Legalizační aktivisté varují, že náhrada kriminálních sankcí za pokuty může vést k přísnějšímu postupu policie

TOI STAFF | původně publikováno 31. března 2019 na https://www.timesofisrael.com/partial-decriminalization-of-public-cannabis-use-to-come-into-effect/

V Izraeli bude tuto neděli o půlnoci částečně dekriminalizováno držení marihuany. Tehdy se začne uskutečňovat dva roky připravovaný plán, nahrazující trestní sankce za užívání marihuany na veřejnosti pokutami a méně tvrdým přístupem policie.

Plán byl navržen na začátku roku 2017 vládním Protidrogovým úřadem, a téhož roku v březnu byl schválen vládou. Je založen na takzvaném portugalském modelu, který považuje užívání marihuany za veřejnozdravotní problém podobný kouření cigaret, a nikoliv za kriminální záležitost.

Podle nových regulí nebude držení malých množství marihuany nadále trestáno jako přečin – trestný ani žádný jiný.

Pro veřejnost se současná izraelská politika ve vztahu ke konopí změní o půlnoci z neděle na pondělí na postup podle principu „třikrát a dost!“. Jedinec bez záznamu v trestním rejstříku, přistižený při držení marihuany v „množství pro osobní spotřebu“ dostane pokutu 1000 šekelů (asi 6000 Kč). Druhý takový případ v průběhu pěti let bude znamenat pokutu dvou tisíc izraelských šekelů (asi 12 000 Kč). Až třetí přichycení v průběhu sedmi let po druhém povede k zahájení kriminálního vyšetřování. Dokonce i tehdy se dá vyhnout žalobě, pokud uživatel marihuany přijme vyšší pokutu nebo například ztrátu zbrojního pasu či řidičského průkazu.

V gestu, jež zřejmě signalizuje shovívavost zákona, se ponechává na samotné policii, zda bude uživatele konopí po třetím přichycení vůbec stíhat.

Zásadní je, že zákon neurčuje, kolik konopí má být považováno za „množství pro osobní potřebu.“ I toto rozhodnutí je ponecháno na policistovi v akci. Protidrogový úřad v minulosti doporučil, aby množství nepřesahovalo 15 gramů.

Ve všech případech policie nalezenou marihuanu uživateli zabaví.

Pacienti, kteří mají lékařské potvrzení o užívání konopí ze zdravotních důvodů, musejí být schopni na vyzvání policisty toto potvrzení předložit.

Nový zákon se netýká vojáků, vězňů a nezletilých; ti všichni budou nadále trestně stíháni. Zákon ale nabádá, aby jinak slušně se chovající nezletilí byli posíláni do léčebných programů, a ne do soukolí trestního systému.

Tento krok přichází do atmosféry volání po legalizaci a regulaci konopí, která v Izraeli v plné síle trvá asi 2 roky. Pro jsou a byli zkušení vládní činitelé z ministerstva spravedlnosti a dalších represivních institucí.

Mezi vyspělými zeměmi má Izrael přepočteno na obyvatele jeden z největších počtů pacientů na léčebném konopí. Licenci k užívání léčebného konopí má přes 21 tisíc pacientů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gilad_Erdan
Gilad_Erdan src:https://cs.wikipedia.org/wiki/Gilad_Erdan

Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan popsal nový zákon jako opatrný krok k omezené legalizaci. Nedávno řekl, že reforma je „důležitý krok“ k „přesunutí důrazu od trestního procesu k pokutám, vzdělávání, veřejné informovanosti a k léčbě.“

Aktivisté za legalizaci konopí ale tento krok kritizují; podle nich mohl snížit pokuty pro uživatele marihuany, ale neučinil tak.

Policie má podle nich už nyní tichý přístup většinou ignorovat první prohřešek užívání konopí na veřejných místech, zčásti proto, že kdyby tak nečinili, museli by trestně stíhat velký počet jinak zákona poslušných občanů. Nová možnost pokut tudíž přispěje k tvrdšímu postupu policie.

Na izraelském online časopise Cannabis jeden z uživatelů naléhal, aby se dřívější rovnováha obnovila tak, „že každý s sebou bude nosit balíček čaje. Náklady na kontroly policií tak budou brzy vyšší než jejich příjem z pokut.“