání konopí poučenými pacienty je spojeno se snížením nebo úplným vynecháním jiných léků na předpis – zejména opioidů,“ řekl Armentano. „Tato zjištění nevypovídají jen o terapeutické úspěšnosti jako alternativy opiátů, ale také o jeho potenciální roli ve snižování rizik (harm reduction).“

Asistentka na Lékařské fakultě Univerzity v Miami dr. Gwen Wurnová vysvětluje důležitost výsledků: „Chronickou bolestí trpí asi 20 % amerických dospělých a jeden ze tří dospělých se dobře nevyspí. Náš výzkum nasvědčuje tomu, že ve státech, kde je marihuana legální, mnoho jedinců obejde požadavky na poskytování léčebného konopí (které vyžadují mj. registraci pacienta ve státní databázi) a místo toho zvolí soukromí prodejny rekreační marihuany pro dospělé.“

Wurnová ale varuje, že je třeba další výzkum prospěšných vlastností a vedlejších účinků konopí, stejně jako následků náhrady jiných léků konopím.

„Problém je v tom, že poskytovatelé zdravotní péče mají daleko k pochopení toho, který konopí přípravek funguje a který nikoliv,“ říká Wurnová. „Dokud nebudeme mít více studií o tom, jaké druhy konopí účinkují na jaké příznaky, pacienti budou odkázáni na vlastní experimenty metodou ‚pokus a omyl,‘ na rady od přátel, ze sociálních médií a od zaměstnanců prodejen s rekreační marihuanou.“